ArcelorMittal Poland poinformowa³ w ubieg³y czwartek (8 pa¼dziernika), ¿e zamierza na sta³e zamkn±æ czê¶æ surowcow± w swoim krakowskim oddziale. Proces zamykania instalacji wielkiego pieca i stalowni rozpocznie siê w pa¼dzierniku i potrwa kilka tygodni.
Wielki piec i stalownia zosta³y tymczasowo wy³±czone w listopadzie 2019 roku z powodu spadku zapotrzebowania na stal i du¿ego wolumenu importu wyrobów stalowych spoza krajów UE. Od tego czasu wiêkszo¶æ pracowników dotkniêtych postojem tych instalacji znalaz³a zatrudnienie w innych zak³adach ArcelorMittal Poland b±d¼ – od marca 2020 roku i nadej¶cia pandemii Covid-19 – przebywa na tzw. urlopach postojowych. Firma podjê³a te dzia³ania w czasie, kiedy nie wiadomo by³o, jak w d³u¿szej perspektywie bêdzie siê kszta³towa³ popyt na stal.
Europejskie hutnictwo bardzo ucierpia³o w zwi±zku z pandemi±. Praktycznie wszystkie bran¿e staloch³onne ograniczy³y swoj± dzia³alno¶æ; niektóre z nich podjê³y decyzje o tymczasowym zamkniêciu zak³adów. Dane makroekonomiczne wskazuj±, ¿e prawdopodobieñstwo szybkiego odbicia popytu na stal jest bardzo ma³e. ArcelorMittal Poland musia³ podj±æ trwa³e dzia³ania, aby dostosowaæ siê do ni¿szego popytu.
- Pandemia COVID-19 ma ogromne konsekwencje dla europejskiego hutnictwa. Mimo ¿e od kilku tygodni obserwujemy niewielki wzrost popytu, spowodowany g³ównie uzupe³nianiem zapasów, to zapotrzebowanie na stal jest wci±¿ znacz±co ni¿sze ni¿ przed pandemi±. A to oznacza, ¿e musimy podj±æ trudne decyzje – w tym przypadku niestety decyzjê o trwa³ym zamkniêciu wielkiego pieca i
stalowni w Krakowie – powiedzia³ Sanjay Samaddar, prezes zarz±du i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Wed³ug przedstawicieli koncernu, poza pandemi±, kilka innych kwestii strukturalnych sprawi³o, ¿e dzia³alno¶æ firmy sta³a siê nierentowna. Te czynniki to:
+ brak skutecznych ¶rodków ochrony europejskiego rynku i niedawna decyzja Komisji Europejskiej o kolejnym zwiêkszeniu kontyngentów bezc³owych na import wyrobów stalowych spoza UE w czasie, gdy zapotrzebowanie na stal w Europie gwa³townie spad³o;
+ wysokie koszty energii i wprowadzenie dodatkowych op³at w ramach rynku mocy, który wejdzie w ¿ycie w styczniu 2021 roku;
+ brak równowagi pomiêdzy europejskimi producentami stali i producentami z krajów trzecich, którzy, w przeciwieñstwie do hutnictwa w UE, nie ponosz± kosztów zwi±zanych z EU ETS (europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2). Ceny uprawnieñ do emisji rosn±, a nie wprowadzono jeszcze mechanizmu wêglowej op³aty wyrównawczej – to negatywnie odbija siê na konkurencyjno¶ci europejskich producentów stali. £±czny efekt tych wszystkich czynników to ucieczka emisji, czyli przenoszenie produkcji poza Europê do krajów, w których nie obowi±zuje ETS.
- Bior±c pod uwagê te czynniki, podjêli¶my decyzjê o skoncentrowaniu produkcji surówki ¿elaza w dwóch wielkich piecach w naszym oddziale w D±browie Górniczej. To pozwoli nam zwiêkszyæ nasz± konkurencyjno¶æ kosztow±. Chcemy nadal produkowaæ stal w Polsce i kontynuowaæ dostawy na rzecz naszych klientów w oparciu o schemat, który zak³ada funkcjonowanie czê¶ci surowcowej tylko w jednej lokalizacji. Bêdziemy blisko wspó³pracowaæ z naszymi partnerami spo³ecznymi, aby wypracowaæ mo¿liwie najlepsze rozwi±zania dla pracowników, których dotyka ta decyzja – wyja¶ni³ Sanjay Samaddar, prezes zarz±du i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Koksownia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland bêdzie pracowa³a nadal, tak jak i czê¶æ przetwórcza huty (dwie walcownie, linia ocynkowania i malowania blach), w któr± firma w ostatnich piêciu latach zainwestowa³a 500 mln z³. Slaby (pó³produkty) na potrzeby krakowskich walcowni bêd± pochodzi³y g³ównie ze stalowni w D±browie Górniczej. W tym zak³adzie firma planuje inwestycje o warto¶ci 180 mln z³ w projekty zwiêkszaj±ce moce produkcyjne i umo¿liwiaj±ce wytworzenie takich gatunków stali, które bêd± u¿ywane w dalszej produkcji stali o ziarnie zorientowanym. Zamkniêcie pieca huty w Krakowie dotknie oko³o 650 pracowników ArcelorMittal. dla których spó³ka – jak deklaruj± jej w³adze - szukaæ bêdzie rozwi±zañ ochronnych.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".