Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
NOCLEG DLA BEZDOMNYCH
Noclegownia i schronisko dla mê¿czyzn przy ul. Makuszyñskiego, godzina 19: w wieczór, przed ¶wiêtem Trzech Króli, ju¿ dawno jest tu komplet. Nic dziwnego bo noc zapowiada siê mro¼nie. Dzisiaj nocowaæ tu bêdzie 213 mê¿czyzn.
W tym przypadku mo¿na mówiæ raczej, ¿e noclegownia dla wielu z nich jest drugim domem. - Docieraj± do nas, gdy zaczynaj± siê ch³odniejsze dni i zostaj± na kilka miesiêcy. Zim± „stali” podopieczni noclegowni, która mo¿e przyj±æ oko³o 100 osób, stanowi± wiêkszo¶æ. „Przypadkowych” jest niewielu, bo ci raczej korzystaj± z ogrzewalni. „Nasi” maj± przyporz±dkowane miejsca w pokoju i mog± wszystkie rzeczy pozostawiæ, gdy opuszczaj± budynek w ci±gu dnia. Oprócz soboty i niedzieli, kiedy mog± w budynku pozostaæ. To dotyczy czê¶ci noclegowej. W czê¶ci schroniskowej, gdzie znajduje siê równie¿ 100 ³ó¿ek, przebywaj± osoby ze schorzeniami ruchu i innymi, i panowie maj± zapewniony ca³odobowy pobyt - mówi Ma³gorzata Ochmañska pracownik socjalny placówki.
Dzisiaj najliczniejsza grupê klientów noclegowni przy ul. Makuszyñskiego, stanowi± mê¿czy¼ni w wieku 55 lat i powy¿ej. To osoby, które w bezdomno¶ci siê zestrza³y, ale – w ostatnim czasie - zwiêkszy³a siê grupa m³odych, bezdomnych mê¿czyzn, w wieku dwadzie¶cia i dwadzie¶cia parê lat. Korzystaj±cy z noclegowni i schroniska: 100 osób w czê¶ci noclegowej i 100 w czê¶ci schroniskowej, czêsto nie pracuj±, ale, jak widaæ po niektórych przyk³adach – pracê mo¿na znale¼æ, gdy siê chce.
Budynek przy ul. Makuszyñskiego niedawno przeszed³ generalny remont. Wyremontowano ca³y budynek, wraz z instalacjami. Tak¿e pokoje, magazyny, sanitariaty, pralniê. £azienki, sanitariaty, pralnia naprawdê zosta³y solidnie wyremontowane. Schronisko stopniowo wyposa¿ane jest przez Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej w nowe ³ó¿ka, zarówno pojedyncze, jak i piêtrowe - podkre¶la Urszula Chojecka kierownik noclegowni i schroniska.
Dzi¶ to schronisko spe³nia okre¶lone przepisami standardy zarówno metra¿u pokoi, jak i czê¶ci sanitarnej. Pokoje s± tu dwuosobowe, czteroosobowe, albo 8 – osobowe z 4. ³ó¿kami piêtrowymi. Podobnie zapewniono odpowiedni± liczbê sanitariatów i umywalek. Oprócz tego jest pralnia, s± trzy aneksy kuchenne, w których panowie mog± przygotowywaæ sobie sami posi³ki. Jest te¿ obszerna ¶wietlica, gdzie odby³a siê ju¿ wigilia dla wszystkich.
Czê¶æ podopiecznych gotuje sama posi³ki, ale mog± te¿ – o ile spe³niaj± kryterium dochodowe – je¶æ posi³ki na mie¶cie, na bloczki wydawane przez MOPS.
Tym, którzy maja ograniczone mo¿liwo¶ci przemieszczania siê, taki posi³ek dowo¿ony jest na miejsce. Suchy prowiant mog± tak¿e pobieraæ w magazynach ¿ywno¶ci na mie¶cie.
Wielu z nich czuje siê tu, jak u siebie. I korzysta z noclegowni, niekiedy jak pan W³adek – przez wiele lat. To jest jego dom. Mieszka w pokoju trzyosobowym. Z koleg± – ju¿ od lat, natomiast od niedawna maj± „nowego” lokatora”. Pan W³adek mówi, ¿e na razie musi rozwi±zaæ problemy zdrowotne, bo jakby nie to - to by siê robotê znalaz³o…- mówi.
W zwi±zku z ostatnimi wysokimi mrozami, zape³ni³o siê kilkana¶cie miejsc interwencyjnych, czyli po prostu rozk³adane s± dodatkowe materace na korytarzach.
Wtedy sprawy spo¿ycia alkoholu traktuje siê mniej rygorystycznie. Zreszt±, jak podkre¶laj± pracownicy noclegowni, gdy przychodzi mróz tak¿e ich podopieczni staraj± siê pilnowaæ i wstrzymuj± „od spo¿ywania”, gdy¿ to mog³oby uniemo¿liwiæ im nocleg.
Schronisko przy ul. Makuszyñskiego prowadzi program wychodzenia z bezdomno¶ci. Niektórym, choæ to pojedyncze przypadki, to siê udaje. Wychodzenie z bezdomno¶ci jest trudne. Co roku s± osoby, które siê usamodzielniaj±, ale nie s± to liczne przypadki. Po latach ¿ycia na obrze¿ach spo³eczno¶ci musz± uczyæ siê od nowa obowi±zków i powinno¶ci z tym zwi±zanych; op³aty czynszu i innych rachunków na czas, wspó³¿ycia z s±siadami. Najpierw - w mieszkaniu chronionym, zabezpieczanym przez MOPS, gdzie pod opiek± przygotowuj± siê do normalnego ¿ycia. W Krakowie takich mieszkañ chronionych, jest 12. A na mieszkanie socjalne czeka siê d³ugo.
***
Szacuje siê, ¿e w Krakowie, w przebywa oko³o 2 000 osób bezdomnych. W okresie zimowym pomoc dla osób bezdomnych koncentruje siê na zapewnieniu schronienia, odzie¿y, ciep³ego posi³ku oraz ograniczenia ryzyka zamarzniêcia i zaczadzenia osób przebywaj±cych w przestrzeni publicznej.
Na terenie Krakowa w okresie zimowym funkcjonuje 26 placówek zapewniaj±cych schronienie osobom bezdomnym. 14 - to placówki typu schroniska, noclegownie, ogrzewalnie, a 12 to mieszkania chronione lub wspierane.
Gmina Miejska Kraków finansuje lub wspó³finansuje 18 ró¿nego typu placówek, które zapewniaj± 646 miejsc, w tym 190 miejsc dla kobiet i kobiet z dzieæmi oraz 396 miejsc dla mê¿czyzn, w tym 75 miejsc dla osób starszych, niepe³nosprawnych oraz osób po hospitalizacji, wobec których ¶wiadczone s± us³ugi opiekuñcze. Pozosta³e placówki finansowane s± przez organizacje pozarz±dowe, ze ¶rodków w³asnych lub z innych ¼róde³ publicznych.
Zim± w Krakowie schroniska dla bezdomnych i noclegownie uruchamiaj± tzw. miejsca interwencyjne. £±cznie placówki oferuj± 757 ca³orocznych miejsc noclegowych, w tym 115 miejsc w mieszkaniach chronionych lub wspieranych. Zim± w Krakowie schroniska dla bezdomnych i noclegownie uruchamiaj± tzw. miejsca interwencyjne. Na terenie miasta, o tej porze roku, funkcjonuj± równie¿ trzy ogrzewalnie, które mog± równie¿ zapewniæ schronienie osobom bêd±cym pod wp³ywem alkoholu, w tym jedna ca³oroczna oraz dwie uruchamiane w okresie zimowym.
£±cznie w okresie zimowym liczba miejsc noclegowych zwiêksza siê o oko³o 120 miejsc, ale w razie potrzeby placówki nie odmawiaj± przyjêcia potrzebuj±cej osoby, organizuj±c miejsca interwencyjne. Tak jest te¿ w schronisku dla mê¿czyzn przy ul. Makuszyñskiego, gdzie w razie potrzeby nocleg mo¿e znale¼æ dodatkowo jeszcze 50 osób. Ka¿da osoba zg³aszaj±ca siê do placówek dla osób bezdomnych ma mo¿liwo¶æ umycia siê, odwszawienia i uzyskania czystej, ciep³ej odzie¿y.
Z posi³ków dla osób bezdomnych, wydawanych w 4 barach mlecznych na podstawie decyzji administracyjnej MOPS, korzysta oko³o 180 osób dziennie. £±cznie z posi³ków w ramach programu do¿ywiania korzysta wiêc oko³o 215 osób bezdomnych miesiêcznie.
(krys)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,775,327 unikalnych wizyt