Zgodnie z sugestią Rządu RP instytucje kultury mogą zostać ponownie otwarte 6 czerwca 2020 roku, mając jednak na uwadze bezpieczeństwo, kierownictwo Nowohuckiego Centrum Kultury zadecydowało, że placówka zostanie udostępniona odwiedzającym w późniejszym terminie. W chwili obecnej trwają prace nad tym, aby dostosować NCK do obowiązujących zaleceń sanitarnych i przygotować je do ponownego otwarcia. Dokładny termin, jak również zakres działalności, którą będzie wznawiony, zostanie podany wkrótce.
Jak nam powiedział dyrektor NCK Zbigniew Grzyb - W czerwcu raczej żadne zajęcia się już nie odbędą. Trwają przygotowania - o ile będzie to możliwe - do zajęć wakacyjnych. Niestety, ze względu na rewitalizację terenów wokół NCK nie odbędzie się w tym roku Scena Letnia. Natomiast dzięki uzyskaniu dotacji z MKiDN na kulturę w sieci w ramach inicjatywy „Interwencyjny Skup Kultury” zostanie pokazne w ciągu wakacji w sieci 6 koncertów i 6 spektakli tańca współczesnego.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy Nowohuckie Centrum Kultury przygotowało jedną z najlepszych i najbardziej spójnych kampanii internetowych wśród krakowskich instytucji. Od samego początku pandemii przyjęto charakterystyczny layout oraz zmodyfikowano hasło na „Nie ma nudy… w domu!” Przebicie się tym czasie do sieci, w której aż zawrzało od różnego rodzaju aktywności było niesłychanie trudne. Niestety, ciemną stroną kultury w sieci jest ogromy zalew rzeczy słabych i kiepsko zarejestrowanych. W przypadku NCK - sądząc po entuzjastycznej reakcji widzów i zasięgu postów - udało się wyważyć doskonale ilość i jakość przekazywanych materiałów. Szczególnym powodzeniem cieszyły się transmisje spektakli i koncertów: Bursztynowe Drzewo, Kryptonim 27, Benefis Roberta Kasprzyckiego, Jubileuszowa Bombonierka Basi Stępniak-Wilk, występ zespołu Eriu i koncert Chłopców z Placu Broni. Bardzo dużo osób - ponad 20 tys. - odwiedziło wirtualne Galerie: Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzisława Beksińskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się webinary podróżnicze oraz materiały edukacyjne i ciekawostki popularnonaukowe. Nie zapomniano także o skierowaniu naszej do najmłodszych - dla nich było np. rysowanie komiksu czy zajęcia umuzykalniające. Znaczną cześć oferty udało się przenieść do sieci w formie normalnych spotkań i kursów. Tak na przykład działają kursy języków obcych lub kursy teatralne dla młodzieży.
Jeśli remonty pójdą zgodnie z planem, to już w czerwcu zostanie oddany do dyspozycji zmotoryzowanych zmodernizowany parking. Od 1 lipca zostanie otwarty Encek Food Truck Park oraz dojście do NCK od strony Placu Centralnego. Być może, że wtedy udać się otworzyć bibliotekę oraz galerie stałe: Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzisława Beksińskiego, a także galerie sztuki współczesnej, gdzie prezentowane są wystawy czasowe.
- Mamy nadzieję, że najpóźniej we wrześniu wznowi działalność Scena NCK. Na szczęście Minister Kultury dał pierwsze, małe światełko dające nadzieję na przyszłość, czyli możliwość otwarcia sal z połową publiczności. W przypadku NCK to niemal 300 osób. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowania procedur bezpieczeństwa i po akceptacji przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego będziemy mogli realizować spektakle i koncerty – oczywiście przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Grafik wydarzeń od 1 września do końca roku jest już mocno wypełniony nowymi propozycjami oraz wydarzeniami przeniesionymi z wiosny tego roku.
- Liczymy, że od 1 września w normalnym trybie zostaną także otwarte szkoły, co pozwoliłoby przeprowadzić zapisy na nowy rok artystyczny oraz dni otwarte NCK, czyli Kombinat Kultury, który planowany na 12 września 2020 r.
(MP)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".