40 lat minęło… Jubileusz Przedszkola „Na krakowską nutę”
Samorządowe Przedszkole nr 151 z Oddziałami Integracyjnymi, z os. Niepodległości, obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia. Społeczność placówki wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnego samorządu i byli pracownicy przedszkola spotkali się 16 maja w Teatrze Ludowym by wspólnie świętować. Przedszkolaki zaprezentowały na scenie wyjątkowy spektakl.
Samorządowe Przedszkole nr 151 z Oddziałami Integracyjnymi rozpoczęło swoją działalność w 1978 roku, mieszcząc się początkowo w salach pobliskiej szkoły podstawowej. Ukończenie budowy odrębnego budynku przedszkola z dużym, pięknym ogrodem było dla dzieci i kadry pedagogicznej wielką radością. W roku 1978 szeroko otwarte zostały drzwi przedszkola, aby powitać 5 grup przedszkolaków. 26 kwietnia 2006 roku Rada Miasta Krakowa nadała placówce imię „Na krakowską nutę”. Obecnie do przedszkola uczęszcza około 135 dzieci w wieku od 3-6 lat w sześciu oddziałach - w tym 3 oddziały integracyjne. Kadra pedagogiczna to 17 osobowy zintegrowany zespół, który cechuje duże doświadczenie i odpowiedzialność. Nauczyciele stale się dokształcają, większość z nich oprócz wykształcenia pedagogicznego jest specjalistami w zakresie oligofrenopedagogiki, logopedii, tyflopedagogiki i kinezjologii. Placówka dostosowana jest do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Od kilku lat ma charakter integracyjny i to zadanie realizuje na najwyższym poziomie. W przedszkolu znajduje się sala integracji sensorycznej. Prowadzone są zajęcia rewalidacyjne w dwóch gabinetach w tym zajęcia biofeedback. Duży wolnostojący jednopiętrowy budynek położony jest wśród bloków mieszkalnych, w bezpiecznej odległości od hałasu miejskiego. Wielofunkcyjne sale są jasne, wysokie i estetyczne.
- Imię przedszkola „ Na krakowska nutę” oraz lokalizacja w stołecznym mieście Krakowie zobowiązują nas do rozbudzania u dzieci zainteresowania i zamiłowania do swojej małej i dużej Ojczyzny. Wychowanie patriotyczne to ważna część naszej pracy wychowawczo-dydaktycznej – podkreśla dyrektor placówki Ewa Wilamska. Przedszkole rzeczywiście realizuje szereg działań aktywizujących i edukacyjnych. Między innymi organizuje „Przegląd Małych Form Scenicznych” pod tytułem „Kto Ty jesteś?”, jest współorganizatorem „Nowohuckiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Dzieci Przedszkolnych”, realizuje projekt „Mali Patrioci kocham Polskę od przedszkola”. Przedszkole współpracuje z pobliskimi szkołami podstawowymi ( SP nr 100, SP „Emmanuel”, SP im. Jańskiego, SP nr 105). Dzieci biorą udział dzieci w organizowanych w szkołach projektach ( „Słoneczna Integracja” w SP nr 105), warsztatach chemicznych, muzycznych, komputerowych, jasełkach, balach karnawałowych. Przedszkole współpracuje również ze stowarzyszeniami działającymi na rzecz dzieci niepełnosprawnych ( SPN „Bądźcie z nami”, ”Bona Fide”, „Nasze dzieci”). Efektem tej współpracy są liczne pikniki, wycieczki, bale karnawałowe. Partnerami przedszkola są też: Poradnia Pedagogiczno - Psychologiczną, ośrodki kultury, biblioteki, różni artyści, pisarze. -Najważniejszymi jednak partnerami dla przedszkola są rodzice i dziadkowie dzieci, którzy aktywnie angażują się w życie przedszkola. Za co przy tej okazji serdecznie im wszystkim dziękujemy!- mówi w imieniu całej kadry dyrektor Ewa Wilamska. I dodaje z dumą -Dzieci z naszego przedszkola odnoszą liczne sukcesy biorąc udział w wielu konkursach, przeglądach artystycznych, turniejach tańca i turniejach szachowych. Dzieci występowały na deskach teatru Bagatela, Teatru Ludowego, Solvay Parku, kina Sfinks. Te działania zostały zauważone i docenione. Od kilku lat Przedszkole „Na krakowską nutę” nosi dumny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”.
Przedszkole kultywuje również tradycyjne i „własne” święta. Hucznie obchodzą Święta Bożego Narodzenia – „Jasełka”, „Święto Rodziny”, „Dzień Babci i Dziadzia”, „Dzień Dziecka”, „Dzień Przedszkolaka” „Dzień Niepodległości”, andrzejki, karnawał. Ponadto w przedszkolu organizowane są warsztaty ceramiczne, kulinarne, krawieckie oraz różne święta „Święto dyni”, „święto ziemniaka”, „święto drzewa”. Dzieci mają też okazję spotkać się z różnymi ciekawymi ludźmi: górnikiem, funkcjonariuszem Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej. Wychowankowie przedszkola uczestniczą w licznych wycieczkach poza miasto, a także zwiedzają Kraków- jego zabytki i miejsca rekreacji. Najlepiej jego charakter i atmosferę oddają słowa jakie, 16 maja, ze sceny Teatru Ludowego, wypowiedziała prowadząca jubileusz, jedna z nauczycielek, Monika Jaworska. -Chcemy podkreślić, że przedszkole nr 151 to nie tylko instytucja. To tworzący je ludzie: pokolenia dzieci i rodziców, pedagogów i pracowników obsługi , którzy służą swoimi umiejętnościami, entuzjazmem i sercem dzieciom. To nasz drugi dom. Naszym zamierzeniem zawsze było i jest stworzyć wychowankom miejsce bezpieczne, radosne i kolorowe, w którym będą mogli poznawać siebie, stawać się samodzielnymi i otwartymi na świat.
Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli samorządu. Ponieważ przedszkole znajduje się w Dzielnicy XVI – Bieńczyce wśród honorowych gości znaleźli się radni z tej dzielnicy z Przewodniczącym Andrzejem Buczkowskim na czele. – Nie udałoby się zorganizować tego jubileuszu gdyby nie wsparcie finansowe ze strony Rady Dzielnicy XVI. To bardzo ważne aby oprócz codziennej pracy znaleźć czas na wspólne świętowanie. Dziękujemy radnym, że zrozumieli tę potrzebę jak również za to, że znaleźli czas aby tego dnia być razem z nami – podkreśla Ewa Wilamska.
Wśród gości znaleźli się również byli dyrektorzy i pracownicy przedszkola oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli. Wypełniona po brzegi widownia obejrzała autorskie przedstawienie z Krakowem w roli główne. Co ważne na scenie zaprezentowały się tego dnia wszystkie bez wyjątku dzieci z przedszkola.
W imieniu redakcji życzymy kolejnych lat owocnej i radosnej pracy.
(ał)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".