Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
I wojna w rejonie krzes³awickich wzgórz
W M³odzie¿owym Domy Kultury Fort 49 „Krzes³awice”, os. Na Stoku 27b, ogl±daæ mo¿na wystawê „I wojna w rejonie krzes³awickich wzgórz”.
Nieznana historia pobliskich okolic, to spojrzenie na rejon krzes³awickich wzgórz w obliczu przygotowañ do wojny i dzia³añ wojennych rozgrywaj±cych siê w bliskiej odleg³o¶ci. Wystawa obejmuje 33 ramy, a w nich: dwa krótkie teksty wprowadzaj±ce autorstwa Franciszka Dziadonia – dyrektora MDK, dotycz±ce Wielkiej Wojny i Twierdzy Kraków, historyczny tekst autorstwa Marcina J. Mikulskiego oraz zdjêcia, szkice, mapy i dokumenty z archiwum i Muzeum Historii Wojskowo¶ci w Wiedniu, tak¿e du¿± akwarelê (2000 x 3000 mm) z ¿ycia ¿o³nierzy w krzes³awickim forcie – w jaki¶ wiosenny dzieñ 1914 roku – wykonan± przez Roberta M. Jurgê w Pracowni Rekonstrukcji Historycznej w Zielonej Górze.
Nie jest to opowie¶æ znaczona krzy¿ami poleg³ych czy wojennymi cmentarzami. To raczej dojrzewanie mieszkañców okolicznych podkrakowskich wsi do maj±cych nast±piæ wydarzeñ. Budowa pobliskich fortów Twierdzy Kraków, pó³nocno-wschodniego odcinka tzw. trzeciego pier¶cienia i w zwi±zku z tym ograniczenia zabudowy, przemiany i prace modernizacyjne dokonywane w poszczególnych obiektach. To du¿a  aktywno¶æ wojska w okolicy, to prace w rozbudowie polowej, powstaj±ce baterie artyleryjskie, umocnienia polowe dla piechoty (szañce, kawerny, punkty oporu, okopy, przeszkody drutowe, magazyny amunicyjne…) z mo¿liwo¶ci± wspó³czesnego ich umiejscowienia w terenie. S³u¿ba ¿o³nierzy w forcie i ich warunki socjalne, stan liczebny: za³oga bezpieczeñstwa – artylerzy¶ci forteczni, piechota, saperzy oraz uzbrojenie obiektu. Czêste dyslokacje wojsk piechoty, nieustanna aktywno¶æ w czasie dzia³añ wojennych w listopadzie i grudniu 1914 roku. Ciê¿kie warunki s³u¿by, przemêczenie i wyczerpanie, choroby, potrzeba odpoczynku. Ewakuacja ludno¶ci z terenu Twierdzy Kraków… To wszystko warto zobaczyæ. Wystawa eksponowana jest w prawej czê¶ci holu MDK Fort 49 "Krzes³awice".
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,774,556 unikalnych wizyt