Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Literacka Nowa Huta
W ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty Pracownia Dziedzictwa i To¿samo¶ci Nowej Huty O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida rozpoczê³a realizacjê projektu „Literacki przewodnik po Nowej Hucie”, podczas którego odbêd± siê spacery po dzielnicy oraz wydana zostanie publikacja dr Anny Grochowskiej – autorski bestselerowej monografii Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie.
Pierwszy spacer literacki po Nowej Hucie odby³ siê 13 lipca 2019 r. Jego uczestnicy spotkali siê o godz. 15.00 na Placu Przy Poczcie pod has³em „Miasto dobrego losu? Literacka Nowa Huta od socrealizmu do odwil¿y”. Podczas spaceru uczestnicy sprawdzali, w jaki sposób pisarze stworzyli mit pierwszego socjalistycznego miasta w Polsce, by tu¿ przed nadej¶ciem odwil¿y wywo³aæ w Nowej Hucie najwiêkszy skandal poetycki doby PRL. Natomiast na 22 wrze¶nia 2019 r. zaplanowano spacer pod tytu³em „Kobiety do piór! Literatura kobiet w Nowej Hucie”. Pocz±tek o godz. 15.30 pod Kopcem Wandy. Uczestnicy przemierz± Now± Hutê ¶cie¿kami kobiet-pisarek i kobiet-bohaterek. Bêdzie siê mo¿na zatem przekonaæ, ¿e Nowa Huta jest kobiet±, wszak od pocz±tku jej istnienia budowniczki i pisarki tworzy³y j± symultanicznie z ceg³y i liter, „z ¿elaza i ¶wiadomo¶ci”, jak pisa³a Szymborska. Wstêp na spacery jest wolny, jednak trzeba siê wcze¶niej zapisaæ. Szczegó³y na www.okn.edu.pl
14 grudnia 2019 r. o godz. 16.00 w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5) odbêdzie siê fina³ projektu i premiera „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie”. Wówczas bêdzie mo¿na tak¿e spotkaæ siê i porozmawiaæ z autork±. Publikacja zabierze czytelnika w podró¿ po miejscach znajduj±cych siê na terenie dzisiejszej Nowej Huty. Bêd± to zarówno przestrzenie znane, jak i nieoczywiste. Wszystkie zosta³y opisane przez polskich pisarzy w ró¿nych okresach: od czasów odleg³ych, na d³ugo przed powstaniem tej dzielnicy Krakowa, a¿ po czasy wspó³czesne. Czytelnicy zwiedz± g³ówne za³o¿enia urbanistyczne i najwa¿niejsze obiekty, ale tak¿e wejd± do bloków, na klatki schodowe, niekiedy do mieszkañ, na bazary, do domów handlowych. „Przewodnik” przygotowany zostanie z my¶l± o osobach, które chc± zwiedziæ Now± Hutê w sposób inny ni¿ dotychczas, jak równie¿ z my¶l± o mi³o¶nikach literatury.
Tekst „Przewodnika” okraszony zostanie cytatami z dzie³ literatury polskiej, w których pojawia siê przestrzeñ Nowej Huty. To cytaty z prozy, poezji, dramatu, reporta¿u, literatury wspomnieniowej, dzienników, listów etc. Ta gatunkowa ró¿norodno¶æ sprawia, ¿e ka¿dy odbiorca znajdzie co¶ dla siebie – od mi³o¶nika poezji po fana literatury fantasy. W „Literackim przewodniku” ujêta zostanie równie¿ literatura dzieciêca i m³odzie¿owa, co niew±tpliwie zachêci do zwiedzania i przysz³ej lektury najm³odszych odbiorców. Ksi±¿ka poka¿e, ¿e o Nowej Hucie i o terenach, na których powsta³a najwiêksi polscy pisarze na przestrzeni epok. Obok nich spotkamy tu tak¿e nazwiska autorów z dzisiejszej perspektywy mniej znanych, niekiedy zapomnianych. Bêdzie to zatem pog³êbiona refleksja nad zjawiskami kultury – tej dawnej, jak i ca³kiem wspó³czesnej. „Przewodnik” odniesie siê do tekstów takich postaci, jak: Franciszek Wê¿yk, Wojciech Bogus³awski, Hugo Ko³³±taj, Cyprian Kamil Norwid, Stefan ¯eromski, Stanis³aw Wyspiañski, Tadeusz Konwicki, Jaros³aw Iwaszkiewicz, Maria D±browska, Wis³awa Szymborska, Adam Wa¿yk, Ryszard Kapu¶ciñski, Jerzy Lovell, Jerzy Andrzejewski, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jan Józef Szczepañski, Jerzy Pilch, Jan Polkowski, Marcin ¦wietlicki. Znajdziemy tu równie¿ lokalnych ludzi pióra, takich jak: S³awomir Shuty, Adam Miklasz, Pawe³ Majka, Iwona Wojas-Gier³ach, Renata Rad³owska, Katarzyna Kobylarczyk itd.
Nowa Huta jako szczególna dzielnica Krakowa znana jest w ca³ej Polsce. „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” uka¿e zatem perspektywê historyczn± dzielnicy i literacko-urbanistyczne oraz spo³eczne i to¿samo¶ciowe konsekwencje wydarzeñ historycznych maj±cych miejsce po 1945 roku dotycz±cych tej czê¶ci Krakowa. Literackie opowie¶ci o dzielnicy z³o¿± siê na historyczny obraz tej czê¶ci miasta. Ponadto rzetelnie przedstawione t³o historyczne unaoczni odbiorcy, jak dalece wydarzenia minionych czasów mia³y wp³yw na tworzenie i przekszta³canie siê dzielnicy nie tylko w sferze architektoniczno-urbanistycznej, ale i to¿samo¶ciowej, literackiej, symbolicznej, mitologicznej.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,774,486 unikalnych wizyt