Wspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
Dzisiaj zamieszczamy zdjêcie z 1951 roku z domowego archiwum pana Stefana ¯elichowskiego, jakie do nas dotar³o za po¶rednictwem pana Antoniego £apajerskiego, za co obu t± drog± serdecznie dziêkujemy. Przedstawia ono zakonników z klasztoru OO. Cystersów w Mogile. W pierwszym rzêdzie w samym ¶rodku stoi opat mogilski - o. Augustyn Ciesielski. W czasie, gdy robiono to zdjêcie, nieopodal wznoszono pierwsze budynki na nowohuckich osiedlach. Fotografia nabiera szczególnej wymowy, gdy u¶wiadomimy sobie, ¿e cystersów do Mogi³y sprowadzi³ biskup Iwo Odrow±¿ ju¿ w 1222 r. Cystersi, oprócz praktyk religijnych, zajmowali siê tu przez ca³e wieki przemys³em, rzemios³em, upraw± ziemi i przetwórstwem p³odów rolnych. Byli tak¿e pionierami hutnictwa i górnictwa, a w Mogile jako pierwsi wprowadzili budowle z ceg³y. Nast±pi³o to przesz³o siedemset lat przed narodzinami Nowej Huty, której budowniczowie - przynajmniej w pierwszym okresie - pos³ugiwali siê równie¿ ceg³± gotyck± pochodz±c± ze zniszczonego Wroc³awia, co mogli¶my zobaczyæ na ubieg³orocznej wystawie fotografii z 1949 r. Stanis³awa Senissona w NCK.
(f)
Wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, Adam Gryczyñski prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".