Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Literacka Nowa Huta na wakacje
W ostatnim czasie nak³adem O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida ukaza³ siê „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” – wyj±tkowa ksi±¿ka dr Anny Grochowskiej, autorki bestselerowej monografii krakowskiego Domu Literatów „Wszystkie drogi prowadz± na Krupnicz±”. Lektura „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie” jest szczególnie warta polecenia na wakacyjny okres czasów epidemii, poniewa¿ inspiruje do mentalnych i rzeczywistych wypraw w nieodleg³e, ale nieoczywiste miejsca.
Autorka na kartach tej ksi±¿ki zabiera czytelnika w fascynuj±c± podró¿ po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z ni± tê czê¶æ Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji. Ich autorzy – wielokrotnie najbardziej uznani polscy literaci – przez wieki pisali o Nowej Hucie i terenach, na których powsta³a. Zagl±damy do miejsc zarówno bardzo popularnych, jak i tych zapomnianych. Autorka z wielk± erudycj± i swobod± odkrywa przed nami te znane i mniej znane teksty, biografie pisarzy i ciekawe, czêsto nieobecne w ¶wiadomo¶ci czytelników konteksty. Jednocze¶nie nie ogranicza siê do prezentacji samych utworów, ale rozszerza swoj± opowie¶æ o podstawowe fakty historyczne. Dziêki temu pozycja ta stanowi nie lada gratkê nie tylko dla fanów literatury, ale tak¿e dla osób chc±cych poznaæ Now± Hutê w nietypowy sposób.
Anna Grochowska otwiera swoj± opowie¶æ wpisaniem „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie” w szeroki kontekst podobnych publikacji oraz dzia³añ popularyzuj±cych nowohuck± literaturê. W³a¶ciwa podró¿ z tym przewodnikiem zaczyna siê jednak w tramwaju, który jedzie z Krakowa do Nowej Huty. Ten ¶rodek lokomocji, o ile nie jest zat³oczony, stanowi idealne miejsce do czytania. Warto zatem lekturê ksi±¿ki, zgodnie z sugesti± Autorki, rozpocz±æ w³a¶nie w tramwaju. Dopiero potem wskazane jest przemieszczanie pieszo tras wyznaczonych w sercu Nowej Huty oraz wokó³ dawnych wsi: Mogi³y, Krzes³awic, Bieñczyc i Czy¿yn, a tak¿e wytyczonych wokó³ istotnych tematów, takich jak literatura kobieca i o kobietach, socrealizm oraz odwil¿. Na swojej drodze spotkamy literatów, takich jak Wincenty Kad³ubek, Jan Kochanowski, Cyprian Kamil Norwid, Jan Brzechwa, Wis³awa Szymborska, Tadeusz Konwicki, S³awomir Mro¿ek, Ryszard Kapu¶ciñski czy Jerzy Pilch – by wymieniæ tylko tych najbardziej znanych. Razem z Autork± zagl±damy do miejsc historycznych, instytucji kultury, lokali gastronomicznych, ko¶cio³ów, na osiedla, ulice i place, do fortów, szpitala, a nawet na cmentarze. Punkty poszczególnych szlaków niekiedy pokrywaj± siê, jednak za ka¿dym razem trafiamy na inne tropy literackie i konteksty historyczne.
Ka¿dy z siedmiu rozdzia³ów opisuj±cych trasy spacerowe po Nowej Hucie publikacji posiada streszczenie w jêzyku angielskim i wzbogacony jest ikonografi± (fotografie wspó³czesne Krzysztofa Pi³y, fotografie archiwalne, reprodukcje dzie³ sztuki). Ksi±¿kê zamyka obszerna, choæ i tak stanowi±ca jedynie wybór, bibliografia podzielona na literaturê podmiotu i przedmiotu, która zaciekawionym pozwoli zg³êbiaæ wiedzê na w³asn± rêkê.
Anna Grochowska – dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, historyczna literatury i historyczka sztuki, badaczka cracovianów (w tym krakowskiego ¿ycia literackiego i Nowej Huty), przez lata zwi±zana z Wydzia³em Polonistyki UJ. Nowohucianka z urodzenia i wyboru (zamieni³a Czy¿yny na star± Now± Hutê). Jogini i nauczycielka jogi. Autorka m.in. nagrodzonej w 2017 r. Krakowsk± Ksi±¿k± Miesi±ca monografii pt. „Wszystkie drogi prowadz± na Krupnicz±”. Stypendystka MKiDN (2014, wspó³twórczyni i redaktorska serii wydawniczej „¦cie¿kami Pisarzy”, autorka licznych artyku³ów naukowych i popularnonaukowych oraz rozprawy doktorskiej pt. „¦wiête Wzgórze. Obecno¶æ Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze w epoce narodowej niewoli” (2018).
„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” na Facebooku: www.facebook.com/LiterackiPrzewodnikNowaHuta
(jk)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,774,549 unikalnych wizyt