Jedyny pewny ¶nieg w Krakowie tej zimy, a nawet jeszcze latem! – Gdzie? W Teatrze Ludowym. Czaruj±c± scenê z padaj±cym ¶niegiem widzowie zobacz± w bajce „Syn Smoka”.
To osnuta na japoñskich motywach ludowych opowie¶æ o ch³opcu, który – wyrwany z beztroskiego, leniwego ¿ycia – musi wyruszyæ na poszukiwanie swojej mamy. Wyre¿yserowa³ j± aktor Teatru Ludowego Tadeusz £omnicki. I tak re¿yser, jak g³ówny bohater, dobrze wiedz±, ¿e je¶li naprawdê czego¶ siê bardzo chce, to mo¿na to osi±gn±æ.
- Nie odwa¿y³bym siê porywaæ na re¿yseriê w zawodowym teatrze, sam jestem aktorem – mówi Tadeusz £omnicki. – Zosta³o przede mn± postawione takie zadanie, wiêc przeczyta³em wiele ba¶ni, poszuka³em kogo¶, kto napisze scenariusz, muzykê, piosenki; budowali¶my ca³o¶æ sukcesywnie - i dyrektor Jacek Strama zgodzi³ siê, by „Syn Smoka” zosta³ zrealizowany w naszym teatrze. Bardzo mi zale¿y, by by³o nie tylko kolorowo, ale i wzruszaj±co, by dziecko wychodz±c powiedzia³o: „Podoba³o mi siê, poszed³bym jeszcze raz”.
Sam pamiêtam, jak do mojej rodzinnej Piwnicznej w pocz±tkach lat 70-tych przyjecha³ teatr dla dzieci. Nie wiem dzi¶, co wtedy obejrza³em, ale za to ¶wietnie pamiêtam atmosferê i nie zapomnê jej do koñca ¿ycia! Gdyby teraz, kiedy dzieci maj± do dyspozycji tyle najró¿niejszych mo¿liwo¶ci i bod¼ców, uda³o siê wprowadziæ je w podobny nastrój – by³oby ¶wietnie. Chcia³bym, by przez to teatr stawa³ siê dla najm³odszych miejscem, gdzie bêd± wracaæ – to by³by dla mnie najwiêkszy sukces…
„Syn Smoka” to historia Taro, który wyrusza w nieznane i niemal nie ma szans powodzenia, ale dziêki determinacji i dobremu sercu dostaje pomoc, jakiej siê nie spodziewa. Wszystko koñczy siê happyendem. Tak w japoñskich, jak i w zachodnich bajkach wa¿ny jest wzór do na¶ladowania. Cenione s± dobroæ, odwaga, skromno¶æ, potêpiane chciwo¶æ, egoizm, okrucieñstwo, a ten, kto uczyni³ co¶ z³ego musi w koñcu ponie¶æ zas³u¿on± karê. „Syn Smoka” rozpoczyna w Teatrze Ludowym cykl rodzinnych przedstawieñ „Ba¶nie ¶wiata”; dziêki niemu najm³odsi widzowie poznaj± bogactwo i ró¿norodno¶æ kulturow± odleg³ych, egzotycznych krajów. Ale poznaj± tak¿e, ¿e mi³o¶æ i nienawi¶æ, przyja¼ñ i zdrada, odwaga i tchórzostwo – niezale¿nie od odleg³o¶ci na mapie – zawsze smakuj± tak samo i tyle samo kosztuj±.
Anna Kaszewska
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".