Organizator projektu „NH70 – spo³eczno¶æ, tradycja i historia” O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza nowohuckich fotografów - zawodowców i amatorów do wykonania zdjêæ zak±tków Nowej Huty, które mog± staæ siê czê¶ci± wydawanego w ramach projektu albumu. Wybrane zdjêcia pos³u¿± jako ilustracje do opowie¶ci mieszkañców o historiach, tradycjach i osobach zwi±zanych z Now± Hut±. Wspomnienia czê¶ciowo zgromadzone zosta³y w ramach ubieg³orocznego projektu O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowanego w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radê Miasta Krakowa.
Miejsca, których dotycz± opowie¶ci to Plac Centralny, Aleja Ró¿, £±ki Nowohuckie, Zalew Nowohucki, Ko¶ció³ek w Krzes³awicach, Szko³a Jana Matejki w Krzes³awicach, Kombinat, Dom Heleny Mierzwiny, os. Ko¶cielniki, os. Kantorowice, Fort w Mistrzejowicach, Dworek Mycielskich w £uczanowicach, os. Cha³upki, Arka Pana, os. Branice, os. Grêba³ów, nowohuckie schrony, pas startowy w Czy¿ynach, dzia³ki w Czy¿ynach oraz górka na II Pu³ku Lotniczego. Niektóre z nich mog± wydaæ siê oczywiste, inne zapewne wzbudz± ciekawo¶æ czy zdumienie, a kilka bêdzie wymaga³o doprecyzowania.
Poniewa¿ zdjêcia maj± byæ ilustracjami do opowie¶ci, dlatego organizator prosi o zapoznanie siê z historiami publikowanymi sukcesywnie na fanpage’u projektu w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/projektNH70/. W celu otrzymania opowie¶ci o miejscu, które nie by³o jeszcze zaprezentowane, O¶rodek zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem nowahuta70@gmail.com.
Do projektu mo¿na zg³osiæ zarówno zdjêcia wspó³czesne – wykonane specjalnie na cele projektowe jak i te dawne - zwi±zane z danym miejscem i histori±. Warunkiem jest to, aby osoba przesy³aj±ca zdjêcie dysponowa³a prawami autorskimi do fotografii i by³a sk³onna przekazaæ je organizatorom zadania w celu wykorzystania zdjêæ w projekcie (w fotogalerii on-line, na wystawie lub w albumie). Wszystkie osoby zainteresowane udzia³em w projekcie proszone s± o zapoznanie siê z regulaminem dostêpnym w zak³adce „Projekty” na stronie www.krakownh.pl. Zg³oszenia udzia³u oraz przes³ania zdjêcia mo¿na dokonaæ do koñca lipca br.
W ramach projektu prowadzone s± tak¿e konsultacje fotograficzne. Chêtne osoby mog± zwróciæ siê z pro¶b± o ocenê wykonanego przez siebie zdjêcia. Konsultacje prowadzi Marcin Kole¶nik – artysta plastyk wywodz±cy siê ze „starej” Nowej Huty, który ukoñczy³ studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Piêknych, w pracowni prof. Adama Brinckena (dyplom z wyró¿nieniem w 2006 r.). Po studiach prowadzi³ dzia³alno¶æ w grupie „Okolice 80” (wystawy w Polsce i Niemczech) oraz bra³ udzia³ w licznych projektach artystycznych. Do dzia³alno¶ci malarskiej do³±czy³a aktywno¶æ na polu komiksu, plakatu, ilustracji oraz praca w filmie. Obecnie prowadzi klasê rysunku i storyboardu w AMA Film School w Krakowie i zajmuje siê malarstwem sztalugowym i rysunkiem, fotografi± artystyczn± i krajobrazow±, ale równie¿ opracowywaniem graficznym i sk³adem ksi±¿ek artystycznych. W ubieg³ym roku jego wybrane prace malarskie mo¿na by³o podziwiaæ w ARTzonie na wystawie „Siódme poty”.
W razie dodatkowych pytañ mo¿na kontaktowaæ siê z koordynatork± projekt pod adresem: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl
Projekt jest dofinansowany ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".