Tradycyjnie już, 27 kwietnia – w rocznicę walk w obronie Krzyża przy jego pomniku pojawiły się wieńce i znicze. Po raz kolejny również, z inicjatywy kibiców Hutnika oraz przedstawicieli Fundacji Promocji Nowej Huty, wieczorem odbyło się uroczyste spotkanie połączone z marszem ulicami naszej dzielnicy i wspólnym odśpiewaniem hymnu pod Pomnikiem Krzyża Nowohuckiego.
Choć Nowohucianie znają historię Krzyża z os. Teatralnego doskonale przypomnijmy: drewniany krzyż umieszczono 17 marca 1957 roku na placu, gdzie miał stanąć pierwszy w Nowej Hucie kościół, przewidziany w planach budowy nowego miasta. Komunistyczne władze nie dotrzymały jednak obietnicy budowy kościoła i postanowiły zbudować na tym miejscu szkołę. Cofnięto pozwolenie, a krzyż polecono usunąć. W dniu 27 kwietnia 1960 r. koparki wjechały na plac, by wykopać krzyż. Doszło do rozruchów i walk między milicją a mieszkańcami, którzy wystąpili w obronie krzyża. Dzięki postawie nowohucian krzyż pozostał na swoim miejscu. Wybudowano obok szkołę, a kościół w tym miejscu powstał dopiero w 2001 roku.
Krzyż, który przez lata był i jest dla Nowohucian symbolem wiary, gromadzi mieszkańców w sposób szczególny 27 kwietnia. Wśród tych, „którzy pamiętają” co roku są kibice Hutnika.
W sobotę najpierw zorganizowali oni wyjątkową oprawę upamiętniającą na meczu, który odbył się pomiędzy drużyną Hutnika i KSZO Ostrowiec. Po meczu kibice wraz z mieszkańcami Nowej Huty przeszli przez Plac Centralny gdzie dołączyli do nich przedstawiciele Solidarności, Federacji Młodzieży Walczącej, opozycjoniści i uczestnicy manifestacji nowohuckich, rodziny i świadkowie tamtych wydarzeń, pod Krzyż na os. Teatralne. Pod Krzyżem przypomniano historię tamtych wydarzeń. Głos zabrali ci, którzy w późniejszych latach kontynuowały walkę o wiarę i wolność w Nowej Hucie: Kazimierz Kubrak, Grzegorz Gorczyca oraz Kazimierz Łapczyński. Kibicie złożyli kwiaty oraz odpalili race dając światło jako symbol pamięci podświetlając również specjalnie przygotowany 20 metrowy napis Obrońcom Krzyża Nowohuckiego - Nowohucianie. Po złożeniu kwiatów odśpiewano hymnu Polski, Solidarności i odtworzono Memoriał nowohuckiego rapera Tatera - który przygotował 6 minutowy utwór muzyczny o historii obrony krzyża. Wsparcie dla wydarzenia zapewniła Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta, której przedstawiciele pod krzyżem złożyli wieńce i zapalili znicze.
(ał)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".