Nowa atrakcja na turystycznej mapie Nowej Huty. Od niedzieli mo¿na zwiedzaæ schrony pod Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana ¯eromskiego. Jest to efekt wspó³pracy Ma³opolskiego Stowarzyszenia Mi³o¶ników Historii „Rawelin” i szpitala.
- Schron pod szpitalem ¯eromskiego by³ szczególny. Stanowi³ punkt pomocy medycznej, w którym zlokalizowano sale szpitalne, blok operacyjny, aptekê oraz nawet pomieszczenie dla ,,zaszokowanych”, jak w tym wypadku nazwano chorych psychicznie – wyja¶nia Tomasz Mierzwa, szef Ma³opolskiego Stowarzyszenia Mi³o¶ników Historii „Rawelin”. Podkre¶la, ¿e wszystkie eksponaty s± oryginalne i pochodz± z l.50 poprzedniego wieku.
Jako jeden z nielicznych schronów w Polsce, ten pod "¯eromskim" ma wej¶cie i wyj¶cie z zewn±trz: przywo¿one tu mia³y byæ ranne osoby z Nowej Huty i tam opatrywane. W podziemnym szpitalu niczego nie mog³o zabrakn±æ, dlatego jest tutaj tak¿e sterylizatornia narzêdzi medycznych oraz k±pielisko odka¿aj±ce, które w razie zagro¿enia biologicznego mia³o s³u¿yæ do odka¿ania osób przywo¿onych do schronu.
- W odró¿nieniu od schronów znanych z amerykañskich filmów, tutaj ka¿dy pacjent móg³ przebywaæ maksymalnie 3 dni. Potem by³ przerzucany do innej placówki szpitalnej, albo transportowany do pozosta³ych schronów. Podziemny szpital w wielu miejscach wygl±da, jakby czas siê w nim zatrzyma³ - dodaje.
Warto zaznaczyæ, ¿e schrony pod „¯eromskim” dzisiaj s± dostêpne dla turystów dziêki inicjatywie Ma³opolskiego Stowarzyszenia Mi³o¶ników Historii „Rawelin”. Jego za³o¿yciele do³o¿yli ogromnych starañ i pracy, aby podziemny szpital powsta³ na nowo. Pierwsze wycieczki odby³y siê w minion± niedzielê. W sprawie zwiedzania i zorganizowania wycieczek nale¿y siê kontaktowaæ z Ma³opolskim Stowarzyszeniem Mi³o¶ników Historii "Rawelin": tel. 507 00 66 17 lub 505 42 20 07, a tak¿e pisz±c na adres e-mail: rawelin@rawelin.org lub zarzad@rawelin.org.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".