Zapraszamy na wernisaż wystawy „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie”
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie oraz Opactwo Cystersów w Mogile serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie”, który odbędzie się 16 lipca o godzinie 19.00 na dziedzińcu arkadowym Opactwa Cystersów w Mogile. W programie wydarzenia przewidziano m.in.: projekcję filmów towarzyszących wystawie oraz niekonwencjonalną prezentację najważniejszych z perspektywy wieków dat, które wpłynęły na historię naszej ziemi. Przez cały weekend na terenie opactwa będą odbywać się spacery historyczne i oprowadzania.
Raptularz to barwna księga z zapiskami bieżących spraw, ale też wydarzeń ważnych i doniosłych, wokół których toczyło się życie rodu, a także wspólnoty. Projekt „nowohuckiego raptularza” powstawał w duchu partycypacyjnym. Poprzez plebiscyt, ogłoszony m.in. w „Głosie” zaprosiliśmy Państwa do wspólnej pracy nad uwzględnieniem najważniejszych z perspektywy dziejowej dat, które znacząco wpłynęły na bieg naszej historii. Pierwszą odsłoną naszych działań jest multimedialna wystawa, przygotowana w konwencji raptularza, połączona z szeregiem spacerów historycznych oraz działań edukacyjnych. Na wystawie dowiemy się m.in. co w Kościelnikach robił król Stanisław August Poniatowski, jak żył w Krzesławicach Jan Matejko, jak budowa lotniska zmieniła życie mieszkańców Czyżyn, jakie tajemnice skrywa dwór w Branicach, powszechnie nazywany dziś „lamusem” oraz jak pojawienie się cystersów wpłynęło na rozwój naszej ziemi i co z tym wspólnego miał kopiec Wandy. Na wernisaż zapraszamy wszystkich chętnych, zaś na oprowadzania obowiązują limity 15 osób.
Program wydarzeń:
+ 17 lipca, godz. 10:00-12:30 – Zwiedzanie Opactwa Cystersów w Mogile i Bazyliki pw. Krzyża Świętego – zobaczymy m.in. gotycką część opactwa z renesansowymi freskami Stanisława Samostrzelnika, kapitularz oraz refektarz. Prowadzenie o. Maciej Majdak ocist.
+ 18 lipca, godz. 15:00-16:30 – Zwiedzanie XV-wiecznego kościoła św. Bartłomieja, perły gotyckiej architektury drewnianej. Budowniczym świątyni był Maciej Mączka – krakowski snycerz, którego sygnatura widnieje na bogato zdobionym dekoracją roślinną ostrołukowym, gotyckim portalu z 1466 roku. Prowadzenie: Jolanta Pawnik. Obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na: https://okn.edu.pl/nowohuckie-laboratorium-dziedzictwa/wydarzenia/aktualne-zapisy/ https://www.facebook.com/NHlabOKN,
(Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”).
(f)
Dwór w Branicach tzw. lamus, fot. Maciej Wacławik, 2021 r., wł. OKN.
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".