W pi±tek, 19 maja br. odby³y siê uroczysto¶ci pogrzebowe ¶p. o. doktora Korneliusza Jackiewicza OCist., który zmar³ w ubieg³a sobotê, 13 maja w wieku 90 lat, w 71 roku profesji zakonnej i w 64 roku kap³añstwa. Pogrzebowej mszy ¶w. przewodniczy³ bp. Jan Zaj±c, a w koncelebrze wziêli udzia³ opat-prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów o. Eugeniusz Augustyn, opat mogilski o. Adrian Mróz, by³y opat mogilski o. Piotr Chojnacki, opaci pozosta³ych opactw cysterskich w Polsce oraz kilkudziesiêciu cystersów i ksiê¿y dicezjalnych.
Przed msz± ¶w. odczytany zosta³ tekst wspomnieñ o. Korneliusza, w których urodzony 10 sierpnia 1933 roku na Mazowszu m³ody Bolek wspomina³ swoje dzieciñstwo i swoje marzenia o kap³añstwie. W szkole, zetkn±³ siê na lekcjach polskiego z nazwiskiem kronikarza Wincentego Kad³ubka, który zosta³ cystersem. W 1951 r. jako junak 39 Brygady S³u¿by Polsce 18-letni Bolek Jackiewicz pojecha³ budowaæ Now± Hutê. Jego pluton budowa³ pierwsze osiedla nowohuckie w pobli¿u klasztoru cystersów w Mogile. W trakcie jednej z przepustek poszed³ do tego klasztoru i trafi³ do kaplicy z cudownym krzy¿em Pana Jezusa. Modli³ siê tam na klêczkach. Powróci³ w swoje strony rodzinne z postanowieniem wst±pienia do klasztoru. 29 sierpnia 1951 r. zapuka³ do fury klasztornej w Mogile. Z czasem jako nowicjusz otrzyma³ imiê zakonne ¶w. Korneliusza papie¿a. Zwi±za³ siê z opactwem mogilskim do koñca ¿ycia. W 1959 r. przyj±³ tu ¶wiêcenia kap³añskie z r±k bp. Karola Wojty³y. Odby³ studia w Akademii Teologii Katolickiej uwieñczone doktoratem na temat rodziny w ¶wietle badañ ma³¿eñstw zawartych w parafii ojców cystersów w Mogile. W opactwie pe³ni³ funkcjê przeora, by³ wychowawc± kleryków, cenionym rekolekcjonist± i kaznodziej±.
Do uczestników pogrzebowej uroczysto¶ci list skierowa³ abp Marek Jêdraszewski, w którym napisa³ m.in.: "Dziêkujê dzi¶ w imieniu Ko¶cio³a krakowskiego za wszelki trud, za to wszystko czego dokona³ ¶p o. Korneliusz przez lata swego kap³añskiego ¿ycia, dla rozwoju ¿ycia religijnego w naszej archidiecezji". - Ojciec Korneliusz posiada³ ducha prawdziwej pobo¿no¶ci Chrystusowej i maryjnej – podkre¶la³ o. Augustyn Spasowicz proboszcz parafii i przeor wspólnoty cysterskiej ze Szklanych Domów. Natomiast okoliczno¶ciowe kazanie w czasie mszy ¶w. wyg³osi³ o. Pawe³ Mynarz, przyjaciel zmar³ego. Wspomnia³, ¿e ten budowa³ Now± Hutê zarówno w znaczeniu materialnym jak i duchowym - na fundamencie krzy¿a.
Zmar³ego ojca Korneliusza w ko¶ciele MB Czêstochowskiej na Szklanych Domach ¿egnali zebrani licznie rodzina, siostry zakonne, przyjaciele, znajomi, parafianie z parafii w Mogile, z parafii na Szklanych Domach, a tak¿e parafianie z cysterskich parafii w Trybszu i Czarnej Górze. Wype³niony modl±cymi siê osobami ko¶ció³ by³ najlepszym ¶wiadectwem tego, jak popularn±, powa¿an± i kochan± przez wszystkich osob± by³ zmar³y cysters.
Po mszy ¶w. trumna z cia³em ¶p. o. Korneliusza zosta³a przewiezione na cmentarz w Grêba³owie, gdzie z³o¿ono j± w grobowcu zakonnym zmar³ych cystersów.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".