Medale Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci dla zas³u¿onych Ma³opolan
W ubieg³y poniedzia³ek, 12 lipca br. w Ma³opolskim Urzêdzie Wojewódzkim w Krakowie odby³a siê wyj±tkowa uroczysto¶æ. Dwunastu Ma³opolan odebra³o z r±k wojewody ma³opolskiego £ukasza Kmity szczególne wyró¿nienia: Medale Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci, przyznane decyzj± prezydenta RP Andrzeja Dudy.
– To olbrzymi zaszczyt móc dzisiaj spotkaæ siê z Pañstwem. Dzia³alno¶æ ka¿dego z Was to drogowskaz, jak pozostaæ wiernym idea³om i wyznawanym warto¶ciom, jak podtrzymywaæ wiedzê o historii i kulturze naszej Ojczyzny. Ma³opolska potrzebuje takich ambasadorów, którzy w swoich ¶rodowiskach inspiruj± i zachêcaj± do dzia³ania, wnosz±c przy tym niesamowit± energiê i entuzjazm – mówi wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita.
Medal przyznawany jest w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodleg³o¶ci Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznaje to wyró¿nienie osobom, które przyczyni³y siê do odzyskania lub umacniania suwerenno¶ci RP, w tym w szczególno¶ci budowaniu wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia to¿samo¶ci narodowej, rozwoju nauki, rozs³awiania dobrego imienia Polski poprzez kulturê i sztukê.
Tak± wyj±tkow± aktywno¶ci± mog± poszczyciæ siê uhonorowani dzisiaj. W¶ród dwunastu Ma³opolan, którzy z r±k wojewody £ukasz Kmity odebrali prezydenckie odznaczenia, znalaz³a siê miêdzy innymi siostra Witalisa Hanna ¯aboklicka SSCJ. Pracuj±ca na co dzieñ w Krakowie sercanka zas³u¿y³a siê w sposób szczególny przygotowaniem i wydaniem pierwszego w Polsce albumu biograficznego genera³a brygady Tadeusza Bieñkowicza, pseudonim „R±czy”. Patriotyczne dzia³ania siostry Witalisy przejawia³y siê wielokrotnie w przygotowaniu wydarzeñ historycznych. Nie sposób tak¿e nie wspomnieæ o dzia³aniach wspieraj±cych misje.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci otrzyma³ równie¿ Jan Franczyk, który pomimo wielu obowi±zków przez ostatnie trzydzie¶ci lat nie szczêdzi³ czasu i wysi³ku na promowanie polsko¶ci i polskich interesów w USA. Choæ nie pe³ni³ on funkcji dyplomatycznych, mo¿na z ca³± pewno¶ci± powiedzieæ, ¿e przez ca³y czas Jan Franczyk by³ i jest ambasadorem Polski i swojego rodzinnego miasta Krakowa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pó³nocnej. Przez cztery kadencje pe³ni³ on funkcjê radnego Miasta Krakowa. Prowadzi³ tak¿e dzia³alno¶æ dziennikarsk± i naukow±. O uhonorowanie go wnioskowa³ Kongres Polonii Amerykañskiej w stanie Michigan i Sieæ Polonijnego Radia w USA.
Wyró¿niony zosta³ dzisiaj tak¿e Józef Wieczorek – wieloletni cz³onek Polskiego Towarzystwa Geologicznego. W 1980 roku Józef Wieczorek by³ zaanga¿owany w organizowanie NSZZ „Solidarno¶æ” w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagielloñskiego. W stanie wojennym natomiast zaanga¿owa³ siê w protesty przeciwko komunistycznym represjom na uczelni. Usuniêty z niej za swoj± aktywno¶æ do¶wiadczy³ represji i inwigilacji prowadzonych przez s³u¿by bezpieczeñstwa.
Odznaczenie otrzyma³ równie¿ Kazimierz Korabiñski, skawiñski dzia³acz niepodleg³o¶ciowy, górnik. By³ wspó³organizatorem strajku okupacyjnego w KWK Murcki (Rejon Bo¿e Dary) w Katowicach-Kostuchnie. Zatrzymany we w³asnym mieszkaniu przez SB zosta³ zwolniony z uwagi na stan zdrowia. Wykona³ kilkaset ulotek, które rozklei³ w Skawinie. Zajmowa³ siê tak¿e kolporta¿em podziemnych pism. Jako cz³onek Spo³ecznego Komitetu Budowy Pomnika ku Czci Górników KWK Wujek w Katowicach Poleg³ych 16 Grudnia 1981 r. anga¿owa³ siê w podtrzymywanie pamiêci o pomordowanych górnikach.
Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci uhonorowani zostali tak¿e: Marek Buda, Renata Groyecka, Janusz Koz³owski, Ryszard Musia³, Zdzis³aw Szczur, Robert Szczurek, Roksana Szczypta-Szczêch oraz Jan Znamiec.
– Ka¿dy z Pañstwa wniós³ nieoceniony wk³ad w umacnianie Niepodleg³o¶ci. Dziêkujê za Pañstwa wiern± s³u¿bê Rzeczypospolitej i idea³om, któr± ukszta³towa³y nasz± to¿samo¶æ narodow±. Dziêkujê za Pañstwa ¶wiadectwo, które z dum± mo¿emy przekazaæ kolejnym pokoleniom – podkre¶la³ wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita.
(eb)
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci otrzyma³ tak¿e Jan L. Franczyk, redaktor naczelny naszego tygodnika.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".