Dwie wystawy mo¿na obejrzeæ w Galerii „m” Klubu „Ku¼nia” na os. Z³otego Wieku 14, gdzie spotka³y siê kultury arabska i judaistyczna, a to za spraw± dwóch autorów. Mgr in¿. Boles³aw Skrzybalski seriê swoich niepowtarzalnych zdjêæ wykona³ w 1972 roku na obszarze pradawnych mezopotamskich mokrade³, rozdzielonych wid³ami Tygrysu i Eufratu. Wtedy irackie bagna nale¿a³y do najwiêkszych na ¶wiecie – zajmowa³y prawie 9 tys. km kw. To w³a¶nie w tym rejonie Sumerowie i Babiloñczycy wznosili pierwsze miasta, to tam umiejscawia siê biblijny Eden. Historia osuszenia bagien po³udniowoirackich i los ich mieszkañców wpisuje siê w ca³o¶æ wydarzeñ w tym regionie; to one i wojna w 1991 r. doprowadzi³y do katastrofy ekologicznej bez precedensu w historii. Madanowie, mieszkañcy tych terenów, rozproszyli siê na pó³nocy Iraku, ale od 2003 roku jest realizowany plan przywrócenia mezopotamskich bagien, a wiêc i kultury Arabów B³otnych, a wraz z ni± tajemniczego ¶wiata zbudowanego z trzcin. Fotogramy B. Skrzybalskiego stanowi± dokumentacjê tamtego czasu, ukazuj± mieszkañców i ich ¿ycie w zgodzie z natur±.
Druga z wystaw to rysunek kaligraficzny tuszem na czystych, bia³ych kartonach, gdzie autor, Andrzej D±bek przytacza teksty z Biblii i w³asne przemy¶lenia. Przedstawia refleksyjne, zadumane twarze, sceny inspirowane Bibli±. - Ca³e zainteresowanie koncentruje wokó³ ¶wiêtych miejsc, kultury judaistycznej i Biblii – mówi El¿bieta Borys³awska, kurator wystawy – twórca chêtnie ilustruje poezjê. Dawidowe psalmy i w³asne refleksje, czêsto rozwa¿a w swojej twórczo¶ci kwestie egzystencjalne i ostateczne.
Sam twórca mówi, ¿e jeste¶my jak jednoskrzyd³e anio³y, które, ¿eby lataæ, musz± siê brataæ, a sztuka jest dobrym powodem i sposobem by siê ³±czyæ i porozumiewac… Andrzej D±bek urodzi³ siê i mieszka w Krakowie, ukoñczy³ Instytut Sztuki Akademii Pedagogicznej. Du¿o maluje, rysuje, projektuje formy u¿ytkowe i pisze.
A.G-K.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".