Koncert upamiętniający pierwszą podróż apostolską Jana Pawła II do Polski – Sinfonietta Cracovia — Nowej Hucie
70 lat temu podjęto decyzję o budowie kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa. Tak właśnie rozpoczęła się historia Nowej Huty, która w tym roku obchodzi swoją okrągłą rocznicę. Dzisiejsza Nowa Huta to wyjątkowa przestrzeń, w której prześledzić można historię drugiej połowy XX wieku. Industrialne przestrzenie, bloki, zielone enklawy i niesamowite obiekty architektury sakralnej — oto krajobraz jednej z najważniejszych dzielnic Krakowa.
Zorganizowane z rozmachem przez Urząd Miasta Krakowa obchody 70-lecia powstania Nowej Huty zbiegają się z 40. rocznicą pierwszej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do Polski. Sinfonietta Cracovia z radością włącza się w uroczyste obchody, łącząc oba wątki i proponując Państwu arcydzieła nowej muzyki sakralnej.
Minimalistyczna estetyka utworów estońskiego kompozytora Arvo Pärta od lat budzi zachwyt słuchaczy i słuchaczek. Według portalu Bachtrack Estończyk jest najczęściej grywanym, żyjącym kompozytorem świata. W latach 60. minionego wieku, tworząc na przekór cenzorom i totalitarnemu reżimowi, Pärt przeżył burzliwy romans z muzyczną awangardą. W połowie lat 70., po przeszło dekadzie wymownego milczenia, powrócił jednak jako kompozytor odmieniony.
- Odkryłem, że wystarczy mi, gdy pięknie zagrana jest pojedyncza nuta. Ona sama, albo cichy rytm, albo moment ciszy – przynoszą mi wytchnienie ‒ wspominał. Pärt zwrócił się ku korzeniom europejskiej muzyki sakralnej i tchnął w swoje dzieła nastrój głębokiej zadumy, harmonii, kontemplacji ‒ tworząc własny, oryginalny styl, który nazwał tintinnabuli (łac. mały dzwonek). W ascetycznych wnętrzach Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy usłyszymy: Mszę berlińską, Trisagion i Stabat Mater.
- Arvo Pärt szokował progresywnych buntowników XX wieku swoim gwałtownym zwrotem ku kontemplacyjnej muzyce sakralnej. Jestem pewien, że jego twórczości doskonale wybrzmi w jednym z najbardziej awangardowych kościołów w Nowej Hucie ‒ zapowiada dyrygent Jurek Dybał, dyrektor Sinfonietty Cracovii.
Geometryczne piękno surowej przestrzeni skontrastowane zostanie z przejmującą Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II Krzysztofa Pendereckiego, napisaną po śmierci Jana Pawła II i dedykowaną papieżowi. Kontemplacyjnie i uroczyście — tak Sinfonietta Cracovia uczci przypadające w tym roku jubileusze.
* * *
Koncert odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 kwietnia, godz. 19.30, w kościele M.B. Częstochowskiej na os. Szklane Domy 7. W programie: Krzysztof Penderecki — Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II oraz Arvo Pärt — Msza berlińska | Trisagion | Stabat Mater. Wystąpią: Cracow Singers i Sinfonietta Cracovia. Dyryguje Jurek Dybał. Wstęp wolny.
Rezerwacja bezpłatnych kart wstępu: rezerwacja@sinfoniettacracovia.com oraz w punktach InfoKraków
(f)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".