Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowa wystawa w Branicach
Obecny rok jest ciê¿ki dla gospodarki, sportu, kultury. Wysi³ek i oczy wszystkich skierowane s± na walkê z koronawirusem. Firmy borykaj± siê trudno¶ciami finansowymi, a wszyscy staraj± siê spotykaæ raczej na odleg³o¶æ. Czasami jednak powstaje co¶ innego, pozytywnego. Tak± inicjatyw± jest powstanie nowej wystawy w zespole dworsko-parkowym w Krakowie Branicach.
Poprzedni rok by³ rokiem jubileuszowym dla Nowe Huty, miasta-dzielnicy stworzonej od podstaw dla celów przemys³owych lub jak niektórzy powiedz± ideologicznych. Siedemdziesiêciolecie to trzy pokolenia w nowo¿ytnej historii Krakowa, ale tak¿e tyle samo lat w ¿yciu ró¿nych instytucji. Nowohucki Oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie, choæ formalnie powsta³ w roku 1950, to pracownicy w nim zatrudnieni byli obecni na placach budowy ju¿ rok wcze¶niej. Kontrolowali wykopy i przegl±dali ha³dy ziemi w poszukiwaniu ¶ladów zamierzch³ej przesz³o¶ci. To ich odkrycia i upór sprawi³y, ¿e w Nowej Hucie powsta³a pierwsza placówka kulturalna, zajmuj±ca siê archeologi±. Po up³ywie siedemdziesiêciu lat, rêkami ich nastêpców, powsta³a wystawa „70 lat – archeolodzy dla Nowej Huty”. Ekspozycjê umieszczono w zabytkowym, pó¼norenesansowym dworze tzw. lamusie. Sk³adaj± siê na ni± plasze, gabloty, ogromny baner oraz monitory z prezentacjami multimedialnymi. Na planszach mo¿na zapoznaæ siê z histori± i dzia³alno¶ci± Oddzia³u. Przedstawione zosta³y te¿ pradzieje i wczesne ¶redniowiecze terenów Nowej Huty. Wyj±tkowe przedmioty znajduj± siê w gablotach. S± to zabytki u³o¿one w kolejno¶ci chronologicznej. Niektóre z nich po raz pierwszy s± prezentowane szerokiej publiczno¶ci. Wcze¶niej znali je tylko specjali¶ci od dawnych dziejów. Ich wizerunki znajdowa³y siê co prawda w archeologicznych publikacjach naukowych, ale nie ma jak bezpo¶redni kontakt z zabytkiem. Warto wiedzieæ jak wygl±da³y pierwsze podkrakowskie naczynia gliniane. Czym ¶cinano drzewa w epoce neolitu, a czym w epoce br±zu? Dlaczego nie u¿ywano guzików do spinania ubrañ? Co to by³y i do czego s³u¿y³y fibule dwa tysi±ce lat temu? Jaka by³a pierwsza moneta i przez kogo by³a bita pod Krakowem? Z czego wykonywano grzebienie przed setkami lat? Tego mo¿na dowiedzieæ siê z prezentowanej wystawy. Na ekspozycji mo¿na obejrzeæ te¿ oryginaln± dokumentacjê archeologiczn±, zarówno tê wykonywan± w czasie wykopalisk, jak i tak± prowadzon± w zaciszu gabinetów. Na ekranach monitorów mo¿na obejrzeæ zdjêcia zabytków oraz wykonywane z drona wizerunki miejsc badañ terenowych. Zobaczyæ bêdzie mo¿na stare opakowania po ró¿nych przedmiotach i produktach oraz dowiedzieæ siê do czego s³u¿y³y archeologom. Warto obejrzeæ te¿ wiele starych fotografii z czasów postawania kombinatu i dzielnicy. Mo¿na tak¿e przyjrzeæ siê linii czasu, aby u¶wiadomiæ sobie jak niewielkim punktem s± na niej nasze czasy.
Zabytki odkopane na terenach Nowej Huty mia³y i maj± zasadnicze znaczenie dla poznania pradziejów, ¶redniowiecza i czasów nowo¿ytnych obecnych ziem Polski. Bez nich nasza historia by³aby ubo¿sza. Dlatego zapraszamy do zespo³u dworsko-parkowego w Krakowie Branicach do obejrzenia nowej wystawy o dziejach terenów ma³ej ojczyzny Nowej Huty, które s± czê¶ci± historii Polski. Zapraszamy od poniedzia³ku do pi±tku w godzinach od 10.00 do 14.00 oraz w soboty i niedziele (ale tylko do koñca pa¼dziernika) w godzinach od 14.00 do 18.00. W czasie zwiedzania pamiêtajmy o maseczkach i dystansie spo³ecznym. Zapraszamy!!!
Janusz Bober


Fot. Ma³gorzata Byrska-Fudali
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,775,012 unikalnych wizyt