Franciszek Pieczka jest aktorem szczególnym. Trudno opisaæ takiego cz³owieka, takiego aktora, pe³nego uroku, ciep³a, pokory i wielkiej pracy. A jednak spróbujê. Powodem by³a wizyta Franciszka Pieczki w Nowej Hucie i jego spotkanie z widzami z okazji 60-lecia debiutu w Teatrze Ludowym, które odby³o siê 5 czerwca w Klubie „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida. Go¶ci przywitali: Wies³awa Wykurz (organizator spotkania z ramienia Klubu „Ku¼nia”) oraz prowadz±cy Dariusz Domañski.
Nad uroczysto¶ci± patronat honorowy obj±³ przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa - Bogus³aw Ko¶mider, który wnioskowa³ o nadanie Arty¶cie medalu Honoris Gratia za zas³ugi dla miasta. Medal, w imieniu prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego wrêczy³a arty¶cie Magdalena Sroka zastêpca prezydenta ds. promocji i kultury miasta, podkre¶laj±c zas³ugi artysty dla naszego miasta.
Warto przypomnieæ, ¿e Franciszek Pieczka ju¿ w roku 1960 otrzyma³ nagrodê miasta Krakowa, do którego lubi powracaæ, gdy¿ jak twierdzi, w³a¶ciwie wszystko zaczê³o siê w teatrze w Nowej Hucie i w krakowskim Starym Teatrze. Do historii teatru przesz³y spektakle z jego udzia³em, szeroko komentowane przez krytykê i publiczno¶æ: "Myszy i ludzie", "Stan oblê¿enia", "Rado¶æ z odzyskanego ¶mietnika" czy "Rewizor".
Franciszek Pieczka, to wielki mistrz sztuki aktorskiej, bohater kultowych filmów: „Potopu”, „Ziemi obiecanej”, „Wesela”, „Ch³opów”, „¯ywotu Mateusza”, to wreszcie niezapomniany Gustlik z filmu „Czterej pancerni i pies”. To ¶w. Piotr z „Quo vadis”, czy Karczmarz Tag z „Austerii”. Ka¿da rola to kreacja najwy¿szej próby, to co¶, co zwie siê iskr± bo¿±. Jañcio Wodnik, bohater filmów Kolskiego, za¶ ostatnio Stach Japycz w zabawnym serialu „Ranczo” Adamczyka, które nabra³o smaku szczególnego przez F. Pieczkê i M. Lipiñsk±.
By³ podczas tego nowohuckiego wieczoru oklaskiwany, a co najwa¿niejsze s³uchany, nie tylko przez starszych, ale i licznie zgromadzon± m³odzie¿, która wychowana jest te¿ na Gustliku. Piêknym momentem by³ wystêp Franciszka Pieczki, który przeczyta³ fragment poezji Norwida, bo przecie¿ w roku 2009 otrzyma³ nagrodê imienia tego poety. Asystowa³y arty¶cie w strojach anio³ków: Angelika Wicijowska i Magdalena Chmiel. Swoisty ho³d Pieczce z³o¿y³a kole¿anka z Teatru Ludowego: Ma³gorzata Krzysica, która wykona³a m.in. „Cz³owieczy los” z repertuaru Anny German ze specjaln± dedykacj± dla jubilata.
Inicjatorem i organizatorem g³ównym, a tak¿e autorem scenariusza tej uroczysto¶ci by³ jej gospodarz - publicysta i redaktor wydawnictw Dariusz Domañski, a partnerami wydarzenia byli: Teatr Ludowy, Studio fotograficzno-filmowe Roman Anusiewicz, Domus Mater Kraków, Hotel Tatra Zakopane, Pensjonat pod Giewontem Zakopane, Dom u Czerników Bia³ka Tatrzañska, Aesthetica Dermadent - Profesjonalne Studio Stomatologii w Krakowie, Stowarzyszenie Ziemia Limanowska "To lubiê" Firma Mokosh, MPK Kraków, S³odki Wentzl, "U Jêdrusia", Z³oty K³os Dobczyce Fre - Mar Kraków Hurtownia miêsa wêdlin i drobiu., Bractwo Piwne - Kr±g Kraków, Selgros sp. z.oo. Hala Kraków.
By³ te¿ piêkny tort z figurkami £aweczki i czo³gu od S³odkiego Wentzla, z napisem:
"Franciszkowi Pieczce - mistrzowi sztuki aktorskiej za pracê, prawdê i pokorê." By³y kwiaty, podziêkowania i liczne prezenty dla artysty. W imieniu wójta Gminy Godów Mariusza Adamczyka ¿yczenia z³o¿y³a Tatiana Stopyra dyrektor O¶rodka Kultury w Godowie. Od Stowarzyszenia Ziemia Limanowska - To Lubiê, które reprezentowa³ Tomasz Kara¶, artysta otrzyma³ pami±tkowe wydawnictwa. Przewodnicz±cy Bractwa Piwnego Krêgu Krakowskiego Kazimierz Zalas podarowa³ piêkny kufel, za¶ Maria Bro¿ek ze Z³otego K³osa kosz pe³en s³odyczy. Dariusz Domañski przekaza³ swój album o Starym Teatrze, bo jak powiedzia³ od tego spotkania w 1995 ( 20 lat!) zaczê³a siê jego znajomo¶æ z Franciszkiem Pieczk±.
Do „Ku¼nia” Franciszek Pieczka przyjecha³ wraz z rodzin± zabytkowym autobusem tzw. ogórkiem, wpisuj±c siê w obchody 140-lecie krakowskiego MPK. By³o dwie¶cie lat dla pana Franciszka, a na widowni mo¿na by³o dostrzec m.in. braci Janickich: Wac³awa i Les³awa (Kiemliczów z Potopu), którzy równie¿ podarowali w ge¶cie pamiêci szlifowany kamieñ ¿artuj±c, ¿e jest to diament, którym to diamentem aktorskim jest pan Franciszek Pieczka.
Spotkaniu towarzyszy³ pokaz zdjêæ z przedstawieñ z Teatru Ludowego oraz fragmenty ról filmowych w opracowaniu multimedialnym Wiktorii Federowicz. Patronat medialny nad wydarzeniem obj±³ G³os. Tygodnik Nowohucki.
TEATRA£
Franciszek Pieczka i bracia Janiccy.
Fot. Roman Anusiewicz
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".