Nie wszyscy wiedz±, ¿e w filii nr 8 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, w os. Bohaterów Wrze¶nia powstaje bibliografia regionalna Nowej Huty. Zawiera notki o wszystkich artyku³ach, jakie ukazuj± siê w prasie na temat Nowej Huty.
To element Centrum Wiedzy o Regionie, które powsta³o w 2009 roku, ale ju¿ wcze¶niej od roku 2003 powstawa³ spis publikacji dotycz±cych dzielnicy. - Elektroniczny wykaz bibliograficzny artyku³ów z prasy na temat naszej szeroko pojêtej Nowej Huty jest dostêpny online. Obejmuje artyku³y z prasy codziennej, lokalnych wydawnictw rad dzielnicy, ale tak¿e z innych czasopism – mówi Ma³gorzata Kurpiewska z filii nr 8.
Dzi¶ spis zawiera notki bibliograficzne ponad 15 tys. artyku³ów. - Skupiamy siê przede wszystkim na kulturze w Nowej Hucie, ale nie tylko: na historii sportu, instytucji tutaj dzia³aj±cych, przyrodzie, historii, gospodarce. Klasyfikacja tematyczna obejmuje 16 dzia³ów. Wed³ug tych dzia³ów segregujemy równie¿ dokumenty ¿ycia spo³ecznego. Zbieramy tak¿e bilety, foldery, ulotki, zdjêcia, plakaty z imprez odbywaj±cych siê w Nowej Hucie – dodaje M. Kurpiewska.
Baza publikacji obejmuje równie¿ zbiór ksi±¿ek, dotycz±cych Nowej Huty. Biblioteka w os. Wrze¶nia stara siê te wydawnictwa zakupywaæ i sprowadzaæ na bie¿±co. Niestety, ostatnio takich pozycji nie ma zbyt wiele. Niektóre wydawnictwa, tak jak komplet biuletynu krakowskiej huty „Wiadomo¶ci HTS” trafi³y do Centrum Wiedzy o Regionie w darze od czytelnika, podobnie jak zdjêcia.
Warto wiêc wej¶æ na stronê Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, gdzie poprzez katalog mo¿na wyszukiwaæ opisy bibliograficzne dotycz±ce ró¿nych zagadnieñ. Czê¶æ artyku³ów jest kserowanych i mo¿na z nich skorzystaæ na miejscu. Z tej bazy wiedzy o naszej dzielnicy korzystaj± osoby pisz±ce np. pracê na temat Nowej Huty, architektury, sportu. Zwykle kilka osób w miesi±cu.
Sama biblioteka w os. Bohaterów Wrze¶nia w tym roku obchodziæ bêdzie 30-lecie dzia³alno¶ci. Jest jedyn± w¶ród filii Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, prowadz±cej tak± bibliografiê, ale inne filie j± wspomagaj±, zbieraj±c dla niej, dokumenty ¿ycia spo³ecznego w Nowej Hucie. Dodajmy, ¿e notki bibliograficzne tworzone s± wed³ug wzorów zalecanych przez Bibliotekê Narodow±. Tworz±c bibliografiê Nowej Huty filia Nowohuckiej Biblioteki Publicznej wspó³pracuje z Bibliotek± Wojewódzk±, z istniej±c± tam Ma³opolsk± Bibliotek± Regionaln±, przekazuj±c opisy artyku³ów dotycz±cych ¿ycia kulturalnego Nowej Hucie, które s± zamieszczane w tamtejszej bazie.
(l)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".