"Norwid - dostępny!", czyli kultura otwarta na oścież
Dostępność to szerokie pojęcie, w końcu dotyczy tak podstawowych potrzeb, jak ułatwień architektonicznych, np. podjazdów dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ale też dostępności do informacji czy oferty kulturalnej tworzonej z uwzględnieniem różnorodności. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida intensywnie rozwija się w tym zakresie poprzez realizację przedsięwzięcia „Norwid – dostępny!”, którego celem jest wprowadzenie takich zmian i usprawnień, by żadna z potrzeb odbiorców i odbiorczyń nie była przeszkodą do uczestnictwa w kulturze.
Pracownicy i pracowniczki poszerzali swoje umiejętności podczas szkoleń prowadzonych m.in. przez: Fundację Brak Barier, Polski Związek Głuchych Oddział Kraków, Fundację Dziewczyny w Spektrum oraz Fundację Transgresja. Odbyte spotkania pozwoliły na nauczenie się reagowania i odpowiedniego komunikowania. W ramach projektu planowane jest także wprowadzenie rozwiązań technologicznych, tj. zakupu sprzętu do audiodeskrypcji i audionapisów. Jak podsumowuje koordynatorka ds. dostępności Magdalena Kotula: „Dostępność to ludzie. Tyle i aż tyle”.
Warto pamiętać, że po drugiej stronie zawsze znajduje się osoba, która nie tylko ma pełne prawo, by partycypować w kulturze, ale zupełnie ludzkie pragnienie, by być jej częścią. Przed Ośrodkiem proces zmian, jednak najważniejsze zadanie zostało już wykonane: rozumienie dostępności jako naturalnej potrzeby. Stawka, jaką obejmuje „Norwid-dostępny!”, jest niezwykle wysoka: to kultura otwarta na oścież – kultura dla każdego i każdej.
Przedsięwzięcie „Norwid – dostępny!” jest częścią projektu „Kultura bez barier”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
(f)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".