Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Groszek i bieñczycki Picasso?
Warto czasem zboczyæ z utartego szlaku by zobaczyæ co¶ ciekawego. Choæby tak± oto rze¼bê wykonan± z betonu. Jak my¶licie gdzie ona siê znajduje? Odpowied¼ brzmi - w os. Przy Arce, od strony Alei Andersa.
Latem od tej strony jest prawie niewidoczna. - Stoi tu prawie od 40 lat. Tyle ile tu mieszkamy – mówi± starsi pañstwo wypoczywaj±cy na ³aweczce w s±siedztwie. Przedstawia „groszek”. Dlaczego akurat groszek – nie wiemy. Wcze¶niej rze¼ba sta³a na szczycie górki saneczkowej, teraz przesuniêto j± do podnó¿a. „Groszek” jest ca³kiem potê¿ny: ma oko³o 3 metrów wysoko¶ci i odlany zosta³ z szarego betonu. Czas beton nieco wykruszy³ i odkry³ ¿elazne prêty, które pos³u¿y³y za jego konstrukcjê.
- Tam , z drugiej strony najd³u¿szego bloku w osiedlu Przy Arce jest jeszcze jedna rze¼ba – podpowiadaj± starsi pañstwo. Rzeczywi¶cie jest. Przy Plantach Bieñczyckich, od strony ul. Szajnowicza-Iwanowa.
Tym razem trudno odgadn±æ co jej twórca mia³ na my¶li. – Kojarzy mi siê z broni± – mówi nastolatka. Mo¿e raczej z koron± drzewa czy dwoma g³owami wpatrzonymi w siebie? – podpowiada kt0os inny. Interpretacji tyle - ile osób zapytaæ. To pole do popisu wyobra¼ni.
Równie¿ stan tej betonowej rze¼by w Bieñczycach nie jest najlepszy, ale gdy rzuciæ temat co przedstawia, wykazuj± zainteresowanie ni± nawet ci, którzy jej na co dzieñ nie zauwa¿ali. Nic nie wiemy o autorze tych rze¼b. Ani my, ale te¿ nie wiedz± wiêcej o nich w nowo utworzonym Zarz±dzie Zieleni Miejskiej.
„Groszek” znajduje siê na terenie SM Jutrzenka, wy³onionej kiedy¶ z e SM Hutnik, ale o historiê nale¿a³o by zapytaæ raczej starszych pracowników – us³yszeli¶my. Natomiast o rze¼bie na Plantach Bieñczyckich nikt nie potrafi powiedzieæ niczego konkretnego. Mo¿e pomog± nam w tym nasi Czytelnicy?
Kiedy pierwotnie planowane miasto okaza³o siê za ciasne dla rosn±cej liczby mieszkañców, Nowa Huta przekracza linie ulicy Kocmyrzowskiej i zajmuje bieñczyckie pola. W latach 1968 – 1970 Spó³dzielnia Mieszkaniowa Hutnik wybudowa³a osiedla Niepodleg³o¶ci, D±browszczaków, Z³otego Wieku, Piastów, Tysi±clecia i Bohaterów Wrze¶nia. Zamieszka³o w nich 40 tysiêcy ludzi. Sama spó³dzielnia Hutnik w latach siedemdziesi±tych nale¿a³a do najwiêkszych w kraju.
Dawna nazwa osiedla Przy Arce, które wcze¶niej nazywa³o siê os. D±browszczaków mo¿e uchyliæ nieco r±bka okrywaj±cego tajemnicz± rze¼bê. Bo po dok³adniejszym ogl±dzie mo¿na w jej kszta³cie i wyrytych symbolach odnale¼æ co¶ z twórczo¶ci Picassa. Bo przecie¿ D±browszczacy brali udzia³ w w walkach wojny domowej w Hiszpanii! A ten czas kojarzy siê z Picassem i jego Guernic±. I to jest pewien ¶lad do interpretacji, a niezale¿nie od niej – samej betonowej rze¼bie przyda³aby siê renowacja!
Krystyna Lenczowska



Betonowy groszek

… i bieñczycki Picasso
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,775,401 unikalnych wizyt