O nadziei u Cystersów
S³owa nadziei i otuchy – ubrane w poetyckie strofy i wy¶piewane przez krakowskich artystów – pop³ynê³y w poniedzia³kowy wieczór, 28 wrze¶nia 2020 roku, z duchowego centrum Nowej Huty – Opactwa Cystersów w Mogile, w stronê tych, którzy ka¿dego dnia mierz± siê z problemami wywo³anymi przez pandemiê COVID’19. Koncert 62. edycji cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! dedykowany by³ pracownikom s³u¿by zdrowia i innych s³u¿b, zaanga¿owanych w walkê z koronawirusem, ale jego przes³anie odnosi³o siê tak¿e do chorych i seniorów oraz ich opiekunów, do osób, które utraci³y ¼ród³o dochodów, do ka¿dego, w mniejszym lub wiêkszym stopniu dotkniêtego skutkami szerzenia siê wirusa.
By³ to najbardziej kameralny koncert w historii cyklu – w zabytkowych kru¿gankach Opactwa obejrza³o go na ¿ywo oko³o 70 osób, w¶ród nich gospodarz tego wyj±tkowego miejsca – opat o. dr Piotr Chojnacki OCist oraz pomys³odawca i koordynator cyklu – pose³ na Sejm RP Ireneusz Ra¶. Tym, którzy mimo chêci nie mogli byæ z artystami w Mogile, z pomoc± przysz³a jednak technologia – za spraw± Internetu i transmisji wydarzenia w portalu Facebook, koncert obejrza³o kilkuset widzów.
Wyst±pili dla nich krakowscy – niekoniecznie z urodzenia, ale zawsze z wyboru - arty¶ci. Koncert tradycyjnie poprowadzi³a Lidia Jazgar, dyrektor artystyczna cyklu. Jako pierwsza na scenie pojawi³a siê Agata Rymarowicz, która przy akompaniamencie syna Emiliana za¶piewa³a miêdzy innymi o iskierkach nadziei w utworze „Bo ja Wam jeszcze poka¿ê”. Po niej przed widzami wyst±pi³a Agata ¦lazyk, której towarzyszy³ Tomasz Kmiecik. Za spraw± tego duetu pod zabytkowymi, kunsztownie zdobionymi przed wiekami sklepieniami kru¿ganków pop³ynê³a traktuj±ca o budowie huty pie¶ñ „Pejza¿ horyzontalny” do s³ów autorstwa Wies³awa Dymnego. O nadziei, któr± niesie z sob± mi³o¶æ, wzruszaj±co opowiada³a Basia Stêpniak-Wilk, wspierana instrumentalnie przez Ja¶ka Kuska. Zwi±zana z nowohuckim Teatrem Ludowym Marta Bizoñ zaprosi³a s³uchaczy na krakowski Kazimierz, ¶piewaj±c na klezmersk± nutê o ³zach, u¶miechu i szczê¶ciu w piosence „Gdy jedna ³za” do s³ów Jacka Cygana, a nastêpnie - do s³onecznych i radosnych W³och skoczn±, autorsk± interpretacj± „O sole mio”. O tym, ¿e „Niebo do wynajêcia” na Ziemi cz³owiek mo¿e tworzyæ sam, za¶piewa³ Robert Kasprzycki, a towarzyszy³ mu – na gitarze basowej - Krzysztof Wyrwa. Koncert zakoñczy³ wystêp Lidii Jazgar i Ryszarda Br±czka. Artystka za¶piewa³a utwory z repertuaru zespo³u Galicja, którego jest liderk±. Poetycko opowiedzia³a o tym „co by³o i bêdzie i jest”, o „rado¶ci prawdziwej” i o tym, ¿e cz³owiek nigdy nie jest sam.
Tradycyjnie ju¿ podczas koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! prowadzona by³a zbiórka funduszy na rzecz nowohuckiego Hospicjum ¶w. £azarza, które z powodu pandemii ma powa¿ne problemy finansowe. Datki na rzecz podopiecznych placówki zbierali do puszek wolontariusze Hospicjum, a dla ogl±daj±cych koncert internautów dostêpna by³a kwesta internetowa za po¶rednictwem portalu pomagam.pl.
Organizatorami wydarzenia by³o Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty. Koncert odby³ siê przy wsparciu Miasta Kraków, a patronat medialny nad wydarzeniem objêli: G³os. Tygodnik Nowohucki, Radio PLUS, TVP Kraków, Dziennik Polski oraz Dwutygodnik Kraków.pl. Partnerem cyklu jest Agencja Art. Blue.
Cykl Nowa Huta. Dlaczego Nie?! powróci³ po kilkumiesiêcznej przerwie, spowodowanej pandemi± koronawirusa – pomimo utrudnieñ i na przekór przeciwno¶ciom, nios±c nadziejê i dobr± energiê tak¿e tym, którzy zasiedli przed ekranami komputerów w swoich w³asnych domach.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".