Już od marca br., w „Głosie-Tygodniku Nowohuckim” ukazywać się będzie dodatek dla młodzieży „Głos Młodej Huty”. Do współredagowania dodatku, nowohucką młodzież zapraszają Agnieszka Żuchowicz i Tomasz Korczyński – członkowie redakcji GMH.
Aby wcielić w życie zasadę „ nic o nas bez nas”, redaktorzy nowego dodatku zaproponowali młodym nowohucianom współpracę przy tworzeniu „Głosu Młodej Huty”. Stworzony w ramach realizowanego przez Partnerstwo Inicjatyw Nowohuckich programu Equal dodatek ma być „Głosem Młodej Huty” nie tylko z nazwy. To ludzie młodzi będą mogli na jego łamach pisać o tym, co ich interesuje, bawi, co trapi, a co irytuje.
W związku z tym 9 lutego br. o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury im CK Norwida odbyło się spotkanie redakcji szkolnych gazetek. Bezpośrednie zaproszenie dotarło do 16 szkół średnich, oprócz tego ukazał się komunikat w „Głosie”. Młodzi ludzie nie zawiedli. Okazało się, że możliwość zdobycia dziennikarskiego doświadczenia, połączona z propozycją współtworzenia gazety, podziałały jak magnes. Choć nie wszystkie szkoły miały na sali swoje reprezentacje, to wolne miejsca skończyły się zanim wszystko się zaczęło. W wypełnionej po brzegi sali najliczniej reprezentowane były XI LO im M. Dąbrowskiej i XII LO im C.K. Norwida. Gospodarzem była dyrektor Ośrodka Danuta Szymońska, która jest jednocześnie koordynatorem programu Equal. W kilku słowach przybliżyła ona licealistom zasady działania programu i jego założenia. Gościem honorowym spotkania był redaktor naczelny „Głosu-Tygodnika Nowohuckiego” Jan Franczyk. Zachęcał on młodych ludzi do aktywnego włączenia się w tworzenie „Głosu Młodej Huty”. Obiecał też pomoc i wsparcie starszej części redakcji.
Zasadniczą częścią spotkania były prezentacje szkolnych gazetek, przeprowadzone w różnej formie. Było mini przedstawienie teatralne, była multimedialna prezentacja, były też osoby, które w kilku prostych słowach mówiły o tym, co robią w swojej szkole. Ze względu na tak różna formę, oraz stosunkowo małą ilość przygotowanych grup, organizatorzy zrezygnowali z konkursu na najlepszą prezentacje dzieląc przygotowane nagrody książkowe między wszystkie przedstawiające się szkoły.
W twórczej atmosferze zaczęły rodzić się pytania. Młodzi ludzie chcieli wiedzieć jaki kształt będzie mieć gazeta, jak oni mogą w niej zaistnieć. Gospodarze spotkania - Agnieszka Żuchowicz i Tomasz Korczyński - starali się odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wątpliwości. Zachęcali licealistów do aktywnego udziału w tworzeniu gazety, a przede wszystkim do tego by pisali, pisali, pisali... o tym co dla nich ważne, co ich śmieszy, co ich zadziwia. Najważniejsze, aby nie pozostali obojętni na otaczający ich świat. O swoim życiu, swojej szkole, swojej dzielnicy, wkrótce będą mogli powiedzieć wszystko.Wszak mają swój głos - „Głos Młodej Huty”.
Ponad pięćdziesięcioletnia historia „Głosu-Tygodnika Nowohuckiego” i ogromne przywiązanie, jakim mieszkańcy Nowej Huty darzą swoją gazetę, dają młodym pewność, że ich „Głos” nie zginie. Dla młodych ludzi, to nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia dziennikarskiego, czy dotarcie do swoich rówieśników. Mam ogromna nadzieję, że „Głos Młodej Huty” będzie również czytany przez starszych czytelników „Głosu”, że pozwoli dorosłym lepiej zrozumieć młodzież. Taka forma gazety – wkładka, niby odrębna, a jednak integralnie połączona z „Głosem”, pozwoli na komunikację między pokoleniami. Ilu dorosłych kupuje gazety przeznaczone dla młodych? Pewnie niewielu. „Głos Młodej Huty” kupi każdy czytelnik „Głosu- Tygodnika Nowohuckiego”, a takich ludzi w naszej dzielnicy jest naprawdę sporo. To szansa, aby młodzi mogli zaistnieć, ale i szansa aby mogli pokazać dorosłym, jacy są naprawdę. Postaramy się tej szansy nie zaprzepaścić. Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy. Nie bójcie się pisać o tym co widzicie, co czujecie, co Was denerwuje, o tym co Was zachwyca, wzrusza. Wszystkich odważnych i tych nieśmiałych, wszystkich z zacięciem do pióra zapraszam . Czekam na Wasze teksty, opinie, pytania. Nasz adres: gmh@o2.pl
Agnieszka Żuchowicz
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".