Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Zima bez domu
O tej porze roku mog± byæ bardziej k³opotliwi ni¿ zwykle, szczególnie je¶li uparcie chc± nocowaæ na klatce naszego domu. Bezdomni. Zima nie jest dla nich dobr± por±, choæ na razie nie by³o jeszcze naprawdê mro¼nych nocy.
W pierwszych dniach stycznia 225 bezdomnych mê¿czyzn ka¿dej nocy szuka noclegu w noclegowni dla mê¿czyzn, prowadzonej przez miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej przy ul. Makuszyñskiego. Dla wielu jest to niemal sta³y adres, chocia¿ na dzieñ musz± opuszczaæ budynek noclegowni. Ta otwiera dla nich swoje drzwi, ka¿dego dnia o godz. 16.
- Mamy 200 miejsc, ale interwencyjnie rozk³adamy tak¿e ³ó¿ka w ¶wietlicy. Takich prawdziwych mrozów jednak jeszcze nie by³o, a wtedy liczba chêtnych do przenocowania u nas, znacznie siê zwiêksza. Wówczas staramy siê pomóc wszystkim i przyjmujemy równie¿ osoby „po spo¿yciu”, ale takie, które nie kwalifikuj± siê na izbê wytrze¼wieñ, je¶li maj± poni¿ej 1 promila alkoholu we krwi. Czasem takie osoby s± przywo¿one s± do noclegowni przez stra¿ miejsk± lub policjê, zaalarmowan± np. przez mieszkañców ¿e na ich klatce schodowej nocuje bezdomny – mówi Franciszek Kozub kieruj±cy noclegowni±.
Po godz. 8 rano, w budynku pozostaj± ju¿ tylko chorzy, starsi i niepe³nosprawni, ci którzy maj± na to indywidualn± zgodê. Reszta – rozejdzie i rozjedzie siê po mie¶cie, w poszukiwaniu pracy lub ciep³ego posi³ku na bloczki – np. w sto³ówce w os. Krakowiaków. (Wykaz miejsc noclegowych i placówek zapewniaj±cych gor±ce posi³ki osobom bezdomnym jest dostêpny na stronie www.mops.krakow.pl). Czê¶æ klientów noclegowni to stali bywalcy. Inni – bywaj± tu rotacyjnie. W ka¿dym razie, w ub. roku kr±g noclegowiczów z ul. Makuszyñskiego zamkn±³ siê w 800 nazwiskach bezdomnych.
Jak informuje MOPS w Krakowie, w ci±gu roku przebywa ok. 2200 osób bezdomnych. Mog± one liczyæ na wsparcie w postaci schronienia, ciep³ych posi³ków w jad³odajniach, ¶wiadczeñ pieniê¿nych czy pomocy rzeczowej. Mog± korzystaæ z pomocy Klubu Integracji Spo³ecznej, uczestniczyæ w grupach wsparcia, korzystaæ z pomocy specjalistów uzale¿nieñ.
„Akcja Zima” i „Bezpieczne ciep³o”, s± cyklicznymi akcjami organizowanymi przez MOPS, których celem jest przeciwdzia³anie zagro¿eniu utraty zdrowia lub ¿ycia osób bezdomnych wskutek nadmiernego wych³odzenia organizmu lub wyst±pienia po¿aru i zaczadzenia w lokalach niemieszkalnych. Akcje polegaj± m.in na monitorowaniu miejsc przebywania osób bezdomnych w miesi±cach zimowych, a wiêc terenów kolejowych, klatek schodowych, piwnic, strychów oraz pomieszczeñ niemieszkalnych: pustostanów altan dzia³kowych czy kana³ów ciep³owniczych, przez policjê, stra¿ miejsk± czy sta¿ ochrony kolei.
986 to numer telefonu, który szczególnie w zimie, podczas mro¼nych wieczorów, nocy i dni, mo¿e uratowaæ komu¶ ¿ycie. Szczególnie bezdomnym. Pod ten numer mo¿na zadzwoniæ z informacj± o miejscach, w których bezdomni szukaj± schronienia przed mrozem.
Nie zamykajmy ¶mietników
- Choæ nie zawsze widok bezdomnego na klatce schodowej, czy w osiedlowym ¶mietniku, albo przed sklepem jest dla nas przyjemny, podobnie jak czasami towarzysz±cy mu zapach, to jednak w zimie powinni¶my wszyscy poczuwaæ siê do solidaryzmu spo³ecznego i wspó³czuj±cego podej¶cia. Bezdomno¶æ nieraz wynika z wielu splotów okoliczno¶ci i niekoniecznie jest zawiniona – mówi jeden ze starszych mieszkañców os. Z³otego Wieku. Opowiada, jak walczy z pomys³ami ogradzania i zamykania ¶mietników w osiedlach, w³a¶nie z my¶l± o tym, ¿e przecie¿ s± one ¼ród³em pozyskiwania „surowców” nie tylko dla bezdomnych, ale tak¿e dla osób które wyszukuj± w nich makulaturê, s³oiki, puszki by w ten sposób uzupe³niæ domowe fundusze. Ba, czasem – maj±c na zbyciu popsut± star± pralkê czy lodówkê, mo¿na skorzystaæ z pomocy takich miejscowych bezdomnych, którzy odwioz± j± na z³om!
Na ulicy
Ludzie obawiaj± siê bezdomnych, ale s± to zwykle nieagresywni, spokojni, i nawet mili ludzie, którzy sami czêsto padaj± ofiar± przestêpstw lub przemocy – mówi± steetworkerzy pracuj±cy z bezdomnymi na ulicach miasta.
Na zimowe zachowania swoich podopiecznych streetworkerzy pracuj± latem, rozpoznaj±c i odwiedzaj±c miejsca, w których przebywaj± bezdomni, przekonuj±c by zmienili swoje zachowania, ale niczego przecie¿ nie mo¿na robiæ na si³ê. Nawet uratowaæ komu¶ ¿ycia,..
Zim± krytyczna jest nie tylko noc. Gdy temperatury spadaj± kto¶ mo¿e zamarzn±æ tak¿e w ci±gu dnia. Bo w tej grupie – jak mówi Ma³gorzata Kurdybacz kierownik Dzia³u Pomocy Bezdomnym - problemem jest alkohol. A to zmienia ¶wiadomo¶æ, sposób my¶lenia, decyzje, które z punktu widzenia cz³owieka postronnego wydaj± siê zupe³nie nieracjonalnie.
Dlatego wiêkszo¶æ z tych, którzy decyduj± siê nie korzystaæ z noclegowni, ma miejsca gdzie nocuje – niemieszkalne, ale ciep³e, gdzie mo¿na bezpiecznie przenocowaæ. W¶ród nich ju¿ rzadziej znajduj± siê kana³y ciep³ownicze, bo te miejsca zosta³ ogrodzone i zamkniête przez w³a¶cicieli sieci ciep³owniczej. Inna grupa bezdomnych wprawdzie decyduje siê na przebywanie w miejscach nieogrzewanych, ale tam chroni± siê przed zimnem opatulaj±c siê w ko³dry czy ciep³e rzeczy, albo pal±c ognisko. Zdaniem Ma³gorzaty Kurdybacz w¶ród bezdomnych ma³o jest osób nieodpowiedzialnych, wszyscy w miarê mo¿liwo¶ci staraj± siê przed zima zabezpieczyæ.
Streetworkerzy którzy pracuj± z bezdomnymi przez ca³y rok i maj± rozpoznane miejsca ich pobytu, mog± przekonywaæ, perswadowaæ, ale do niczego zmusiæ ich nie mog±. Przekazuj± policji i stra¿y miejskiej informacje odno¶nie miejsc, które zima s± czê¶ciej monitorowane, gdy¿ tam mog± przebywaæ ludzie. Dlatego zim± stra¿nicy miejscy wraz ze streetworkerami systematycznie kontroluj± te¿ miejsca, gdzie gromadz± siê osoby bezdomne – m.in. pustostany, klatki schodowe czy ogródki dzia³kowe.
Przypominamy, ¿e osoby bezdomne, przebywaj±ce w zimie w Krakowie, mog± otrzymaæ pomoc, zg³aszaj±c siê do Dzia³u Pomocy Bezdomnym MOPS w os. Teatralnym 24, tel. 12/425-78-09, e-mail: db@mops.krakow.pl.
Mieszkañcy mog± równie¿ informowaæ o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczno¶ci udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym oraz w punkcie konsultacyjnym, w którym pomocy osobom bezdomnym udzielaj± streetworkerzy MOPS przy ul. Chmielowskiego 6, tel. 12 357 77 20. (krys)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,775,038 unikalnych wizyt