Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2025.04.04] Rzeczne...
· [2025.04.04] Złowrog...
· [2025.03.28] Rzeczne...
· [2025.03.28] To już ...
· [2025.03.28] Władza ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Zakończenie obchodów 800-lecia Opactwa Mogilskiego
We wtorek, 27 grudnia 2022 roku w bazylice Krzyża Świętego w Mogile odbyło się uroczyste zakończenie obchodów 800-lecia Opactwa Cystersów w Mogile. Zwieńczeniem całoroczych obchodów był koncert Chóru i Orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zaprezentował bożonarodzeniowe kolędy i pastorałki.
W uroczystym wieczorze udział wzięli m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, radny Miasta Krakowa a zarazem przewodniczący Dzielnicy XVIII Nowa Huta Stanisław Moryc, radni województwa małopolskiego, Miasta Krakowa i nowohuckich Dzielnic, przedstawiciele współorganizatorów uroczystości z NCK – jego dyrektor Zbigniew Grzyb i Maria Grochot oraz gospodarze – mogilscy cystersi z opatem o. Adrianem Mrozem OCist i opatem seniorem o. Piotrem Chojnackim OCist.
Mogilską bazylikę wypełnił tłum wiernych, którzy długo oklaskiwał przepiękne wykonanie tak bliskich każdemu polskiemu sercu kolęd i pastorałek.
Przypomnijmy: 800 lat temu, zanim założono w Krakowie miasto na prawie niemieckim, zakonnicy cysterscy przybyli do wsi Kacice, a w 1225 r. przenieśli się do wsi Mogiła. Tu rozpoczęli posługę według ideałów zakonu zawartych w dokumencie zwanym „Kartą miłości (Charta charitatis)”.
− Trwają w tym miejscu bez przerwy mimo zawirowań historii. Niegdyś ukryci w pewnym sensie przed światem, skupiali się na modlitwie i pracy. Byli znakomitymi gospodarzami. Pod koniec XV w. w Mogile powstała nawet huta miedzi, która – jak pisał ówczesny kronikarz – dymiła za Krakowem niby wulkan Etna. Jednocześnie w klasztorze narodził się kult cudownego Ukrzyżowanego Pana Jezusa. Nikt nie przypuszczał, że po wiekach te dwa słowa – Huta i Krzyż – splotą się w jedno. Wieś Mogiła stała się częścią Nowej Huty, miasta-symbolu nowego porządku społecznego, a cystersi wyszli do wiernych, by nieść im Ewangelię – podkreślali twórcy wystawy plenerowej, która z okazji jubileuszu (o czym pisaliśmy) była prezentowana na krakowskich Plantach.
Przez lata klasztor w Mogile pozostał miejscem modlitwy i pracy zakonników. Jest znanym sanktuarium pielgrzymkowym i ośrodkiem duszpasterskim, a także centrum kultury i sztuki − organizowane są tu koncerty, wystawy i konferencje naukowe. W 2021 r. powstało Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów, które przybliża ideały zakonu, jego dziedzictwo i niezwykłą historię klasztoru.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,786,043 unikalnych wizyt