Kto chce mo¿e ju¿ dzi¶ wybraæ siê osobi¶cie do nowohuckiego oddzia³u Muzeum Krakowa, w budynku dawnego kina ¦wiatowid. Tak¿e to muzeum do³±czy³o do otwartych dla zwiedzaj±cych placówek. Mo¿na tam ogl±daæ dwie wystawy: Wañka – Wstañka. Nowohucki pomnik Lenina – historiê pomnika W³odzimierza Iljicza Lenina w Alei Ró¿ oraz Atomowa groza by zobaczyæ podziemny schron pod dawnym kinem.
Jednak gdy kto¶ jeszcze nie chce wybieraæ siê osobi¶cie, mo¿e dowiedzieæ siê o Nowej Hucie wiêcej wchodz±c na stronê internetow± muzeum. Tam do zobaczenia jest m.in. film o projekcie urbanistycznym miasta - z ujêciem zamierzeñ zrealizowanych i niezrealizowanych elementów architektury i wa¿nych budynków przysz³ego miasta.. Animacja ukazuje zaplanowan±, „idealn±” formê uk³adu urbanistycznego Nowej Huty, zaproponowana przez zespó³ pod kierunkiem Tadeusza Ptaszyckiego - warszawskiego architekta. Ptaszycki zosta³ generalnym projektantem Nowej Huty i do 1960 r. kierowa³ zespo³em odpowiedzialnym za architekturê i infrastrukturê przestrzeni nowego miasta, z jego placami i budowlami reprezentacyjnymi.
Najstarsze osiedla - Wandy, Willowe i Na Skarpie, których budowê rozpoczêto ju¿ 1949 r. powstawa³y w po³udniowo-wschodniej czê¶ci Nowej Huty. Zaplanowano tu wybudowanie jedno- i dwupiêtrowych domów projektu warszawskiego architekta Franciszka Adamskiego.
W kolejnych realizacjach stosowano wiêksz± intensywno¶æ zabudowy. Decyduj±cy wp³yw na koncepcjê urbanistyczno-architektoniczn± miasta wywar³ realizm socjalistyczny, który obowi±zywa³ w Polsce w latach 1949-1956. Plan Nowej Huty oparto na piêcioboku, a jej centrum zosta³o ukszta³towane wokó³ Placu Centralnego i arterii odchodz±cych od niego promieni¶cie.
W¶ród najs³ynniejszych realizacji mo¿na tu wymieniæ zabudowê Placu Centralnego, Teatr Ludowy, Kino ¦wit i ¦wiatowid, budynki Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina.
Warto zobaczyæ i dowiedzieæ siê wiêcej.
(l)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".