Niejednoznaczna, pe³na stereotypów, sprzeczno¶ci i kontrastów, budowana od podstaw na ziemiach o bogatych tradycjach historycznych. Choæ z jednej strony prezentuje siê jako przestrzeñ ca³kowicie przekszta³cona przez cz³owieka, to z drugiej nie brakuje w niej dzikiej zieleni. Na pierwszy rzut oka betonowa, z du¿± ilo¶ci± blokowisk, skrywa jednak zabytkowe obiekty o wspania³ym rodowodzie. Nowa Huta, bo o niej mowa, nie przestaje intrygowaæ i ciekawiæ.
Jaka jest o niej prawda? Czy racje mia³ Adam Wa¿yk, który obala³ mit sielankowo¶ci przedstawianej w propagandowych has³ach pisz±c: „Nie jed¼, ch³opcze, do Nowej Huty, bo po drodze bêdziesz otruty”? Czy mo¿e Wis³awa Szymborska opiewaj±ca w swym laurkowo-propagandowym poemacie „Miasto socjalistyczne - miasto dobrego losu (…) W przyja¼ni z ka¿dym cz³owiekiem”? A mo¿e starym zwyczajem prawda kryje siê gdzie¶ po¶rodku, pomiêdzy systemow± niedoskona³o¶ci± a socjalistyczn± utopi±? Jaka wobec tego jest to¿samo¶æ najm³odszej dzielnicy Krakowa?
Aby odkryæ prawdziw± naturê Nowej Huty nale¿y ow± dzielnicê poznaæ od podstaw. Tak± mo¿liwo¶æ zapewni wszystkim zainteresowanym zbli¿aj±ca siê akcja „Zajrzyj do Huty” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ju¿ po raz siódmy Nowa Huta na nowo ods³oni swoje tajemnice. W trakcie dwudniowej imprezy – 19 i 20 wrze¶nia – bêdzie mo¿na zmierzyæ siê z mitem wyidealizowanej dzielnicy, zaznajomiæ siê z ciekawostkami o dramatach i zwyciêstwach tej czê¶ci miasta oraz odkryæ tajemnicze, pe³ne sielskiej zieleni oblicze nowohuckich obrze¿y. Wêdruj±c po owych zakamarkach zwiedzaj±cy poznaj± wiele zagadkowych miejsc o istnieniu których czêsto nawet nie wiedz±.
Jak co roku pracownicy Nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie, mieszcz±cego siê przy ul. Sasanek 2 A, odtajni± sekrety sprzed wieków, zaprezentuj± materialne pozosta³o¶ci minionych kultur, a tak¿e przybli¿± historiê za³o¿enia dworsko-parkowego w Branicach. Dla zwiedzaj±cych zosta³a przygotowana nowa ekspozycja „Pocz±tki pañstwa polskiego – ¿ycie codzienne w Ma³opolsce wczesno¶redniowiecznej”. Ukazuje ona ró¿ne dziedziny ¿ycia w m³odym pañstwie pierwszych Piastów. Planszowa wystawa omawia i ilustruje zagadnienia takie jak: gospodarka, handel, ubiór, uzbrojenie, budownictwo oraz chrze¶cijañstwo. Natomiast znajduj±ce siê w gablotach zabytkowe przedmioty pochodz±ce z terenów Nowej Huty stanowi± uzupe³nienie, zaprezentowanych w ciekawej formie graficznej, informacji historycznych. W¶ród wyeksponowanych artefaktów znajduje siê skarb przedmiotów ¿elaznych z Mogi³y. Owe znalezisko, niezwykle cenne dla osoby, która je ukry³a, najprawdopodobniej pochodzi z IX-X wieku. Wchodz±ce w jego sk³ad narzêdzia tj.: sierp, kilof, radlice czy cios³a s± doskonale zachowane i ³atwe do zidentyfikowania. Ich kszta³t wszak¿e niewiele zmieni³ siê na przestrzeni wieków. Nie wiadomo natomiast jakie przyczyny sk³oni³y w³a¶ciciela do ukrycia niniejszych przedmiotów. Byæ mo¿e wi±za³y siê one z gro¼b± najazdu wroga…
Podczas trwania rzeczonej akcji nie mo¿e zabrakn±æ sta³ego akcentu – niedzielnego poczêstunku. Po raz kolejny zapraszamy na tradycyjne ju¿ pieczenie kie³basek przy ognisku w parku dworskim. Wszystkich chêtnych serdecznie zapraszamy do czynnego udzia³u we wspomnianym wydarzeniu!!!
Anna Kolasa
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".