Trafi³a do r±k czytelników – Encyklopedia Solidarno¶ci. Opozycja w PRL 1976-1989, tom 3
Tom 1 Encyklopedii Solidarno¶ci, wydawanej przez Instytut Pamiêci Narodowej i Stowarzyszenie Pokolenie, ukaza³ siê w roku 2010. Po dwóch latach, w roku 2012 ukaza³ siê jej tom 2. Na tom 3 trzeba by³o czekaæ 7 lat. Punktem wyj¶cia dla zespo³u pracuj±cego nad tym tomem by³ w wiêkszo¶ci materia³ zgromadzony w latach 2008-2010 i zebrany pod kierunkiem pe³nomocników Encyklopedii w poszczególnych regionach NSZZ „Solidarno¶æ”.
Powsta³o dzie³o monumentalne. 720 stron formatu zbli¿onego do A4. 1111 biogramów i 408 hase³ rzeczowych opracowanych przez zespó³ ponad 200 autorów. Prawdziwa kopalnia wiedzy o ludziach, którzy w latach 1976-1989 czynnie przeciwstawiali siê panuj±cemu w Polsce pañstwu totalitarnemu, walcz±c o prawa cz³owieka i woln± Polskê. Niektórzy w tej walce stracili ¿ycie, jak m³ody nowohucki robotnik Bogdan W³osik (w Encyklopedii znajdziemy has³o: W³osika Bogdana ¶mieræ), czy zaszczuty przez SB Jacek ¯aba. Prawie wszyscy z ujêtych w 3. tomie Encyklopedii za swoj± postawê zap³acili wiêzieniem lub internowaniem.
Przegl±daj±c opas³y tom znajdziemy w nim wiele osób zwi±zanych z Now± Hut±. Niektórzy z nich ju¿ nie ¿yj±: ks. Kazimierz Jancarz, Kazimierz Fugiel czy dr Janusz Kutyba. Innym przyby³o lat. To Jan Polkowski, Jerzy Kuczera, Edward E. Nowak, Piotr Fugiel czy Jan L. Franczyk.
W s³owie wstêpnym do 3. tomu Encyklopedii Solidarno¶ci prezes Instytutu Pamiêci Narodowej Jaros³aw Szarek napisa³: „Czy¿ odwaga i determinacja, któr± wykaza³ ¶wiat pracy w 1980 r., nie by³a przede wszystkim ¶wiadectwem niez³omno¶ci ducha i przywi±zania do tego, co polskie? Czy¿ nie by³a wyra¿aniem przez ca³y naród tego tego wszystkiego, co us³ysza³y miliony Polaków w czerwcu 1979 r. podczas pielgrzymki Jana Paw³a II do ojczyzny? To ¶wiadectwo powinno byæ ¿ywe we wspó³czesnych Polakach. Nie wolno nam odcinaæ siê od tych warto¶ci, które le¿± u podstaw wspólnoty, jak± stanowimy. Bez zrozumienia tej prawdy nie mo¿na poj±æ Solidarno¶ci.
Szczególnym zapisem i ¶wiadectwem tego etosu jest Encyklopedia Solidarno¶ci. To przede wszystkim pozycja o charakterze naukowym i dokumentacyjnym, konkretne narzêdzie badawcze i zbiór biogramów opracowanych przez historyków. Jest ona tak¿e wyrazem wdziêczno¶ci, przez któr± Instytut Pamiêci Narodowej pragnie wnie¶æ swój wk³ad w realizacjê postulatów Sierpnia, a zarazem form± upamiêtnienia dorobku Solidarno¶ci. Ka¿dy z zawartych w niniejszym tomie ¿yciorysów jest dowodem na to, jak wiele zawdziêczamy ludziom Solidarno¶ci”.
Jak we Wstêpie do 3 tomu Encyklopedii Solidarno¶ci pisz± jej redaktorzy naukowi, opublikowane w nim biogramy i has³a odzwierciedlaj± obecny stan wiedzy, na podstawie dostêpnych materia³ów ¼ród³owych. Jednak, jak podkre¶laj±, „nie zawsze uda³o siê ustaliæ wszystkie elementy biogramu lub has³a. Zw³aszcza w przypadku osób nie¿yj±cych lub pozostaj±cych na emigracji mog± one zawieraæ pewne braki informacji, najczê¶ciej dotycz±ce przebiegu ¶cie¿ki zawodowej lub ukoñczonej szko³y. Du¿e rozproszenie i niedostêpno¶æ niektórych ¼róde³ sprawia, ¿e precyzyjne ich ustalenie jest dzi¶ bardzo trudne. Redakcja zdecydowa³a jednak o ich zamieszczeniu w niniejszym tomie w sytuacji, gdy dobrze zosta³ udokumentowany przebieg dzia³alno¶ci opozycyjnej. Mamy nadziejê, ¿e z czasem, wraz z dostêpno¶ci± nowych ¼róde³, braki te uda siê uzupe³niæ w wersji internetowej Encyklopedii Solidarno¶ci i w kolejnych wydaniach papierowych” - pisz± autorzy i dodaj±, ¿e oddaj±c do r±k czytelników 3 tom, pragn± wyraziæ przekonanie, ¿e jest on „kolejnym istotnym krokiem na drodze poznania i upowszechnienia wiedzy o fenomenie, jaki stanowi³a „Solidarno¶æ” i ca³y, zró¿nicowany wewnêtrznie, ruch opozycji demokratycznej lat 1976-1989”.
(sh)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".