Wystawa ta jest efektem wspólnej pracy dziesięciu mieszkańców Nowej Huty
i zespołu projektu „Bagaż Odnaleziony”. Opowiada dziesięć historii o tym, jak mieszkańcy ci porzucili swoje domy dzieciństwa, by szukać nowych, szczęśliwszych krain. Celem wypraw - krótkich, jak ta z podkrakowskich Czyżyn, i długich, jak ta z Wilna przez miasta ziemie zachodnie - była Nowa Huta. Bohaterowie wystawy zapraszają do swoich domów – pierwszych i drugich - otwierają przed nami rodzinne albumy, pozwalają zajrzeć do szuflad i przyglądać się przedmiotom, które ze swoich krain dzieciństwa przywieźli. Wystawa pokazuje, jak ważny jest dom, również ten, który dopiero zbudujemy. Dlatego komentarzem do doświadczenia dziadków są wypowiedzi wnuków-licealistów, wnuków-Europejczyków, którzy lada dzień wyfruną z nowohuckich mieszkań w świat. Co z sobą zabiorą? Co zechcą przechować? Na stole zwiedzający znajdą album i kartoniki zastępujące zdjęcia. Prosimy, napiszcie na nich o Waszym domu, także domu Rodziców, domu Dziadków. W ten sposób wystawa wzbogaci się o nowe opowieści...
Przygotowania do tej wystawy trwały ponad rok. Uczestnicy spotykali się na warsztatach, które pomogły im odnaleźć właściwą formę dla „zmaterializowania” ich wspomnień: tworzyli kolaże z fotografii z młodości, przyglądali się „kliszom pamięci” Tadeusza Kantora. Wraz z realizatorami wystawy spędzili wiele godzin nad rodzinnymi archiwami, dobierając właściwą ilustrację dla swoich wypowiedzi. Przebieg projektu można prześledzić na monitorze komputera w nowohuckim oddziale MHK podczas trwania wystawy.
Projekt „Bagaż odnaleziony” jest jedną z trzech części programu „nowa_huta.rtf (relacje, teksty, forma)”. Program realizowany jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia pod nazwą „Pamięć. Dziedzictwo. Społeczność lokalna” współfinansowanego przez fundusze UE Kultura 2000.
Więcej o programie na stronach Internetowych: www.mik.krakow.pl oraz www.uwolnicteksty.pl
(m)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".