Nasi Czytelnicy maj± w±tpliwo¶ci co do sposobu przeprowadzania remontu murków, szczególnie w os. Centrum A, wzd³u¿ Al. Solidarno¶ci. Tam murki wycinane s± do „zera”. Okazuje siê, ¿e to sposób na renowacjê, mimo ¿e murki w starych osiedlach wpisane s± w obszar ochrony konserwatorskiej. Na czym polega „odnawianie” murków w Centrum A?
- Murki s± rozbierane i s± odtwarzane w oparciu o wytyczne konserwatora. Wynika to z faktu, ¿e materia³ z którego zosta³y pierwotnie zbudowane nie nadaje siê ju¿ do ponownego u¿ytku – zapewnia Piotr Hamarnik przedstawiciel ZIKiT.
Wiêc w³a¶ciwie murek wzd³u¿ Al. Solidarno¶ci zostanie wybudowany od nowa. Wraz z jego napraw±, wyremontowane bêd± tak¿e schody na os. Centrum A, zjazd dla wózków i chodniki. Konieczna bêdzie tak¿e poprawa starego odwodnienia. Nieco inaczej sytuacja wygl±da przy rozpoczêtego ostatnio remontu murku w Alei Ró¿, wzd³u¿ pasa¿u handlowego, w parterze bloku nr 7, w os. Zgody. Tamtejszy murek nie bêdzie burzony, bêdzie poprawiony. Na razie jednak odkopano jego fundamenty, bo nale¿y je wzmocniæ. - Tu remont bêdzie polega³ na naprawie zniszczeñ powierzchni i odkopaniu i podbiciu fundamentów. - Robimy to poniewa¿ murki wzd³u¿ Alei Ró¿ nie trzymaj± pionu – podkre¶la przedstawiciel ZIKiT. Po wzmocnieniu fundamentów z istniej±cego muru zostanie odbity stary tynk, ubytki uzupe³nione i po³o¿ony bêdzie nowy tynk. Kolejnym etapem ma byæ remont chodnika i schodów.
Murki w odnowionym wydaniu zobaczymy na pocz±tku wrze¶nia. W tym roku ¿adne inne tego typu budowle nie bêd± ju¿ remontowane. Przypomnijmy, ¿e w ubieg³ych latach wyremontowano schody i murek w os. Centrum B, ale kolejnym - przyda³by siê remont. Na renowacjê czeka kilkana¶cie innych.
- Nawet mimo zniszczeñ, jeszcze dzi¶ widaæ, ¿e murki by³y dopieszczone przez architektów i nie powstawa³y byle gdzie. Bo one by³y czê¶ci± budynków i nadawa³y charakter „frontom osiedli”. Teraz po latach niestety chwa³y nam ani przestrzeni publicznej Nowej Huty nie przynosz± - mówi Jerzy Szuba wiceprzewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVIII.
Rada Dzielnicy od wielu lat upomina siê o renowacje tej urokliwej ma³ej architektury. Pytanie kto ma j± finansowaæ, gdy¿ w ¶wietle przepisów budowlanych te „elementy ma³ej architektury”: murki oporowe, schody stanowi± cze¶æ wspóln± nieruchomo¶ci stanowi±cych w³asno¶æ wspólnot mieszkaniowych. Z kolei trudno siê dziwiæ wspólnotom, które i tak musz± walczyæ o utrzymanie wielkich z regu³y bloków we w³a¶ciwym stanie, i nie chc± dodatkowo obarczaæ siê terenem wychodz±cym poza obrêb budynku, na dodatek w sytuacji gdy nie jest to zieleniec, ale „element budowlany”.
Z drugiej jednak strony murki oporowe mog± dope³niaæ budynki, ale tak¿e przecie¿, stanowi±c istotny i charakterystyczny element nowohuckiej przestrzeni publicznej, zdobi± s³u¿± wszystkim mieszkañcom Nowej Huty, umo¿liwiaj±c prawid³owe i racjonalne korzystanie z budynków. (l)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".