Już wkrótce dach się zazieleni – Byliśmy w środku spalarni
To największy projekt infrastrukturalny w aglomeracji krakowskiej i to całkiem dosłownie. Ekospalarnia Kraków góruje nad doliną Wisły. Z położonej nieco wyżej ulicy Igołomskiej widać szarą potężną betonową konstrukcję. To się zmieni: wkrótce obiekt ma wpisać się kolorystycznie w krajobraz, dzięki pokryciu wielobarwnym dachem i przykryciu elewacji. To ma potrwać miesiąc - do pokrycia jest 31 065 metrów .kw. powierzchni. Dla uzyskania kolorystycznego efektu całej bryły zastosowany zostanie materiał taki sam jak w centrum kongresowym ICE Kraków.
Wysokość tego jednego z największych w kraju podobnych obiektów sięga 40 metrów, a komin odprowadzający spaliny (już kolorowy) ma wysokość 70 metrów. W głębokim silosie magazynującym śmieci, które tam będą dostarczane samochodami, zmieści się pięciodniowy „śmieciowy urobek” z okolicy. Stąd przy pomocy olbrzymiego 5.tonowego czerpaka trafią do procesu spalania.
Również wewnątrz obiektu przybywa nowych instalacji. Montowany jest system oczyszczania spalin oraz pozostałe elementy wyposażenia. Budowa obiektu obecnie jest już zrealizowana w niemal 70 procentach. Wszystkie prace budowlano-montażowe przebiegają zgodnie z przyjętymi założeniami.
Ryszard Langer prezes KHK, będącego generalnym inwestorem zapewnia, że od planowanego kształtu kolorystycznego spalarni odstępstw nie ma.
Zakład powstający w ramach projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie” to obecnie kluczowe przedsięwzięcie Krakowa, które przyczyni się do zmiany sposobu gospodarowania odpadami, przybliżając nas do nowoczesnych wzorców stosowanych w innych krajach unijnych.
Ekospalarnia w Mogile powstaje, jako ostatnie ogniwo krakowskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. 220 tys.ton odpadów, jakie mają być rocznie tutaj utylizowane – to dla wyobrażenia sobie – tyle co dwie Kraków Areny!
W samym procesie spalania wyselekcjonowanych pod kontem możliwości termicznej utylizacji śmieci, najpierw powstanie para wodna, która napędzi turbiny produkujące energię elektryczną w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu miejskich tramwajów. W wyniku utylizacji odpadów zostanie wyprodukowana również energia cieplna w ilości odpowiadającej 10 proc. zapotrzebowania miasta i energia.
Trzecim elementem procesu, ważnym z punktu widzenia mieszkańców okolicznych osiedli jest oczyszczanie spalin. Jak zapewnia Ryszard Langer - pod tym względem jest to proces monitorowany, emisje spełniać będą wszystkie normy i „nie będziemy się za spalarnię wstydzić”. Skuteczność filtrowania gazów pospalarnianych ocenia się w przypadku HCl – na 97,7 proc. SOx – 90,6 proc, a pyłu - na 99,9 proc.
Przypomnijmy, że prace przy fundamentach ekospalarni rozpoczęto w grudniu 2013 roku. Jak zapowiada prezes KHK tzw. „gorący rozruch spalarni planowany jest w IV kwartale tego roku. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi ok. 673 mln zł netto, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko stanowi ok. 372 mln zł. Generalnym wykonawcą, południowokoreańska firma POSCO Engineering & Construction Co. To jedna z 6 podobnych spalarni w Polsce .
(l)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".