Najstarsze ceramiczne naczynia, jakie mo¿na zobaczyæ, s± zwi±zane z ludem, który przyby³ na nasze ziemie z terenów naddunajskich w okresie zwanym neolitem (m³odsza epoka kamienia). Lud ten, reprezentuj±cy kulturê ceramiki wstêgowej rytej (5300 p.n.e.), jako pierwszy rêcznie lepi³ naczynia. Przypisuje siê mu równie¿ tytu³ pierwszych rolników i hodowców zwierz±t.
W jednej z gablot jako wyznacznik specyficznego u³o¿enia ceramiki przyjêto ich chronologiê. Naczynia zosta³y pouk³adane wedle tego klucza pocz±wszy od okresu lateñskiego (ok. 300 p. n. e) a¿ do pó¼nego ¶redniowiecza (XV w.). Taki nie inny sposób zestawienia poszczególnych zabytków sprawia, i¿ zwiedzaj±cy maj± mo¿liwo¶æ porównania stylu zdobnictwa, metod wykonania oraz materia³u z jakiego posta³y owe ceramiczne znaleziska.
Na wystawie zobaczyæ mo¿na tak¿e grupê naczyñ odró¿niaj±cych siê od innych swoj± wielko¶ci± tzw. zasobowych przeznaczonych do magazynowania ¿ywno¶ci g³ównie ziaren zbó¿ czy te¿ smuk³ych amfor przeznaczonych do przechowywania wody, oliwy czy wina. Ciekawym przedstawieniem s± fragmenty glinianych figurek o cechach antropomorficznych wykopane w Branicach, datowane na okres neolitu.
Spore zainteresowanie zwiedzaj±cych budz± zabytki zwi±zane z obrz±dkiem pogrzebowym - do nich nale¿y zaliczyæ popielnice, w których gromadzono szcz±tki spalonych na stosie cia³. By³ to obrz±dek, jaki upowszechni³ siê od ¶rodkowej epoki br±zu wraz z pojawieniem siê kultury ³u¿yckiej. Do tej grupy eksponatów nale¿y równie¿ szkielet kobiety, znaleziony na stanowisku w Branicach. Szkielet ten u³o¿ony w pozycji skurczonej na prawym boku, z g³ow± spoczywaj±c± na fragmencie kamienia ¿arnowego, wyposa¿ony w trzy gliniane naczynia, datuje siê na okres neolitu (kultura malicka ok.4500 p.n.e.)
Najstarszymi zabytkami s± ko¶ci (m.in.: ciosy mamuta), wykopane na stanowisku Mogi³a 64 i datowane s± na epokê kamienia a dok³adnie na górny paleolit (oko³o 20 tys. lat temu).
W¶ród ekspozycji znajduje siê model dwukomorowego pieca garncarskiego oraz fragment ko³a garncarskiego a tak¿e barwniki i inne dodatki, dosypywane do gliny czy narzêdzia stosowane do zdobienia naczyñ.
Zwiedzaj±c wystawê mo¿na równie¿ dostrzec naczynia o ró¿nych kszta³tach np. kubki ostrodenne, misy czy talerze i porównaæ je do wspó³czesnych oraz oceniæ jak na przestrzeni wieków zmieni³a siê technika wykonywania a tak¿e surowiec, z jakiego powstawa³y naczynia.
Wystawa eksponowana jest w zabytkowym wnêtrzu z kominkiem wykonanym z wapienia piñczowskiego oraz portalem wej¶ciowym datowanym na 1603 rok rze¼bionych, w warsztacie cenionego wówczas Santi Gucciego.
Zatem je¶li kto¶ z Pañstwa zechcia³by cofn±æ siê w odleg³± przesz³o¶æ i poznaæ jej historie serdecznie zapraszam do Nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Archeologicznego znajduj±cego siê na os. Branice, ul. Sasanek 2A od poniedzia³ku do pi±tku w godzinach od 10-14 a od maja do pa¼dziernika równie¿ w soboty i niedziele w godzinach od 14-18.
Iwona Krzysztonek
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".