Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
„Naród, który traci pamiêæ, traci ¿ycie” – ¦WIÊTO PATRONA W GIMNAZJUM NR 44
W sobotê 29 maja br. Gimnazjum nr 44 w Krakowie im. Bohaterów Poleg³ych w Krzes³awicach (os. Na Stokach 34), ju¿ po raz ósmy obchodzi³o Dzieñ Patrona Szko³y. Uroczysto¶æ zaszczyci³o swoj± obecno¶ci± wielu znamienitych go¶ci: Andrzej Duda - pose³ na Sejm RP, Józef Pilch - wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa, Tomasz Urynowicz - radny RMK, przewodnicz±cy Komisji Sportu, Turystyki i Kultury UMK, Stanis³aw Madej -przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVII, Stanis³aw Rajski - cz³onek zarz±du Dzielnicy XVII, Franciszek Dziadoñ - dyrektor MDK „Fort 49”Krzes³awice, Tadeusz Jarz±bek – dyrektor Gimnazjum nr 1 w My¶lenicach, poczty sztandarowe i kombatanci II Wojny ¦wiatowej, reprezentanci szkó³ Dzielnicy XVII. Patronat medialny objê³y G³os Tygodnik Nowohucki i Dziennik Polski. Sponsorzy ¦wiêta to Rada Dzielnicy XVII, Sylwia i Andrzej Michalczykowie oraz Rada Rodziców Gimnazjum nr 44. Szczególnymi go¶æmi byli przedstawiciele rodzin Patrona, którzy przybyli z My¶lenic, Katowic i Krakowa. Wzruszaj±co brzmia³y w ich ustach s³owa skierowane do spo³eczno¶ci szko³y: ”Dziêkujemy Wam za kultywowanie pamiêci o naszych bliskich. Ufamy, ¿e dziêki Wam pamiêæ o nich bêdzie trwaæ”.
Przypomnijmy historiê Bohaterów Poleg³ych w Krzes³awicach. Mówi Dyrektor Gimnazjum nr 44 Ma³gorzata Hutyra: „To 440 Polaków, którzy podczas II Wojny ¦wiatowej oddali swoje ¿ycie za wolno¶æ i prawdê. Ludzie niewinni, pojmani ukradkiem, m.in. w akcji Czarna Niedziela w My¶lenicach. Hitlerowcy przetrzymywali ich w wiêzieniach ¶w. Miko³aja i na ul. Montelupich, nastêpnie transportowali do Fortu 49 Krzes³awice. W tym miejscu wiê¼niowie kopali groby dla siebie lub wspó³towarzyszy z celi. Tu ich rozstrzeliwano. Zdarza³o siê, ¿e jeszcze ¿yj±cych spychano do grobów i zakopywano. Pierwsza egzekucja mia³a miejsce w pa¼dzierniku 1939 r. Kolejne trwa³y do 7 listopada 1941 r. Po zakoñczeniu II Wojny ¦wiatowej G³ówna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich przyst±pi³a do zbadania terenu fortu w Krzes³awicach. Odkryto 29 grobów, a w nich 440 zw³ok. W maju 1956 r. dokonano ods³oniêcia w Forcie Krzes³awickim tablicy pami±tkowej, a w lipcu 1957r. ówczesny premier J. Cyrankiewicz ods³oni³ pomnik ku czci krzes³awickich ofiar hitlerowskiego terroru. Nasze gimnazjum od 2005 roku nosi zaszczytne imiê Bohaterów Poleg³ych w Krzes³awicach. Jeste¶my dumni, ¿e pamiêæ o nich mo¿emy pielêgnowaæ i wpajaæ m³odemu pokoleniu warto¶ci, którymi siê kierowali. Bardzo cieszymy siê ze wspó³pracy z Rodzinami Patrona i ich sta³ej obecno¶ci w wa¿nych dla szko³y chwilach. To dla nas bezcenna warto¶æ”.
¦wiêto Patrona by³o sporym wyzwaniem logistycznym, poniewa¿ sk³ada³o siê z trzech uroczysto¶ci: Biegu Pamiêci, Mszy ¶w. pod Pomnikiem Pomordowanych na Wzgórzach Krzes³awickich i imprezy plenerowej w Zielonym Jarze. W Biegu Pamiêci uczestniczy³a m³odzie¿ a¿ z 7 szkó³: SP nr 89, 129, 78, G 43, G 44, G 75 i go¶cia honorowego Gimnazjum nr 1 w My¶lenicach. Uczniowie rywalizowali ze sob± nie tylko sportowo - w biegu sztafetowym , ale równie¿ pod k±tem wiedzy historycznej. Na ka¿dej z piêciu stacji czeka³y na nich pytania dotycz±ce historii Patrona Szko³y. M³odzie¿ poradzi³a sobie znakomicie. Organizatorka biegu Joanna Kubisiak tak wytyczy³a trasê, aby znalaz³y siê na niej miejsca wa¿ne dla historii nie tylko Gimnazjum nr 44, ale i Krakowa. Bieg zakoñczy³ siê w miejscu ka¼ni 440 Polaków- w Forcie 49 Krzes³awice. To tu, pod Pomnikiem Pomordowanych Na Wzgórzach Krzes³awickich, zosta³a odprawiona uroczysta Msza ¶w. w intencji Patrona, rodzin pomordowanych i spo³eczno¶ci Gimnazjum nr 44. Przewodniczy³ jej ksi±dz pra³at dr Jan Abrahamowicz. W pamiêæ zapadn± jego s³owa: „Mieæ patrona - to co¶ wiêcej ni¿ tylko wypisaæ na szyldzie szko³y jego imiê. (… ) Musimy pamiêtaæ, bo naród, który traci pamiêæ, traci ¿ycie. Z przesz³o¶ci wyrastamy. Z przesz³o¶ci zrodzi³a siê dzisiejsza wolno¶æ”.
Nastêpna czê¶æ uroczysto¶ci odby³a siê w Zielonym Jarze. Amfiteatr udekorowano barwami szko³y i akcentami wojskowymi - z uwagi nie tylko na Patrona, ale i nowy profil w Gimnazjum nr 44 - klasê wojskow±. Znalaz³o siê równie¿ miejsce na wystawê fotografii - przygotowan± przez nauczycielkê historii Halinê Pêksê - po¶wiecon± ¶mierci 440 Polaków zamordowanych w Forcie 49 Krzes³awice. Dyrektor MDK-u „Fort 49” Franciszek Dziadoñ chêtnie komentowa³ zdjêcia i wprowadza³ go¶ci w arkany historii.
Po czê¶ci oficjalnej wrêczono puchary i medale za udzia³ w Biegu Pamiêci. W¶ród szkó³ podstawowych zwyciê¿yli uczniowie SP 129, w¶ród gimnazjów Gimnazjum nr 44.
Po ceremonii go¶cie obejrzeli wzruszaj±cy monta¿ s³owno - muzyczny pt. „Ojczyzno ma” przygotowany przez Urszulê Bogdañsk±-Sêk z choreografi± Renaty ¦wierczek. W uszach zabrzmia³y s³owa polskich poetów i mocny akcent patriotyczny: ”Polsko, odezwij siê, Polsko”. Nie zabrak³o pie¶ni patriotycznych i wskazówek Jana Paw³a II skierowanych do ludzi m³odych. Uroczysto¶æ u¶wietni³ wystêp zespo³u wokalnego „Canto” z MDK-u „Fort 49”. W jego repertuarze znalaz³y siê znane Polakom ¿o³nierskie piosenki m. in.”Wojenko, wojenko” . W wojskowym klimacie utrzyma³ zgromadzonych pokaz musztry w wykonaniu klasy mundurowej z XI LO. Koñcowym elementem by³o wspólne biesiadowanie. ¦piewy patriotyczne i pyszna ¿o³nierska grochówka po³±czy³y m³odych i starszych, uczniów i kombatantów, nauczycieli i rodziców. Spe³ni³y siê s³owa Dyrektora Gimnazjum nr 44 Ma³gorzaty Hutyry: „¦wiêto Patrona pokazuje, jak wspaniale mo¿na ³±czyæ ze sob± pokolenia. Kombatanci i gimnazjali¶ci, Rodziny Patrona i nauczyciele - to jedna wielka rodzina. Wspania³a rodzina, któr± uda³o nam siê stworzyæ. Po³±czyli¶my My¶lenice z Krakowem”.
Gimnazjum nr 44 zosta³o odznaczone Z³otym Medalem Opiekuna Miejsc Pamiêci Narodowej za opiekê nad miejscami walki i mêczeñstwa i doskonale wywi±zuje siê z tej roli, zgodnie ze s³owami Hymnu Gimnazjum 44: „Szczê¶liwi, woln± Polskê mamy /Szacunek Bohaterom damy/ M³odo¶ci si³± przyrzekamy/Ojczyzny niepodleg³ej broniæ/Dziedzictwa naszego nie trwoniæ”.
Iwona Sad³owska- Kud³a

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.12 29,774,353 unikalnych wizyt