Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Grunwald na mokro
Zespó³ dworsko-parkowy w Branicach, kiedy¶ gniazdo Branickich a obecnie siedziba nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie, sta³ siê od roku 2001 aren± Krakowskiego Pikniku Archeologicznego. Impreza plenerowa powsta³a z my¶l± o promocji dzia³alno¶ci Muzeum oraz przybli¿eniu historii Polski i regionu poprzez zabawê z udzia³em grup rekonstrukcyjnych i publiczno¶ci. Tradycj± sta³y siê pikniki tematyczne po¶wiêcone okre¶lonej epoce oraz towarzysz±ca im wystawa.. W parku branickim bawiono siê m.in. z wojami, rzymskimi legionistami, ³owcami mamutów. Tegoroczny piknik zatytu³owany „W czasach Grunwaldu” po¶wiêcono wiekowi XV, okresowi walk z „krzy¿akami”, czasom panowania Jagiellonów, a w Ruszczy i Branicach rz±dom Wierzbiêty.
Przygotowania do pikniku rozpoczynaj± siê z regu³y po zakoñczeniu poprzedniego. Najpierw jest to praca koncepcyjna nad tematem, a nastêpnie kilka miesiêcy przed rozpoczêciem rezerwuje siê termin oraz zamawia rzemie¶lników, grupy rekonstrukcyjne i zapewnia zabezpieczenie techniczne imprezy. Jak to bywa na wolnym powietrzu, czasami deszcz utrudnia lub przerywa zabawê. Tak by³o i w tym roku. Ale zacznijmy od pocz±tku.
Chocia¿ chmury przykrywa³y niebo od samego rana, o godz. 11.00. uroczy¶cie otwarto 11 Krakowski Piknik Archeologiczny. Autorki scenariusza wystawy tematycznej pt. „Czasy Wierzbiêty – Pana na Branicach”, Panie Ewa Kubica-Kabaciñska i Justyna Rodak zaprezentowa³y zwiedzaj±cym górn± salê dworu wie¿owego, zwanego te¿ lamusem, zamienion± w XV – wieczn± komnatê. Po wej¶ciu zwiedzaj±cy ujrzeli stó³ otoczony krzes³ami i ³awami, przykryty obrusem a na nim specja³y z epoki. Obok szynek le¿a³y kie³basy oraz du¿y bochen chleba, jeszcze niepokrojony. W garnkach znajdowa³a siê kasza jaglana oraz nie³uskany groch. Misy wype³nione by³y owocami: jab³kami, gruszkami i winogronami. Gdzieniegdzie le¿a³a cebula i jajka, a na ma³ym spodku sól kamienna z Wieliczki. Nie zabrak³o tak¿e napitków. W dzbanach znajdowa³o siê wino i miód, a obok kubki i róg do picia. Dla ³asuchów postawiono misê z piernikami. Do o¶wietlenia s³u¿y³y woskowe ¶wiece w³o¿one do ¶wieczników. Obok krzes³a sta³a figura kobiety w d³ugiej sukni, zapraszaj±ca na ucztê przyby³ych go¶ci. Za sto³em, na najwiêkszej ¶cianie wisia³y chor±gwie polskie oraz zdobyczne krzy¿ackie. W centrum wisia³a chor±giew z or³em jagielloñskim, a obok podobna z herbem Gryfitów. Na lewo od nich kilka innych o barwach czerwonych i granatowych z herbami: Leliwa, Gozdawa, Pilawa, Jelita. Z prawej strony ¶ciany zawieszono kilka sztandarów krzy¿ackich, przewa¿nie w barwach bia³o czarnych. Jeden z k±tów sali po¶wiêcony zosta³ ko¶cio³owi parafialnemu w Ruszczy. Na z³otym tle wisia³a kopia obrazu epitafijnego Wierzbiêty oraz kopia jednego z witra¿y. Miêdzy nimi na ekranie wy¶wietlano zdjêcia przedstawiaj±ce ko¶ció³ w Ruszczy wraz z jego wnêtrzem. Pod oknem na ³awie le¿a³y przedmioty (w tym przêdza) zwi±zane z tkactwem.
Po obejrzeniu wystawy, widzom zaprezentowa³y siê grupy rekonstrukcyjne: Krakowska Chor±giew Nadworna, Bractwo Orlich Gniazd i Krakowskie Bractwo Grodzkie. Demonstrowa³y one swoje stroje, zarówno cywilne jak i wojskowe (zbroje). Po „pokazie XV-wiecznej mody rycerze stoczyli pokazowe walki. Nastêpnym punktem programu by³ konkurs dla dzieci polegaj±cy na trafianiu do kosza sakiewk± z monetami. Zwyciêzcy otrzymywali torby z nagrodami. Niestety pogoda zaczê³a p³ataæ figla i rozpada³o siê. Co prawda uczestnicy mogli schroniæ siê pod namiotami, gdzie pracowali garncarz (Jan G³uszek), wikliniarz (Jan Ga¼dzik) oraz kowal (Marcin Kabaciñski), ale mokra trawa uniemo¿liwi³a rozegranie wielu konkursów, a namioty rycerzy namaka³y z ka¿d± chwil±. Obok lamusa, w namiotach zajêcia z dzieæmi prowadzi³a Maryla Dryja, a Rados³aw Liwoch uczy³ mielenia na ¿arnach obrotowych. Wykop na którym mieli pracowaæ mali archeolodzy „obs³ugiwany” przez Jaros³awa Wróbla i Jakuba Puziuka, wkrótce zmieni³ siê w sadzawkê. W sali wyk³adowej dr Dariusz Niemiec prowadzi³ wyk³ad popularno naukowy „Uniwersytet Krakowski w czasach jagielloñskich”. Po wyk³adzie prowadzono zajêcia z pisania gêsim piórem, a tak¿e dzieci malowa³y historyczne kolorowanki. Wyst±pi³a te¿ Krakowska Chor±giew Nadworna, prezentuj±c tañce dworskie. Pracownicy nowohuckiego Oddzia³u Ewa Kubica Kabaciñska, Anna Kolasa, Helena Kolasa, Iwona Krzysztonek, Katarzyna Ku¶nierz, Anna Piwowarczyk, Paulina Poleska, Justyna Rodak, Gra¿yna Wawrzeñ, Irena Wójcik, Renata Wójtowicz, Wies³aw Zawisza i Janusz Bober oraz du¿a grupa wolontariuszy przygotowuj±c i pracuj±c na pikniku dok³adali wszelkich starañ by mimo z³ej pogody uczestnicy wyszli z niego zadowoleni. Na zakoñczenie zagra³ kwartet blaszany z Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza z Krakowa Nowej Huty.
Mimo deszczu, ponad sze¶æset osób odwiedzi³o odbywaj±cy siê w zespole dworsko- parkowym w Branicach 11. Krakowski Piknik Archeologiczny. Organizatorzy dziêkuj± wytrwa³ym widzom za liczne przybycie i postaraj± siê w nastêpnych edycjach pikniku przedstawiæ jeszcze atrakcyjniejsze tematy historyczne.
Piknik w Branicach nie móg³by siê odbyæ bez finansowego wsparcia ze strony Zarz±du Województwa Ma³opolskiego, a szczególnie Pani Teresy Starmach, radnej, która wspar³a nasz± inicjatywê. Organizatorzy dziêkuj± te¿ ksiêdzu proboszczowi z Ruszczy za wypo¿yczenie eksponatów do wystawy. Dzia³ania nasze wsparli te¿ patroni medialni: G³os. Tygodnik Nowohucki, Radio Kraków, Portal Informacyjno-Rozrywkowy „Czas Dzieci”. Nagrody ufundowa³a firma Treko Laser ze Skawiny oraz cukiernia z osiedla Zielonego 16 w Krakowie. Renowacjê ¶cian wystawowych przeprowadzi³o Przedsiêbiorstwo Wielobran¿owe „Wienior” z Krakowa.
Chocia¿ tegoroczny piknik „W czasach Grunwaldu” odby³ siê w czasie ulewnego deszczu, cieszy³ siê du¿ym zainteresowaniem odwiedzaj±cych. Zapraszamy za rok.
Janusz Bober
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,773,858 unikalnych wizyt