Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Z ksiêgarskiej pó³ki - Internowani w Nowym Wi¶niczu i Za³ê¿u k. Rzeszowa. Wspomnienia
Ukaza³ siê II tom wspomnieñ internowanych w Nowym Wi¶niczu i Za³ê¿u k. Rzeszowa w opracowaniu prof. Andrzeja Dró¿d¿a. Licz±ca ponad 500 stron ksi±¿ka zosta³a wydana przez Fundacjê Centrum Dokumentacji Czynu Niepodleg³o¶ciowego i Instytut Literatury.
W tomie znalaz³y siê wspomnienia blisko trzydziestu internowanych oraz dwóch duchownych, którzy odwiedzali osadzonych w miejscach ich odosobnienia: biskupa Albina Ma³ysiaka i ks. W³adys³awa Palmowskiego. Niektórzy z autorów zamieszczonych wspomnieñ ju¿ nie ¿yj± - jak Kazimierz Fugiel czy Jacek Smagowicz. W¶ród autorów wspomnieñ nie zabra³o mieszkañców Nowej Huty. W ksi±¿ce (obok wspomnieñ zmar³ego w roku 2007 mieszkañca Nowej Huty Kazimierza Fugla) zamieszczono wspomnienia m.in. uznaego i cenionego poety Jana Polkowskiego, ówczesnego wiceprzewodnicz±cego Sekcji Informacji KRH Czes³awa Szewczuka czy obecnego redaktora naczelnego „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego” Jana L. Franczyka. S± te¿ wspomnienia znanych dzia³aczy przedsierpniowej opozycji antykomunistycznej z Krakowa: twórcy Instytut Katyñskiego Adama Macedoñskiego czy Ryszarda Majdzika.
Ksi±¿ka oddaje klimat i realia tamtych strasznych czasów. Bo, wbrew temu, co przedstawia³a ówczesna propagnda ustami Jerzego Urbana, internowani w swojej przyt³aczaj±cej wiêkszo¶ci nie byli przetrzymywani w przeznaczonych na ten cel budynkach sanatoryjnych czy domach wczasowych. Ich miejscem odosobnienia najczê¶ciej bywa³y zwyk³e wiêzienia, w których warunki sanitarno-bytowe bywa³y niekiedy wyj±tkowo uci±¿liwe – jak mia³o to miejsce chocia¿by w przypadku wiêzienia w Nowym Wi¶niczu.
W s³owie wstêpnym do tego obszernego tomu, Andrzej Dró¿d¿ napisa³: „Zamys³em redaktora i wydawców tego tomu jest przypomnienie i uhonorowanie osób internowanych po 13 grudnia 1981 roku, wiernych uzgodnieniom z Sierpnia 1980 roku, jak równie¿ pozostawienie dokumentu o opisanych wydarzeniach dla przysz³ych pokoleñ”.
(red)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,774,129 unikalnych wizyt