8 czerwca, w ramach obchodów rocznicy 25-lecia wolnych wyborów, Now± Hutê odwiedzi³ prezydent Bronis³aw Komorowski.
Przy pomniku Solidarno¶ci, na wi¶lanej skarpie, w centrum Nowej Huty zasadzi³, wespó³ za z przedstawicielami w³adz samorz±dowych i ma³opolskich., „d±b Solidarno¶ci”. Dêby sadzone w ró¿nych miejscach Polski maj± upamiêtniæ 25-lecie wolnych wyborów i 90 lecie Lasów Pañstwowych.
Nastêpnie prezydent z³o¿y³ wieniec przed pomnikiem Solidarno¶ci. Przypomnijmy, ze jest to pomnik, który pierwotnie sta³ przy walcowni zgniatacz krakowskiej huty. Upamiêtnia hutnicz± „Solidarno¶æ”, a w¶ród wa¿nych dat, zapisano na nim strajk kwietniowo-majowy w 1988 roku, który by³ jednym z mocnych przyczynków do podjêcia rozmów „okr±g³ego sto³u”.
I tego wk³adu w demokratyczne przemiany hutników i mieszkañców Nowej Huty przeceniæ nie mo¿na, a w¶ród go¶ci, oczekuj±cych prezydenta by³o ich wielu. Chêtnych do u¶ci¶niêcia zdjêæ z prezydentem RP i zrobienia sobie fotografii (znajd± siê pewnie na Facebooku) by³o wielu. Prezydent pozowa³ cierpliwie i ¶ciska³ d³onie. Wita³ siê te¿ z dzia³aczami Solidarno¶ci, kolegami z opozycji, czy z pierwszego wolnego Sejmu.
Wraz z Edwardem Nowakiem prezesem Stowarzyszenia Sieæ Solidarno¶ci, które spotkanie „ludzi 4 czerwca” w Nowej Hucie zorganizowa³o, obejrza³ wystawê przed NCK. Na kilkudziesiêciu fotogramach przedstawiono czas przygotowañ do pierwszych wolnych wyborów. Przy okazji obaj panowie wspominali tak¿e tych dzia³aczy i kolegów z opozycji, którzy ju¿ odeszli. Prezydent znalaz³ czas tak¿e dla dzieci. Na ogromnej planszy z symbolem or³a bia³ego rozpostartej na budynku NCK pozostawi³ swój autograf.
Potem rozpoczê³a siê czê¶æ oficjalna, w której Stowarzyszenie uhonorowa³o prezydenta RP medalem „Dziêkujemy za w Wolno¶æ”. B. Komorowski znalaz³ siê w ten sposób w gronie innych odznaczonych medalem prezydentów, z Lechem Wa³ês±, Lechem Kaczyñskim i Ronaldem Reganem.
Medal ten wrêczany jest w podziêkowaniu dla ludzi, którzy walczyli o wolno¶æ i niepodleg³o¶æ. Jest medalem wykonanym ze stali, co znów nawi±zuje do tradycji hutniczej „Solidarno¶ci” Przedstawia pochód hutników podczas strajku wiosn± 1988 roku, z powiewaj±ca nad nimi flag± flaga z charakterystycznym logo Solidarno¶ci..
- Nowa Huta sama w sobie jest symbolem i z³ego okresu: budowania przeciw tradycji narodowej i warto¶ciom które tworzy³y naród, ale jest tak¿e symbolem trudnej walki i zwyciêstwa, bo przecie¿ na koñcu okaza³o siê, ¿e historia obróci³a siê przeciwko tym, którzy chcieli budowaæ „przeciw” Dzi¶, dziêki oporowi, dziêki walce robotników Nowej Huty, dziêki bolesnym do¶wiadczeniom ale tak¿e i odwadze wielu mieszkañców tego miasta mamy wspóln±, wolna Polskê – podkre¶li³ prezydent Komorowski.
I namawia³ do ¶wiêtowania rocznicy wolnych wyborów nie tylko w kontek¶cie oficjalnym, pañstwowym, ale w wymiarze wspólnego, autentycznego prze¿ycia w gronie rodzin i lokalnych spo³eczno¶ci.
- Chcia³bym by to „rocznicowe” ¶wiêtowanie by³o radosn± uroczysto¶ci±: wspólnego piknikowania, sadzenia drzew – powiedzia³ prezydent do mieszkañców Nowej Huty, których choæ oficjalnie wizyty nie zapowiadano, na skarpê wi¶lan± przyby³o wielu.
- Dzia³ajmy wspólnie by tradycja „czerwca”, wielkiego m±drego zwyciêstwa wspólnym wysi³kiem by³a ugruntowywana. Pozycja Polski w ¶wiecie, jako kraju który zapocz±tkowa³ demokratyczne przemiany w Europie Wschodniej i w nas samych. B±d¼my dumni z 4 czerwca, z wielkiego i m±drego zwyciêstwa – doda³.
Wspomnia³ te¿ zmar³ych dzia³aczy i podkre¶li³, ze obowi±zkiem jest utrwalenie pamiêæ, tych którzy odchodz±. dzia³aczy z czasów podziemia, By ta dobra pamiêæ trwa³a w Polsce , w Ma³opolsce.
Podczas uroczysto¶ci Prezydent Rzeczpospolitej Krzy¿em Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczy³ dzia³aj±cych na rzecz niepodleg³o¶ci: Adama Szostkiewicz, dziennikarza i dzia³acza opozycji walcz±cego o wolne media, Ireneusza Serwana - za wybitne zas³ugi w dzia³alno¶ci na rzecz przemian demokratycznych, i budowanie spo³eczeñstwa obywatelskiego. Krzy¿e Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Krzysztof Goerlich, Andrzej Karocki, Maria Osterwa Czekaj i Tadeusz Skiba. (lencz)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".