Pocz±tki tradycji kolêdowania siêgaj± XIII wieku. Najpierw ¶piewano noworoczne pie¶ni powitalne i pochwalne na cze¶æ gospodarzy. To za ich po¶rednictwem przekazywano ¿yczenia szczê¶cia i pomy¶lno¶ci w nowym roku. Dopiero pó¼niej kolêdy i kolêdowanie sta³y siê rytua³em chrze¶cijañskim nawi±zuj±cym do narodzin Jezusa. Tradycja ta do dzi¶ jest kultywowana na ca³ym ¶wiecie, równie¿ w Polsce m.in. przez kolêdników chodz±cych od domu do domu lub poprzez koncerty ¶wi±teczne.
Jeden z takich wystêpów odby³ siê w niedzielê 23 stycznia w ko¶ciele pw. Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa, gdzie zaprezentowa³ siê chór Vox Populi pod dyrekcj± prof. Rafa³a Marchewczyka (za³o¿yciela i kierownika artystycznego chóru Krakowskiej M³odej Filharmonii). Vox Populi nieprzerwanie koncertuje od 2012 roku przy wsparciu O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida. W repertuarze zespo³u znajduj± siê utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, ale równie¿ autorskie opracowania pie¶ni solowych.
Podczas minionego koncertu wszystkie utwory, które mo¿na by³o us³yszeæ, zosta³y oryginalnie opracowane przez prof. Rafa³a Marchewczyka. Pojawi³y siê kolêdy powszechnie znane, jak na przyk³ad: „Gdy ¶liczna Panna”, „Oj Malu¶ki, Malu¶ki” czy „Lulaj¿e Jezuniu”, którym to zainspirowa³ siê Fryderyk Chopin tworz±c swoje scherzo h-moll. Chór wraz ze wszystkimi zebranymi w ko¶ciele za¶piewa³ równie¿ „Bóg siê rodzi”, stworzone w XVIII wieku przez Franciszka Karpiñskiego na zamówienie ksiê¿nej Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich.
W¶ród nieznanych pie¶ni Bo¿onarodzeniowych pojawi³a siê m.in. „Smutna kolêda”, napisana przez proboszcza nieistniej±cego ju¿ ko¶cio³a pw. ¶w. Norberta przy ul. Wi¶lnej w Krakowie, czy „Za¶nij Jezuniu” (znane równie¿ jako „Za¶nij Dziecino”), któr± to stworzyli Franciszek Ryling oraz Antoni Uruski w oparciu o klimat mazurków Chopina.
Niedzielny wieczór Vox Populi zakoñczy³, i tym samym po¿egna³ siê ze swoimi s³uchaczami, utworem „Za kolêdê dziêkujemy”. W imieniu chóru serdecznie zapraszamy na kolejne koncerty, nie tylko te bo¿onarodzeniowe, a je¶li kto¶ mia³by ochotê byæ czê¶ci± zespo³u i razem z nim koncertowaæ, w ka¿dej chwili mo¿e do³±czyæ do grupy. Spotkania odbywaj± siê we wtorki i czwartki o godzinie 19:00 w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".