Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Architektoniczny portret miasta
Rozpocz±³ siê nowy projekt O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie pt. „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”. Przedsiêwziêcie realizowane we wspó³pracy z Fundacj± Instytut Architektury sk³adaæ siê bêdzie z a¿ dwudziestu wydarzeñ: zwiedzania, prelekcji i spacerów, które od czerwca do grudnia 2018 r. portretowaæ bêd± architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej po³owy XX w.
Pierwszy spacer 17 czerwca 2018 r. poprowadzi³ architekt i historyk sztuki Micha³ Wi¶niewski. Wydarzenie po¶wiêcone by³o architekturze i urbanistyce najstarszej czê¶ci Nowej Huty. Na lipiec i sierpieñ przewidziano kolejnych piêæ wydarzeñ. Poznawaæ bêdziemy Blok Szwedzki i Francuski oraz ko¶ció³ na os. Szklane Domy (1 lipca), za³o¿enie Mistrzejowic (8 lipca), postmodernistyczne os. Centrum E (18 sierpnia), os. Wandy, Willowe, Hutnicze i Stalowe (19 sierpnia), a tak¿e osiedla sektora D, które powsta³y po okresie „odwil¿y” (26 sierpnia).
Podczas wrze¶niowych spacerów zapoznamy siê z za³o¿eniami architektoniczno-urbanistycznymi Bieñczyc (1 wrze¶nia), Wzgórz Krzes³awickich (8 wrze¶nia) oraz Czy¿yn (23 wrze¶nia). Do grudnia zwiedzaæ bêdziemy ponadto najciekawsze obiekty i wybrane wnêtrza. Oprócz Micha³a Wi¶niewskiego wydarzenia poprowadz± Dorota Jêdruch, Marta Karpiñska, Pawe³ Jag³o, Magdalena Smaga i Kamila Twardowska. Szczegó³owy program uzupe³niany jest na bie¿±co na stronie internetowej O¶rodka Kultury Norwida www.okn.edu.pl. Wstêp na wydarzenia jest wolny, ale nale¿y zg³osiæ swój mailowo swój udzia³ na adres: j.klas@okn.edu.pl.
Na zakoñczenie projektu wydana zostanie recenzowana publikacja oraz zaprojektowane bêd± tzw. ikony miejskie, czyli schematyczne rysunki-piktogramy przedstawiaj±ce najwa¿niejsze obiekty. Na bazie tych grafik powstanie seria gad¿etów promuj±cych lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt dofinansowano ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Zosta³ równie¿ objêty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Przedsiêwziêcie adresowane jest przede wszystkim do mieszkañców Nowej Huty i ca³ego Krakowa, a tak¿e turystów. Jego celem jest wzmacnianie ¶wiadomo¶ci warto¶ci dziedzictwa kulturowego Nowej Huty, a tak¿e odkrywanie dziejów „ma³ej ojczyzny”. Aspekt edukacyjny i popularyzatorski projektu jest szczególnie istotny w kontek¶cie dzia³añ zmierzaj±cych do ochrony warto¶ci zabytkowych Nowej Huty w formie utworzenia parku kulturowego i uznania jej za pomnik historii.
(jk)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,773,998 unikalnych wizyt