Pierwszym - by³o w³a¶nie spotkanie z Jerzym Ridanem, ,który przyjecha³ do Nowej Huty 52 lata temu i pozosta³ do dzi¶. - Urodzi³em siê i mieszka³em w Bydgoszczy. Stamt±d do morza by³o blisko i to morze jest dla mnie wa¿ne. O morzu zrealizowa³em film z Jerzym Kowyni± -„Za wydm±”, ale to by³o znacznie pó¼niej... W liceum postanowi³em „zamieniæ” Bydgoszcz na Kraków. Ojciec da³ mi za 100 z³ na drogê, z my¶l± ¿e jak mi g³ód zajrzy w oczy to zaraz wrócê. Nie wróci³em. Najpierw mieszka³em w pokoiku w starym Krakowie: bez wygód, z kotami... Wreszcie trafi³em do Nowej Huty. Te¿ pokoik przy rodzinie, w os. Krakowiaków, ale jaka przestrzeñ , szerokie ulice, powietrze... Trafi³em do Amatorskiego Klubu Filmowego Nowa Huta, a w tym klubie dzia³o siê bardzo du¿o. Wcze¶niej udzielali siê tam Krzysztof Zanussi, Andrzej Trzos-Rastawiecki, Krzysztof Kwinta, Wincenty Ronisz. Tam zacz±³em robiæ pierwsze swoje filmy. Potem wystartowa³em na wydzia³ re¿yserski – wspomina re¿yser.
Jerzy Ridan jest autorem prawie 60 filmów dokumentalnych, nagrodzonych m.in. na festiwalach w Mediolanie, Dijon, Berkeley, Glasgow, Valden, Niepokalanowie, Trentianskich Teplicach, Lipsku, Miñsku, £odzi, Krakowie oraz Zamo¶ciu. O samej Nowej Hucie zrealizowa³ ich oko³o 20. Do tego nale¿y dodaæ „najm³odsze” dziecko – „Nowohuck± Kronikê Filmow±”, która jest dzi¶ i bêdzie ¶wiadectwem ¿ycia dzielnicy w ostatnich latach, gdy ju¿ historyczne zainteresowanie mediów i ¶wiat³a reflektorów nad „socjalistycznym miastem” zgas³y. Bezcenne s± m.in. zdjêcia filmowe dokumentuj±ce powstanie mistrzejowickiego ko¶cio³a, z czasów gdy w tutejszych polach, w¶ród ³anów zbó¿, stanê³a „zielona budka” ksiêdza Kurzei.
W przypadku bohatera tego wieczoru w Ku¼ni trudno uciec od filmu, ale sam Jerzy Ridan wpisa³ siê w kalendarz historyczny 40.lecia klubu wspomnieniem o Teatrzyku ABC, który od 1978 do 1984 roku prowadzili w „Ku¼ni” razem z ¿ona - Halin± Ridan. Przyzna³, ¿e pomys³ zrodzi³a potrzeba ¿yciowa, znalezienia zajêcia dla synów, ale by³ to teatrzyk dla wszystkich mistrzejowickich dzieci. Fotografie sprzed lat przypomnia³y spektakle m.in. „Karnawa³ Zwierz±t” Saint Saensa z dekoracjami scenografki Teatru Ludowego Zofii Nowakowskiej. Mali aktorzy z Mistrzejowic otrzymali zaproszenie by wyst±piæ w Teatrze Ludowym. Zagrali tam w 52 spektaklach „Konrada Wallenroda”. 21 marca br.– kilkunastu z nich, ju¿ doros³ych ludzi – przyby³o na spotkanie w Ku¼ni, z Jerzym I Halin± Ridanami. I wspólnie od¶piewali pie¶ñ do s³ów Adama Mickiewicza „Wilija” .
Czasy dzieciêcych i m³odzie¿owych teatrów w Mistrzejowicach wspomnia³a tak¿e Dorota Rudy Rudkowska z MDK im. Bursy w Os. Tysi±clecia, gdzie dzia³a³ Teatr Puls. Przypomnia³a wspólne uczestnictwo w przegl±dzie teatrzyków dzieciêcych w Kielcach oraz wspólne imprezy plenerowe dla mieszkañców, które odbywa³y siê obok „Ku¼ni”. W 1984 roku w Klubie Ku¼nia odby³a siê noworoczne wydarzenie teatralne dla 4,5 tys. dzieci hutników, które przez 7 dni zaw³adnê³y placówk± w której zaaran¿owano spektakl „Kraina ¶niegu”! Dodajmy, ¿e teatralne maski z przedstawieñ teatrzyku ABC mo¿na dzi¶ zobaczyæ jeszcze na ekspozycji w Muzeum Dzieje Nowej Huty.
Ale pierwszy bohater cyklu spotkañ „Jestem st±d” postanowi³ oddaæ g³os swoim przyjacio³om. Bo, jak mówi, mia³ szczê¶cie spotkaæ ludzi, którzy wpisuj± siê nie tylko w nowohuck± kulturê... Fotografik i dokumentalista nowohuckich historii zamkniêtych na razie w 4. albumach „Czas zatrzymany” - Adam Gryczyñski - przypomnia³ swoje pierwsze zetkniêcie z Ridanem, na kursie filmu i fotografii na Uniwersytecie Jagielloñskim. Kurs trwa³ pó³tora roku. A efekty – wszyscy mi³o¶nicy historii Nowej Huty wed³ug Adama Gryczyñskiego - znaj±. Za¶ zainteresowanym filmem polecamy dokument filmowy tego¿ autora „Exodus”.
Tego wieczora towarzyszyli Jerzemu Ridanowi koledzy filmowcy z Amatorskiego Klubu Filmowego Nowa Huta - Krzysztof Kwinta (zobaczyli¶my jego film z 1981 roku „Bia³a Pani” ) i Jerzy Kowynia. Wieczór muzycznie piêknie oprawi³ Jan Oberbek. W¶ród go¶ci byli równie¿ m.in. ksi±dz pra³at Jan Bielañski oraz Roma Krzemieñ.
A niejako na „deser” zebrani w klubie z zachwytem, obejrzeli „Impresjê Hutnicz±” gdzie taniec tancerzy z zespo³u „Nowa Huta” w choreografii Henryka Dudy przeplata³ siê rzeczywi¶cie dynamicznie z obrazami rozgrzanego metalu i pracuj±cych, hutniczych agregatów. Film nakrêcony przez Jerzego Ridana w Amatorskim Klubie filmowym w 1968 r., wed³ug s³ów autora „rzecz filmowa bardzo dynamiczna” okaza³ siê ponadczasowo nowoczesny. Przed nami kolejne spotkania z lud¼mi „st±d”, z Mistrzejowic. W maju, w „Ku¼ni” odbêdzie siê spotkanie z dyrygentem Rafa³em Marchewczykiem.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".