Tworzenie ogrodów spo³ecznych, warsztaty dla dzieci i doros³ych, ciekawe konkursy, wspólne sadzenie drzewa czy wreszcie nakrêcenie filmu „Zielona Nowa Huta” – to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych w ramach realizowanego przez Fundusz Partnerstwa oraz Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie projektu „Zielona inicjatywa”. £±cznie w „zielonych wydarzeniach” wziê³o udzia³ oko³o pó³ tysi±ca osób.
Ta integracja przez zieleñ spotka³a siê z bardzo pozytywnym i entuzjastycznym przyjêciem przez mieszkañców Nowej Huty. Dziêki dobrej organizacji projekt trafi³ do licznej i bardzo zró¿nicowanej grupy nowohucian. W projekcie wziê³o udzia³ ponad 100 przedszkolaków, prawie 200 uczniów nowohuckich szkó³ oraz doro¶li w bardzo ró¿nym wieku. -Nowohucka "Zielona inicjatywa" ma na celu aktywizacjê mieszkañców Nowej Huty do podejmowania wspólnych dzia³añ na rzecz poprawy jako¶ci ¿ycia w mie¶cie. W okresie budowania spo³eczeñstwa obywatelskiego i kie³kowania ¶wiadomych postaw obywatelskich, w okresie kiedy spo³eczeñstwo uczy siê odpowiedzialno¶ci za wspólne sprawy, wydaje siê s³usznym generowanie dzia³añ dla „wspólnego dobra”. Ten projekt wyra¼nie pokaza³, ¿e „czyn spo³eczny” wychodzi z cienia i zyskuje nowe brzmienie. W ramach „Zielonej inicjatywy” wspólnie z mieszkañcami Nowej Huty zadbali¶my m.in. o ogrody spo³eczne na os. Górali, os. Sportowym i os. Na Skarpie. Nowohucianie niezwykle chêtnie w³±czyli siê w pielêgnacjê osiedlowych ogródków. Zorganizowane zosta³o 9 warsztatów ogrodniczych i 3 pikniki s±siedzkie. – mówi Anna Wo¼niak-Luba¶, Prezes Funduszu Partnerstwa.
Ogólnie w ramach projektu odby³o siê wiele ró¿nych wydarzeñ. W¶ród nich oczywi¶cie te dla najm³odszych. – S³owa czym skorupka za m³odu nasi±knie- to nie pusta dewiza. Zdajemy sobie doskonale sprawê, ¿e praca z dzieæmi to inwestycja w przysz³o¶æ. Dlatego w ramach projektu przeprowadzono szereg dzia³añ skierowanych do najm³odszych. W¶ród nich warsztaty dotycz±ce ogrodów spo³ecznych, na których dzieci nie tylko dowiedzia³y siê czym s± ogrody, ale równie¿ przekona³y siê, ¿e najwiêcej mog± osi±gn±æ wspó³pracuj±c ze sob± nawzajem. W tych warsztatach wziê³o udzia³ oko³o 150 dzieci z SP 80 i SP 86. Ta czê¶æ projektu nie uda³a by siê bez zaanga¿owania nauczycieli- chcemy przy tej okazji podziêkowaæ nauczycielkom: Dorocie P±chalskiej z SP 86 i Tatianie Muszyñskiej z SP 80. W ramach projektu odby³y siê równie¿ warsztaty dla przedszkolaków, na których najm³odsi dowiedzieli siê jak wspólnie dzia³aæ dla dobra ¶rodowisko. £±cznie w projekcie wziê³o udzia³ oko³o 120 przedszkolaków z SP 92,33 i 151 – opowiada KasiaWychowaniec z Funduszu Partnerstwa?.
W ramach projektu powsta³y równie¿ narzêdzia edukacji ekologicznej;(ksi±¿ka Terra z Lasu, Bajka Kamishibai Opowie¶ci z Podwórka i inne, które mo¿na bezp³atnie pobraæ na stronie internetowej www. ffp.org.pl
Warto te¿ wspomnieæ, ¿e nowohuckie dzieci ¶wiêtuj±c „Dzieñ drzewa” odby³y ciekaw± lekcjê dendrologii oraz wspólnie posadzi³y buka.
Równie¿ doro¶li mieszkañcy Nowej Huty mogli w ramach projektu wzi±æ udzia³ w ciekawych warsztatach dot. planowania strategicznego, zak³adania ogrodów spo³ecznych i tworzenia zielonych inicjatyw. W tych warsztatach udzia³ wziê³o oko³o 20 osób. – Tego typu spotkania s± bardzo cenne. Czêsto mamy pomys³ i nie wiemy co dalej! Na tych warsztatach dowiedzia³am siê jak przekuæ pomys³ na dzia³anie, gdzie szukaæ wsparcia czy te¿ ¶rodków przy tworzeniu zielonych inicjatyw. Niew±tpliw± warto¶ci± dodan± by³o spotkanie osób, które my¶l± podobnie. – mówi jedna z uczestniczek warsztatów. Projekt wyra¼nie pokaza³, ¿e nowohucianie i ci mali i ci duzi zauwa¿aj± i doceniaj± nowohuck± zieleñ. Stworzy³ równie¿ warunki do spotkañ dla „zielonych nowohucian” sta³ siê dla nich impulsem do dzia³ania. – Takie by³o jedno z g³ównych za³o¿eñ; wyci±gn±æ mieszkañców z domu, zaktywizowaæ ich i pokazaæ, ¿e lepiej spêdzaæ czas na ³onie przyrody ni¿ w galeriach handlowych. Bardzo siê cieszymy, ze to siê uda³o – mówi El¿bieta Urbañska-K³apa z TRKNH
Jednak „Zielona inicjatywa” to nie tylko warsztaty i spotkania. W ramach projektu nakrêcony zosta³ wyj±tkowy film, który prezentuje nowohuckie inicjatywy lokalne pod wspólnym has³em "Zielona Nowa Huta". - Za³o¿eniem jest pokazanie, ¿e Nowa Huta jest najbardziej zielon± czê¶ci± Krakowa i ma wielki potencja³ by staæ siê modelowym przyk³adem zielonego zrównowa¿onego miasta, którego priorytetem jest dba³o¶æ o ochronê ¶rodowiska (czyste powietrze, woda, zachowanie walorów przyrodniczych), dziedzictwa kultury, zrównowa¿ony transport, tereny zielone, edukacjê i zaanga¿owanie mieszkañców, wszystkich pokoleñ w dzia³ania na rzecz swojej "ma³ej ojczyzny". W filmie pokazujemy wybrane miejsca i inicjatywy, które zosta³y skomentowane przez ekspertów (specjalistów i praktyków). Film skierowany jest do szerokiej publiczno¶ci - nie tylko mieszkañców Nowej Huty, ale tak¿e innych miast Polski i Europy poprzez uniwersalny przekaz "Twórzmy zielon± przestrzeñ i zielone miasta - wtedy nasze ¿ycie bêdzie zdrowsze, piêkniejsze, bardziej warto¶ciowe i z korzy¶ci± dla przysz³ych pokoleñ".- mówi Anna Wo¼niak-Luba¶. Film mo¿na obejrzeæ na youtube.
W ramach projektu zrealizowana zosta³a równie¿ pierwsza edycja konkursu fotograficznego na „Drzewo Nowej Huty”, po³±czona z wernisa¿em prac. Zwyciêskie drzewa oznaczone zostan± specjalnymi tabliczkami.
Nowohucianie wyra¼nie zjednoczyli siê wokó³ "Zielonej Inicjatywy". Najwa¿niejszym efektem finalnym projektu s± nie nowopowsta³e ogrody czy film - choæ te efekty da siê zmierzyæ i zaprezentowaæ. To co uda³o siê osi±gn±æ to integracja nowohucian wokó³ zieleni. Choæ formalnie projekt koñczy siê wraz z koñcem roku wyra¼nie widaæ, ¿e to co zosta³o zasiane kie³kuje w nowych znajomo¶ciach, nowych pomys³ach, ciekawych zielonych inicjatywach. Dziêki projektowi nie tylko posadzone zosta³o nowe drzewo, czy stworzone ogrody spo³eczna ale równie¿ uda³o siê stworzyæ grupê ludzi, która w sposób ¶wiadomy bêdzie o to drzewo czy te¿ te ogrody dbaæ. Najlepszym chyba jego podsumowaniem jest wypowied¼ jednego z uczestników warsztatów:
- Mamy szczê¶cie mieszkaæ w przepiêknej dzielnicy, projekt "Zielona Inicjatywa" pomóg³ nam to zauwa¿yæ i doceniæ. Wiemy, ¿e nie warto pêdziæ - ale i tak wszyscy pêdzimy. Kiedy cz³owiek bierze do rêki motyczkê, kiedy sadzi kwiaty - jak my tu w naszym ogrodzie wtedy przypomina mu siê, ¿e jest czê¶ci± przyrody bez wzglêdu na to jak bardzo poch³onê³a go cywilizacja. Bardzo siê cieszê, ¿e s± takie projekty jak "Zielona Inicjatywa", które inspiruj± nas do zmiany perspektywy.
(a³)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".