Prezes ArcelorMittal Poland: Nie ma daty rozpoczêcia postoju czê¶ci surowcowej w Krakowie
ArcelorMittal Poland kategorycznie zaprzecza spekulacjom, które pojawi³y siê w przestrzeni publicznej w ostatnich dniach, jakoby do tymczasowego wy³±czenia wielkiego pieca w Krakowie mia³o doj¶æ 25 pa¼dziernika. Zarz±d firmy nie podj±³ ¿adnych decyzji w tym zakresie.
– Niestety, nieprawdziwe informacje wzbudzaj± bardzo wiele negatywnych emocji w¶ród naszych pracowników i klientów. Dlatego, jako dyrektor generalny, chcia³bym z ca³± moc± i ca³± odpowiedzialno¶ci± podkre¶liæ, ¿e nie zapad³y ¿adne decyzje dotycz±ce daty rozpoczêcia ewentualnego postoju. Zgodnie z naszymi wcze¶niejszymi deklaracjami, uwa¿nie monitorujemy sytuacjê na rynku. Obecnie w naszym koncernie pracuj± trzy wielkie piece – dwa w D±browie Górniczej i jeden w Krakowie. Podjêli¶my nadzwyczajne dzia³ania, aby dostosowaæ poziom produkcji do niskiego poziomu popytu i póki co dzia³ania te s± wystarczaj±ce – komentuje Geert Verbeeck, dyrektor generalny i prezes Zarz±du ArcelorMittal Poland.
Nadwy¿ka mocy i zalew importu
Przypomnijmy, ArcelorMittal Poland zapowiedzia³ tymczasowo wstrzymaæ pracê wielkiego pieca i
stalowni w krakowskiej hucie 6 maja tego roku.
Decyzja ta poprzedzona zosta³a szczegó³ow± analiz± rynku, która potwierdzi³a os³abienie popytu na stal. By³a ona tak¿e podyktowana rosn±cymi cenami uprawnieñ do emisji dwutlenku wêgla oraz wysokim poziomem importu z krajów spoza Unii Europejskiej, a tak¿e bardzo wysokimi kosztami produkcji.
Przemys³ stalowy boryka siê z globaln± nadwy¿k± mocy produkcyjnych, a jej negatywne skutki potêguje niedopasowanie ¶rodków ochrony rynku Unii Europejskiej przed importem do rzeczywistych potrzeb hutnictwa. Europejscy producenci s± obci±¿eni dodatkowymi op³atami za emisjê dwutlenku wêgla, których nie ponosz± konkurenci spoza Unii. Polski rynek, z racji blisko¶ci krajów Wspólnoty Niepodleg³ych Pañstw, zalewany jest stal± importowan± z niektórych z nich. Tylko w ubieg³ym roku import wyrobów gor±cowalcowanych z krajów WNP wzrós³ o 500 tys. ton – to trzykrotny wzrost rok do roku.
Decyzja o tymczasowym wstrzymaniu pracy czê¶ci surowcowej w Krakowie to równie¿ pok³osie wysokich cen energii, które w Polsce s± prawie o po³owê wy¿sze ni¿ np. w Niemczech. ArcelorMittal Poland jest przedsiêbiorstwem energoch³onnym, dlatego taka ró¿nica w cenie w znacz±cy sposób odbija siê na kosztach jego produkcji.
Na czas postoju czê¶ci surowcowej wypracowano rozwi±zania maj±ce pozwoliæ utrzymaæ hutnikom miejsca pracy. Wdro¿ono wiele dora¼nych rozwi±zañ oszczêdno¶ciowych. W zwi±zku z t± trudn± sytuacj± odwo³ane zosta³y równie¿ pikniki z okazji Dnia Hutnika i Dnia Dziecka. By³y one planowane na 1, 8 i 15 czerwca w Krakowie, Sosnowcu i Zdzieszowicach. Atmosfera nie sprzyja³a ¶wiêtowaniu i organizowaniu pikników.
Decyzja odroczona
25 lipca ArcelorMittal Poland informowa³, ¿e firma podjê³a decyzjê o od³o¿eniu w czasie planowanego na wrzesieñ postoju czê¶ci surowcowej w krakowskiej hucie.
„Postanowili¶my odroczyæ tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca
i stalowni w Krakowie, które pierwotnie by³o planowane na wrzesieñ, poniewa¿ chcemy ponownie oceniæ ca³± sytuacjê” – wyja¶nia³ prezes firmy.
Od momentu prywatyzacji ArcelorMittal Poland zainwestowa³ w polskie huty ponad 7 mld z³, z czego ponad 3 mld w Krakowie. Decyzja o wstrzymaniu produkcji, nawet na okre¶lony czas, nie jest ³atwa i nie mo¿e zapadaæ bez g³êbokiej analizy rynku. Dlatego w najnowszym komunikacie czytamy równie¿: uwa¿nie monitorujemy sytuacjê.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".