Nareszcie nadesz³y wakacje. Na czas letniego wypoczynku z utêsknieniem, przez ca³y rok szkolny, czeka³y dzieci i m³odzie¿. Dla nich skoñczy³ siê trudny okres sprawdzianów, klasówek oraz wzmo¿onej nauki. Rozpoczê³y siê za¶ miesi±ce beztroskiej zabawy i odpoczynku.
Wiele osób ma zaplanowane wycieczki poza miasto. Jednak¿e nie wszyscy maj± mo¿liwo¶æ wyjazdu z gwarnego Krakowa. Nie oznacza to, ¿e ci którzy wakacje spêdz± w domu, bêd± siê nudziæ. Wprost przeciwnie – nadmiar wolnego czasu mo¿na wykorzystaæ w rozmaity sposób. Okazuje siê bowiem, i¿ krakowskie instytucje kultury przygotowa³y dla wszystkich zainteresowanych ciekawe zajêcia i warsztaty. Mo¿na zatem skorzystaæ z bogatej oferty muzeów i wybraæ dogodn± dla siebie propozycjê. Nie nale¿y przy tym kojarzyæ owych instytucji jedynie ze ¶wi±tyni± kultywuj±c± zbieranie i przechowywanie cennych eksponatów. Czasy, kiedy z muzeum wia³o nud± ju¿ dawno odesz³y do historii. Obecnie placówki kultury prowadz± nowoczesne i interaktywne zajêcia dla dzieci. Wa¿ny sta³ siê sposób prezentowania wiedzy na temat zbiorów oraz mo¿liwo¶æ uczestnictwa w twórczych warsztatach. Odbywaj± siê wiêc ró¿nego typu zajêcia, których celem jest zaciekawienie oraz zaanga¿owanie uczestnika.
O nowohuckim oddziale Muzeum Archeologicznego w Krakowie mo¿na powiedzieæ, i¿ jest przestrzeni± maj±c± niewiele wspólnego z tradycyjn± instytucj± muzealn±. Mieszcz±ca siê w zabytkowym dworze placówka, zatopiona w parkowej zieleni, stanowi idealne miejsce wypoczynku od wielkomiejskiego szumu i zgie³ku. Spragnieni ciszy przyjezdni mog± zwiedziæ to niezwyk³e miejsce, natomiast dzieci wzi±æ udzia³ w archeologicznych warsztatach. W³a¶nie z my¶l± o m³odszych uczestnikach zosta³y przygotowane zajêcia „I ty mo¿esz zostaæ archeologiem”, bêd±ce po³±czeniem zabawy z nauk±. W ich trakcie dzieci przyswajaj± sobie podstawow± wiedzê z zakresu historii oraz archeologii. Poznaj± tajniki pracy archeologa poprzez czynne uczestnictwo w badaniach wykopaliskowych, prowadzonych pod czujnym okiem fachowców, w specjalnie przygotowanym do tego celu wykopie. Kolejn± atrakcj± jest zabawa z ceramiczn± glin±. Ów surowiec, s³u¿±cy do wyrobu i formowania naczyñ, znany jest cz³owiekowi od wielu tysiêcy lat. Praca garncarza tylko z pozoru wydaje siê byæ lekka i przyjemna, co potwierdzaj± uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonuj±cy niewielkie naczynia, paciorki lub figurki. Swoich si³ mog± tak¿e popróbowaæ na ¿arnach, przy rozcieraniu ziaren na m±kê, oraz przy ¿êciu zbo¿a krzemiennymi sierpami. Zajêcia wieñczy zwiedzanie wystawy dotycz±cej prehistorii nowohuckich terenów, znajduj±cej siê we wnêtrzu zabytkowego, obronnego dworu.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do siedziby oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie, która mie¶ci siê kompleksie parkowo-dworskim w Branicach, przy ul. Sasanek. Placówka jest czynna od poniedzia³ku do pi±tku w godz. 10-14 oraz w soboty i niedziele w godz. 14-18. Zg³oszenia na zajêcia wakacyjne dla grup zorganizowanych przyjmowane s± pod nr tel.: 12 640-80-60. Natomiast warsztaty indywidualne dla dzieci odbywaæ siê bêd± w lipcu i sierpniu, w ka¿dy czwartek od godz. 10.00 do 13.00. Serdecznie zapraszamy!
Anna Kolasa
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".