Od fanpejdża do realu, czyli o projekcie społecznym Chcę-Mogę-Potrafię. Aktywni 60+ realizowanym przy wsparciu Teatru Łaźnia Nowa i Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Wystartowaliśmy. Mamy swoich fanów na fanpejdżu https://www.facebook.com/chcemogepotrafie/ (przekroczyliśmy 200), tą drogą informujemy o naszych działaniach, rekrutujemy, opisujemy, komunikujemy się. Nasi uczestnicy to Aktywni60+, którzy korzystają z portalu społecznościowego. To wyróżnia nasz projekt. Jest on różnorodny, ciekawy, ambitny, zdecydowanie inny od oferowanych dla tej grupy wiekowej. Dołącz do nas! Nie zwlekaj.
Wszystkie działania są bezpłatne, odbywają się w miłej atmosferze i adresowane są do tych, którzy chcą zrobić coś niestandardowego, czyli np. domek dla miejskich pszczół. A trzy takie domki zbudowaliśmy we czwartek 21 kwietnia w warsztacie Fundacji Nowe Centrum na os. Zielonym 22 (dziękujemy Fundacji za udostępnienie miejsca). Wystarczyło trochę łodyg, bambusowych rurek, kawałek drewna, nieco czasu i dobrych chęci – i już! Takim niewielkim nakładem sił Aktywni 60+ z Nowej Huty przyczynili się do ocalenia gatunku ludzkiego budując domki dla pszczół murarek, które żyją i pracują w mieście. Niewielki wysiłek dla arcyważnej sprawy. A przy tym wszystkim uczenie się od siebie. Pszczele domki zostaną zamontowane na os. Handlowym i Szkolnym oraz nad Zalewem Nowohuckim. Zadbaliśmy również o poprawienie wyglądu siedmiu donic między pl. Centralnym a Nowohuckim Centrum Kultury, które wypełniliśmy nasadzeniami. Dziękujemy prezesowi Zdzisławowi Walusiowi i p. Łukaszowi Woźniakowi z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Wisła" za przekazanie sadzonek i wszelką pomoc merytoryczną.
Za nami też kreatywny i rozwojowy warsztat „MAPY MARZEŃ”, gdyż aby móc coś razem zrobić, najpierw trzeba się trochę poznać. W realu, przy rozmowie, przy opowiadaniu sobie o swoich marzenia, zasadach życiowych i wartościach, które nam towarzyszą. Zajęcia poprowadziła Kasia Habowska - zawodowo od 13 lat w korporacji, pełni też funkcje coacha wewnętrznego, prywatnie coach kobiet, które pragną od życia czegoś więcej! Ponadto mama, żona, kumpela, blogerka (znajdziecie ją tu: www.wszystkomozliwe.pl i tu www.osobyzasoby.pl). Związana z Nową Hutą od urodzenia, działa lokalnie - myśli globalnie.
Z kolei 12 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć panie, które chciały dowiedzieć się czegoś więcej na temat budowania pięknego stylu i dobierania kolorów oraz fasonów ubrań do swojej sylwetki i typu urody. Warsztaty poprowadziła nowohucianka Joanna Tor-Gazda, projektantka ubioru i kapeluszy, autorka poradników i konsultantka ds. wizerunku, założycielka marki dostrajanie.pl. Według Joasi „Nowa Huta to wprawdzie nie Nowy Jork, ale potencjał twórczy jej mieszkańców budzi się na wiosnę. Tworzyć można obrazy, muzykę, spektakl, powieść lub po prostu własny styl ubierania. Ubranie jest narzędziem komunikacji za pośrednictwem, którego możemy powiedzieć kim jesteśmy, co nas interesuje, a nawet jakie są nasze wartości. Poprzez odpowiedni strój możemy przekazać szacunek, radość, optymizm lub stworzyć dystans, zbudować mur między nami a resztą świata. Każdy ma swój styl, ale nie każdy buduje go świadomie”.
Podczas trzygodzinnego spotkania uczestniczki miały okazję nie tylko zainspirować się przykładami stylowych rówieśniczek, ale także porozmawiać na temat trudności związanych z wybieraniem odpowiednich ubrań i dodatków, na które napotykają w codziennym życiu. Rozmowy przeplatane były praktycznymi ćwiczeniami. Każda z pań poznała typ swojej sylwetki oraz otrzymała wskazówki jakie kolory i fasony ubrań najlepiej podkreślą jej atuty. Panie bardzo aktywnie uczestniczyły w zadaniach oraz szczerze dzieliły się swoimi przemyśleniami.
Jak chciałyby wyglądać Panie po 60tce? Młodo, świeżo, elegancko a przy tym wygodnie. Chcą, aby ubrania dla kobiet dojrzałych nie dodawały im lat, ale też nie chcą wyglądać jak nastolatki. Dzięki obecności Marty Krypel właścicielki i pomysłodawczyni marki Bozzolo.pl, panie mogły przymierzyć wyjątkowe, wygodne i stworzone z polskich bezpiecznych dzianin bluzy, marynarki i płaszcze. Ideą firmy Bozzolo jest tworzenie ubrań w zgodzie z zasadami ruchu Slow Fashion, dlatego właścicielka z uwagą wybiera dzianiny z atestami oraz współpracuje z lokalnymi szwalniami respektującymi prawo człowieka do pracy w godnych warunkach. Ubrania tworzone z pasją dla ludzi żyjących z pasją i dbających nie tylko o swój wizerunek, ale również o środowisko oraz innych ludzi cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestniczek. Dzięki atrakcyjnym nadrukom koszulek produkowanych także w Polsce z polskich dzianin przez firmę Unicut, panie zobaczyły, że siła tkwi w szczegółach. Kobiecy dekolt w serek oraz półokrągłe wykończenie dołu koszulek nadaje zwykłemu T-shirtowi kobiecego charakteru i jest świetną bazą pod marynarkę, bluzę czy sweter. Kolorowe nadruki nie są zarezerwowane tylko dla młodych o ile nie są zbyt krzykliwe i niosą za sobą więcej niż tylko logo marki.
Jedna z uczestniczek warsztatów napisała na fanpejdżu, że „to spotkanie potrzebne było przede wszystkim mnie. Pani Joanna dedykując mi swoją książkę wpisem "pięknej Pani Jadwidze" dodała mi pewności siebie i sprawiła, że idę ulicą uśmiechnięta. Jak taką osobę zobaczycie to znaczy, że to jestem JA”. Bardzo nas cieszą takie komentarze.
Za nami aż trzy spacery fotograficzne w tym jeden rowerowy, podczas których Aktywni60+ wykonali zdjęcia na konkurs na wiosenne zdjęcia Łąk Nowohuckich ogłoszony przez kawiarnię Łancafe, os. Centrum E 25.
Raz w miesiącu umawiamy się i wspólnie idziemy na spektaklu do Teatru Łaźnia Nowa na os. Szkolnym 25. Ponadto odbyły się warsztaty z asertywności, podczas których Aktywni 60+ dowiedzieli się, jak zgrabnie mówić „NIE”, by nie poddawać się naciskom i manipulacjom, a przy tym swobodnie wyrażać własne myśli, uczucia, pragnienia. Spotkanie poprowadziła coach Monika Gil specjalizująca się w relacjach z samym sobą i drugim człowiekiem. W komentarzach uczestników powtarzały się opinię, że zajęcia były niezwykle ciekawe. Gratulowano nam prowadzącej i atmosfery jaką wytwarzamy. I vice versa, co prowadząca wyraziła w poście: „Usłyszałam wiele ciekawych historii, poznałam wspaniałych ludzi, aktywnych mimo 60+. To spotkanie zapadnie w mej pamięci, zwłaszcza Wasza chęć dzielenia się swoim doświadczeniem i bycia w relacji z drugim człowiekiem, relacji prawdziwej nie wirtualnej...Dziękuję, to był bardzo udany wieczór, żałuję że nasz wspólny czas minął tak szybko”.
Można się dołączyć do naszych działań w każdej chwili, gdyż przed nami wiele aktrakcji. Szczegółowe informacje na fanpejdżu https://www.facebook.com/chcemogepotrafie/ lub u koordynatorki projektu Małgorzaty Szymczyk-Karnasiewicz (tel. 510 132 999).
(mk)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".