Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Szopka krakowska w Alei Ró¿
To prawdziwie krakowski zwyczaj – konkursy na najpiêkniejsz± nowohucka szopkê zainicjowany zosta³ w 1937 roku przez wieloletniego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jerzego Dobrzyckiego.
Dzi¶ szopki, które wziê³y udzia³ w 75 jubileuszowym Konkursie Szopek Krakowskich zorganizowanym w pierwszy czwartek grudnia na krakowskim Rynku ogl±daæ mo¿na w jednym z oddzia³ów MHK – Celestacie przy ul. Lubicz.
Krakowskie tradycje szopkarskie siêgaj± korzeniami XIX wieku. W tamtym czasie wykonywaniem szopek trudnili siê rzemie¶lnicy z ówczesnych przedmie¶æ Krakowa. Wiêksze szopki pe³ni³y funkcjê przeno¶nego teatrzyku, który w okresie ¶wi±tecznym przy wtórze odgrywanej na ¿ywo muzyki go¶ci³ w domach zamo¿nych krakowskich rodzin. Mniejsze rêkodzie³o chêtnie nabywali mieszczanie, którzy ozdabiali nim swoje domy i obdarowywali najbli¿szych. Szopki najczê¶ciej wykonane s± z drewna, dykty i tektury. Do ich ozdabiania wykorzystuje siê kolorowy papier, bibu³ê i staniol – wielokolorow±, b³yszcz±c±, metaliczn± foliê. Architektura szopek nawi±zuje do zabytkowej architektury Krakowa. To taki Kraków w „pigu³ce” .
Tak± krakowsk± szopkê z ub. roku, autorstwa Rafa³a Bulandy mo¿na ogl±daæ w Alei Ró¿. Autor wykorzysta³ motyw kaplic i wie¿ katedry wawelskiej oraz wiêzy hejnalicy Ko¶cio³a Mariackiego. Z tylu szopki odnajdziemy motywy nawi±zuj±ce do Bramy Floriañskiej i murów obronnych miasta. (k)


Szopka Rafa³a Bulandy w Alei Ró¿.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,774,120 unikalnych wizyt