Stal dla krakowskiego zrównowa¿onego transportu – STOJAKI ROWEROWE ZE STARYCH KOPCIUCHÓW
Trwa Europejski Tydzieñ Zrównowa¿onego Transportu. Kraków bierze w nim udzia³ po raz 20., a 17. raz z rzêdu miasto bêdzie uczestniczyæ w Europejskim Dniu bez Samochodu. Tegoroczne has³o Tygodnia, który potrwa do 22 wrze¶nia to „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy – chod¼my razem!” G³ównym celem kampanii jest wskazanie zalet poruszania siê po mie¶cie pieszo lub na rowerze.
Chodzenie pieszo i jazda na rowerze pozytywnie wp³ywaj± na nasze zdrowie i zdrowie innych, bo zapewniaj± przemieszczanie siê, zdrowy ruch i nie emituj± spalin. W Krakowie dzia³a gêsta sieæ miejskich wypo¿yczalni rowerów. Mo¿na z nich korzystaæ. Wielu mieszkañców porusza siê równie¿ w³asnymi jedno¶ladami – wtedy mog± zostawiæ rower przy stojakach rowerowych, m.in. tych, jakie w miejscach u¿yteczno¶ci publicznej ustawi³ ArcelorMittal Poland, stalowa firma. Ponad 200 stojaków rowerowych, które krakowska huta ArcelorMittal Poland wyprodukowa³a ze starych „kopciuchów”, w te wakacje trafi³o przed akademiki i wydzia³y Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagielloñskiego, a tak¿e w miejsca uczêszczane przez krakowian i turystów. Bêd± mogli z nich korzystaæ przyje¿d¿aj±cy do szpitala im. Stefana ¯eromskiego, na k±pielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mie¶ci siê oddzia³ Muzeum Archeologicznego czy do spo³ecznych ogrodów krakowian.
Podczas tegorocznego ETZT zwracaæ bêdzie siê uwagê, by poruszanie siê pieszo po mie¶cie i jazda na rowerze by³y bezpieczne dla rowerzystów i pieszych.
Natomiast niedziela, 22 wrze¶nia, bêdzie Europejskim Dniem Bez Samochodu.
W tym dniu w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie bêd± wy³±czone kasowniki wiêc bêdzie mo¿na z niej skorzystaæ bezp³atnie i z korzy¶ci± dla ¶rodowiska.
Rozbudowana sieæ transportu miejskiego oznacza przede wszystkim poprawê jako¶ci powietrza w miastach, ograniczenie ha³asu, a tak¿e zwiêkszenie atrakcyjno¶ci przestrzeni publicznej. A ka¿dy rodzaj transportu potrzebuje odpowiedniej stalowej infrastruktury: poci±gi i tramwaje poruszaj± siê po stalowych szynach. Producenci stali w ten sposób równie¿ wnosz± swój wk³ad w rozwój zrównowa¿onego transportu.
Stali u¿ywa siê do budowy mostów czy estakad, nawet dworce kolejowe podtrzymuj± stalowe konstrukcje. Bez niej budowa sieci kolejowej czy tramwajowej by³aby niemo¿liwa. W³a¶nie w transporcie mo¿e byæ i jest wykorzystywana stal produkowana w hutach ArcelorMittal Poland, przybieraj±c kszta³t nie tylko tramwajowych szyn, ale szyn kolejowych czy stalowych konstrukcji. Stalowa firma jest producentem 120-metrowych szyn dla kolei szybkich prêdko¶ci. W Krakowie szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland znajduj± siê m.in. w nowej ³±cznicy kolejowej Kraków Zab³ocie – Kraków Krzemionki.
Stalowe elementy zosta³y wykorzystane przy modernizacji starych dworców kolejowych w Gliwicach, Wroc³awiu i £odzi Fabrycznej. S± równie¿ w warszawskim metrze i w konstrukcjach hali portu lotniczego w Jasionce pod Rzeszowem.
Wykorzystana do rozbudowy infrastruktury kolei miejskich czy sieci miejskiej komunikacji stal przyczynia siê do poprawy jako¶ci powietrza w naszych miastach i sama – jest produktem „ekologicznym”, który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi i mo¿na go przetwarzaæ w nieskoñczono¶æ.
**
Dodatkowe bonusy z ArcelorMittal Poland mo¿na odbieraæ do 15 listopada
ArcelorMital Poland dla poprawy powietrza w Krakowie
Mieszkañcom, którzy wymienili stare piece na ekologiczne ¼ród³a ciep³a i oddali z³om hucie, ArcelorMittal Poland funduje bonusy pieniê¿ne, na które do tej pory wyda³ ju¿ blisko 150 tys. z³. Bonusy za likwidacje pieca mo¿na odbieraæ do 15 listopada.
Od pocz±tku 2018 roku huta zbiera³a „kopciuchy” likwidowane dziêki dofinansowaniu z krakowskiego magistratu. Za ka¿dy piec wyp³aca³a 150 z³ bonusu, a odzyskany z³om sukcesywnie przetapia³a na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcze¶niej w internetowym g³osowaniu.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".