Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.11.15] Późnoje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielę 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowohucki oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa podsumowuje pierwszy rok swojej działalności DZIEJE NOWEJ HUTY
Dzięki przychylności Prezydenta Krakowa, Rady Miasta oraz działalności nowohuckich radnych podjęto decyzję o przyznaniu Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa lokalu z zasobu gminnego na os. Słonecznym 16. Stał się on siedzibą nowego Oddziału Muzeum „Dzieje Nowej Huty”. Przyznane przez Miasto środki finansowe pozwoliły na powołanie Pracowni dokumentacji dziedzictwa historycznego i kulturowego Nowej Huty, która od podstaw rozpoczęła pracę nad stworzeniem nowego Oddziału Muzeum. W przyznanym lokalu przeprowadzono generalny remont, przygotowano i wykonano projekt nowoczesnej aranżacji plastycznej, wyposażając go w sprzęt audiowizualny oraz ekspozycyjny. Oddział został uroczyście otwarty 26 kwietnia 2005 r. przez prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Równocześnie z pracami adaptacyjnymi przygotowano program działalności naukowej w formule muzeum rozproszonego, który opisano w książce Nowa Huta, przeszłość i wizja. Studium muzeum rozproszonego, T. 2 „Biblioteki Krzysztoforskiej” pod red. Jacka Salwińskiego i Leszka Sibili. Przygotowano także program oświatowy i edukacyjny.
Czy po roku działalności można powiedzieć, że nowohucka placówka muzealna okazała się potrzebna - zarówno Nowej Hucie jak i staremu Krakowowi? Czy warto było otwierać nowohucki oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa? Czym „Dzieje Nowej Huty” mogą się pochwalić? Z tymi pytaniami zwracam się do Leszka J. Sibili, kierującego nowohuckim oddziałem.
+ Muzea najczęściej kojarzą nam się z wystawami. Jakie wystawy zrealizowaliście do tej pory?
- Leszek J. Sibila: W pierwszym roku naszej działalności zrealizowaliśmy kilka wystaw czasowych, związanych z historią i zabytkami Nowej Huty: W pełnym kadrze. Nowa Huta w fotografii Henryka Hermanowicza – była to wystawa fotograficzna, wybitnego polskiego fotografa, ukazująca Nową Hutę od lat 50. do początku lat 70. XX w. – inaugurująca działalność Oddziału (kwiecień – sierpień 2005). Wystawa ta prezentowana była również w Moskwie w ramach III Moskiewskiego Międzynarodowego Forum Muzealnego „Świat bez wojny 1945 – 2005” (październik – listopad 2005 r.). Kolejna ekspozycja to wystawa Dziedzictwo kulturowe i historyczne Nowej Huty, na której zaprezentowaliśmy dzieła sztuki sakralnej z nowohuckich świątyń w Mistrzejowicach, Ruszczy, Pleszowie i Krzesławicach w ramach Nocy Muzeów (maj 2005). Kolejna wystawa, nosząca tytuł U progu wolności. Nowa Huta w latach 1980 – 1989 została zorganizowana z okazji 25 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Na wystawie zaprezentowano m. in.: materiały fotograficzne, dokumenty, pamiątki, obrazy i grafiki związane z nowohucką „Solidarnością”, stanem wojennym i jego tragicznymi ofiarami; pamiątki z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Nowej Huty (1979, 1983); z działalności ks. Kazimierza Jancarza w Mistrzejowicach oraz po raz pierwszy materiały operacyjne MO i SB z próby wysadzenia pomnika Lenina w 1979 r. ze zbiorów krakowskiego IPN (wrzesień 2005 – styczeń 2006). I ostatnia wystawa Nowa Huta – architektura i twórcy „miasta idealnego”. Niezrealizowane projekty, jest prezentacją m. in.: fotografii makiet i projektów „miasta idealnego” (już nieistniejących). Zostały pokazane fotografie architektów i urbanistów, którzy stworzyli jedną z najciekawszych i najdojrzalszych koncepcji urbanistycznych lat 50. XX w. w tej części Europy. Wystawę uzupełniają materiały archiwalne, dokumenty dotyczące „budowniczych Nowej Huty” oraz socrealistyczne obrazy i grafiki (wystawa otwarta została 1 lutego 2006). Każdej z wystaw towarzyszył bogato ilustrowany katalog.
+ Muzeum prowadzi również działalność oświatową i edukacyjną. Co proponujecie na przykład młodzieży?
- Nasza działalność oświatowa i edukacyjna w znaczący sposób przyczynia się do upowszechniania wiedzy o historii i zabytkach tej dzielnicy Krakowa poprzez organizowane lekcje, prelekcje, akcje oświatowe oraz przygotowane przez Muzeum wydawnictwo multimedialne Nowa Huta – muzeum rozproszone. W swojej ofercie edukacyjnej Muzeum organizuje cieszące się dużą popularnością warsztaty edukacyjne piesze i autokarowe po najciekawszych bądź zapomnianych zakątkach Nowej Huty. Pracownicy Oddziału zasiadają w jury konkursów organizowanych przez Radę Miasta Krakowa i nowohuckie placówki kulturalne m. in.: Nowa Huta – na fundamencie Krzyża. Historia Kościoła, parafii i duszpasterzy (finał tegorocznej edycja zorganizowany został w naszym Oddziale) oraz Od Wandy do Sendzimira. Jako pracownicy muzeum uczestniczymy w organizowanych sesjach naukowych, m.in. w II Ogólnopolskim Forum Koordynatorów Greenways i Ekomuzeów (lipiec 2005), czy w międzynarodowej sesji naukowej zorganizowanej wspólnie z Konsulatem Generalnym Republiki Austrii „Nowa Huta a problemy miast przemysłowych” (listopad 2005).
+ Muzeum to z jednej strony wystawy i działalność edukacyjna, ale z drugiej to także gromadzenie pamiątek, dokumentów…
- Oczywiście zajmujemy się także gromadzeniem fotografii, archiwaliów, przedmiotów materialnych oraz eksponatów związanych z dziejami Nowej Huty. Po blisko rocznej działalności Oddziału jego kolekcja wzbogaciła się dzięki zakupom, darom i przekazom m. in. o 530 fotografii Stanisława Gawlińskiego z lat 1958 – 1982, ponad 300 fotografii Wojciecha Łozińskiego z lat 1950 – 1956. Mamy też dziesiątki dokumentów, fotografii, książek, druków ulotnych, plakatów, znaczków i pamiątkowych plakietek związanych z NSZZ „Solidarność” z lat 1980 – 1989 oraz przedmiotów materialnych związanych z działalnością kombinatu metalurgicznego.
Równie ważnym elementem w działalności Oddziału jest prowadzenie pracy badawczej i dokumentacyjnej. Pracownicy oddziału zajmują się m. in. architekturą i urbanistyką „starej” części Nowej Huty wraz z Placem Centralnym, najstarszymi obiektami (zabytkami techniki) na terenie kombinatu metalurgicznego a także obiektami i zespołami zabytkowymi (sprzed 1949 r.) dworami w Krzesławicach, Branicach, Ruszczy, Łuczanowicach; pałacami w Pleszowie, Kościelnikach; kościołami w Mogile, Pleszowie, Ruszczy, Górce Kościelnickiej oraz fortami w Czyżynach i Mistrzejowicach.
O tym, że działalność wystawiennicza i edukacyjna prowadzona w Oddziale cieszy się uznaniem świadczą nie tylko przychylne relacje w mediach, ale też liczba zwiedzających, która przekroczyła 10 tysięcy z czego ¼ stanowią coraz liczniej przybywający turyści zagraniczni. Jestem przekonany, że powołanie Oddziału „Dzieje Nowej Huty” w sposób znaczący przyczynia do rozwoju i promocji tej części Krakowa.
+ Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Jan L. Franczyk
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,774,828 unikalnych wizyt