Wiśniowy Sad, jeden z najstarszych parków w starej części Nowej Huty, po wielu latach starań Rady Dzielnicy XVIII, ma szansę na renowację i rewitalizację według projektu opracowanego przez zakład Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Projekt powstał w roku 2009, a wszystkich dręczy pytanie: kiedy mieszkańcy sąsiadujących ze sobą osiedli Kolorowego i Spółdzielczego, doczekają się wykonania prac, które według zapewnień Gminy miały zostać przeprowadzone w 2009 i 2010 roku, w ramach zadań kompensacyjnych za budowę spalarni na terenie Dzielnicy XVIII? To pytanie wciąż pozostaje aktualne.
Jak dziś wygląda ten jeden z najstarszych parków w starej części Nowej Huty? Park Wiśniowy Sad położony jest między blokami os. Kolorowego a blokami os. Spółdzielczego, na terenie w kształcie klina, o powierzchni 2,7 ha. Od zachodu sąsiaduje z zabudową jednorodzinną, a od wschodu graniczy z ul. gen. Boruty Spiechowicza.
Od początku park był bardzo dobrze wyposażony w infrastrukturę służącą dzieciom do zabawy. Różnorodność sprzętu rekreacyjnego (zjeżdżalnie, dwuosobowe huśtawki, karuzele czy piaskownica) umożliwiała dzieciom w różnym wieku aktywny wypoczynek. Atrakcyjności miejsca dopełniał położony nieopodal, odkryty basen dla najmłodszych, który w gorące dni lata cieszył się wielką popularnością. Ówcześni projektanci parku zadbali nie tylko o rozmaitość sprzętu zabawowego, ale także ich istotną funkcję - rozbudzanie wyobraźni najmłodszych. Także dzisiejsze dzieciaki nie potrafią oprzeć się pokusie przejścia przez otwór w rzeźbie „muszle i wodorosty”. Najlepiej atmosferę beztroskiej dziecięcej zabawy oddawał nieistniejący już pomnik matki trzymającej za ręce dwoje dzieci. W Wiśniowym Sadzie pozostała „syrenka”, upamiętniająca fakt iż park był realizowany ze środków Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy. Pamiętam ciekawe kosze na śmieci - w formie małych misiów trzymających plaster miodu –umiejscowione na terenie odkrytego basenu dla dzieci. Stanowiły doskonałe połączenie estetyki i funkcjonalności. Projektanci zadbali również o zieleń. Niestety, dziś z braku odpowiedniej pielęgnacji stary drzewostan (lipy, jesiony, klony) zdziczał, podobnie jak stare różane krzewy.
Cechą charakterystyczną tego międzyosiedlowego parku jest duża liczba ciągów komunikacji pieszej. Opiekujący się parkiem Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie dbał jednak o stan ciągów spacerowo – komunikacyjnych. Dziś pozostały całkowicie zniszczone chodniki. Zniszczone są też ławki, brakuje dostatecznej ilości koszy na śmieci. Zdewastowane są urządzenia zabawowe dla dzieci. Wszystko to sprawia, że park o tak wdzięcznej nazwie, powoli traci dotychczasowy charakter miejsca wypoczynku dla dzieci i dorosłych.
Opracowany przez ZIKiT projekt zagospodarowania terenu parku Wiśniowy Sad zakłada odtworzenie jego pierwotnych założeń rekreacyjnych oraz generalną rewitalizację ciągów spacerowych, placów i urządzeń zabawowych oraz małej architektury. Zmiany i unowocześnienia obejmą poszerzenie ciągów pieszych, biegnących wzdłuż północnej granicy parku od ul. Bieńczyckiej do ul. gen.Boruty Spiechowicza oraz wydzielenie rejonu zabaw dla dzieci starszych i młodszych oraz osób dorosłych – głównie jako miejsca wypoczynku.
W ramach wydzielonych terenów dla dzieci zaprojektowano 3 placyki – enklawy o powierzchni ok. 50 m.kw. , natomiast plac zabaw z piaskownicą ma mieć powierzchnię ok. 130 m.kw. Placyk nr 1 dla dzieci młodszych, według projektu, wyposażony będzie w duży wielofunkcyjny zestaw zabawowy z kołyszącymi się zabawkami. Zostanie ogrodzony niskim ogrodzeniem z furtkami. Podobnie zagospodarowany będzie placyk nr 3.
Na szczególną uwagę zasługuje planowany plac zabaw dla dzieci najmłodszych i trochę starszych, z piaskownicą, wokół której rozmieszczone będą atrakcyjne urządzenia i kołyszące zabawki, huśtawki, karuzele. Atrakcją ma być eliptyczna kompozycja piaskownicy z ażurowymi płytami kamiennymi. W zachodniej części parku zaplanowano luźno rozstawione pojedyncze urządzenia, takie jak: huśtawki dla dzieci młodszych i dzieci starszych, stanowisko fitness dla starszych oraz siatki do ćwiczeń.
Przewidziano również wykonanie nowego oświetlenia parku, obejmujące 80 punktów świetlnych, przeprowadzenie renowacji zieleni oraz ustawienie nowych (według wzorów katalogowych dla parków), ławek i koszy na śmieci. Wykonanie powyższych prac pozwoli na odzyskanie dawnej świetności parku, a odnowiony park może ponownie stać się wizytówką starej części Nowej Huty.
Mamy nadzieję, że władze Miasta Krakowa wywiążą się ze zobowiązań podjętych w ramach zadań kompensacyjnych za budowę spalarni przy ul.Giedroycia. Oczekujemy, że w sytuacji gdy prezydent Jacek Majchrowski podpisał umowę na unijną dotację na budowę spalarni, to wywiąże się również, w stosunku do Dzielnicy XVIII, ze zobowiązań związanych z budową tejże spalarni i rewitalizacja Parku Wiśniowy Sad zostanie w najbliższym czasie zakończona.
Józef Szuba
zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy XVIII
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".