S³awomir Shuty w Skarbnicy – M³odo¶æ w czasach transformacji
– W Hucie bywam regularnie, bo przyje¿d¿am odwiedziæ rodziców. Brakuje tu nowoczesnych klubów, które przyci±gnê³yby m³odych ludzi. Potencja³ starej czê¶ci dzielnicy jest zbyt s³abo wykorzystywany do promocji miasta i przyci±gania turystów – mówi³ S³awomir Shuty na spotkaniu z czytelnikami, które 28 kwietnia odby³o siê w ksiêgarni Skarbnica.
Bezpo¶rednim powodem zaproszenia pisarza by³a jego ostatnia ksi±¿ka, wydany w zesz³ym roku przez Korporacjê Ha!art tom opowiadañ zatytu³owany „Dziewiêædziesi±te”. Ostatnia dekada minionego stulecia przynios³a Polakom niespotykany wcze¶niej wachlarz mo¿liwo¶ci samorealizacji i wspomnieniowa proza Shutego dobrze to ukazuje. Czyni to jednak w przewrotny sposób. Ka¿da próba nadania przez bohatera sensu swemu ¿yciu – s³u¿ba wojskowa, pobyt w sekcie, handel uliczny, wyjazd za granicê, praca w banku – koñczy siê pora¿k±. Jak mo¿na przeczytaæ we wstêpie, fabu³a ksi±¿ki w du¿ej mierze oparta jest na biografii jej autora, dla którego lata dziewiêædziesi±te by³y okresem intensywnie prze¿ywanej m³odo¶ci. Sk³ada³o siê na ni± tak¿e bujne ¿ycie towarzyskie. Przed rozpoczêciem studiów przysz³y pisarz prowadzi³ je niemal wy³±cznie w miejscu, w którym siê wychowa³ i któremu zawdziêcza swój artystyczny pseudonim, czyli w Nowej Hucie. W opowiadaniach pojawiaj± siê wiêc obrazki z dzielnicy: wizyta na Tomexie, seans w kinie ¦wiatowid, otwarcie hipermarketu w Czy¿ynach. Ca³o¶æ opisana jest barwnym, potoczystym jêzykiem, z du¿± doz± ironicznego humoru.
Chocia¿ twórca dawno temu wyprowadzi³ siê z dzielnicy, Nowa Huta nadal go inspiruje. Niedawno rozpocz±³ tu zdjêcia do filmu pod tytu³em „Cargo”, realizowanego ¿mudn± technik± rotoskopii. Polega ona na zamianie scen aktorskich na animowane drog± wy¶wietlania na papierze obrazu zapisanego na ta¶mie filmowej i kopiowaniu go przez rysownika. Shuty my¶li te¿ o nakrêceniu fabu³y, której akcja rozgrywa siê w dzielnicy. Nowohuckie osiedla pojawi± siê zapewne wcze¶niej w jego kolejnej ksi±¿ce, która ma byæ po¶wiêcona dorastaniu w burzliwych latach osiemdziesi±tych.
„Dziewiêædziesi±te” s± do nabycia w ksiêgarni Skarbnica.
Andrzej Robak
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".