Kasztanowiec nie jest symbolem Nowej Huty, ale móg³by byæ symbolem… Alei Przyja¼ni. W³a¶ciwie mo¿na by j± nazwaæ ¶mia³o alej± kasztanow±. Na pocz±tku maja, a jak¿e – w³a¶nie w okresie matur – wszystkie drzewa pokrywaj± siê kwiatostanem. Byæ mo¿e zosta³y nasadzone w tym miejscu gdy¿ kasztanowiec to drzewo szybko rosn±ce. Dorasta do 40 metrów wysoko¶ci. Jedne z pierwszych kasztanowców bia³ych trafi³y do Polski w 1587 roku. Zosta³y posadzone w £obzowie pod Krakowem. Pochodzi³y z Austrii. To tam rozpoczêto ich uprawê w Europie. Po raz pierwszy kasztanowiec zwyczajny zosta³ tam sprowadzony w 1576 - do ogrodów cesarza Maksymiliana II ze Stambu³u.
Co ciekawe kasztanowiec ma w³a¶ciwo¶ci toksyczne. Od dawna stosowano go w Turcji do leczenia kaszlu u koni, dlatego w jêzyku angielskim i rosyjskim nazywany jest koñskim kasztanem". Owoce kasztanowca s³u¿±, jako karma dla zwierzyny le¶nej. W medycynie ludowej papka kasztanowa by³a stosowana zewnêtrznie, jako ¶rodek przeciw hemoroidom. Kasztanowiec wykorzystywany jest tak¿e w przemy¶le farmaceutycznym i kosmetycznym. Surowcem do produkcji leków i kosmetyków s± li¶cie, kwiaty i owoce. odkryto w nich escynê, która potrafi uszczelniaæ ¶ciany naczyñ krwiono¶nych i zmniejszaæ obrzêki. Ekstrakt z kasztanowca pobudza mikrokr±¿enie, usuwa nadmiar wody nagromadzonej w tkankach, dzia³a drenuj±co.
(k)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".